e-prawnik.pl Porady prawne

Wypadek w drodze z pracy czy w pracy ?

Odpowiedzi w temacie (4)

leval

13.12.2004

Czy wypadek, któremu uległ pracownik tuż za ogrodzeniem firmy (na drodze dojazdowej -wewnętrznej, do firmy), która jest jedyną drogą dojścia do przystanku, należy uznać za wypadek w pracy czy w drodze z pracy do domu? Zdarzenie miało miejsce tuż po zakończeniu pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

essi2

2004-12-14 12:21:48

Śliczne pytanie – od wielu lat próbowałam rozgryź ten problem. Jak zakład płacił odszkodowania za wypadki to ZUS stanowczo twierdził, że jest to wypadek w pracy. Obecnie ZUS delikatnie zaczyna wytykać, że jest to wypadek w drodze, ale jak do tej pory nie ma uregulowań w tym zakresie. W myśl przepisów - pracownik, który przekroczył bramę zakładową (np. zakład zamknięty - ogrodzony) idąc do swojego stanowiska pracy-budynku (w celu przebrania się w odzież roboczą), odległego nawet o 1-2 km od bramy zakładowej i ulegnie wypadkowi (kolizja drogowa, poślizgnięcia itp.) JEST to wypadek przy pracy.

black

2004-12-14 15:19:40

Jest to wypadek w drodze z pracy. Jak piszesz zdarzenie miało miejsce tuż po zakończeniu pracy a więc nie ma związku przyczynowego z pracą.

essi2

2004-12-14 20:08:08

Jeżeli, wypadek zaistniał po zakończeniu pracy i poszkodowany szedł, jechał drogą wewnątrz zakładową w celu udania się na przystanek poza terenem zakladu to jest to wypadek w pracy. Droga z pracy liczy się od opuszczenia terenu zakładu. Nie ma to związku z wykonaną pracą, ale ma związek ze środowiskiem pracy np (przerwa śniadaniowa, pomieszczenia hig-sanitarne, załatwianie zaświadczeń o zabrobkach w kadrach, socjalnym lub opuszczenie terenu zakładu w celu kupienia np śniadania - oczywiście za zgodą przełożonego. itp)

bhp-2002

2004-12-16 13:36:24

Jest to wypadek w drodze do pracy i takie zakfalifikowanie zdarzenia pozbawia pracownika do odszkodowania z ZUS z tytułu uszczerbku na zdrowiu( na ogół chyba ze skurki powoduja niezdolnośc do pracy i rentę)

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM