e-prawnik.pl Porady prawne

zapisanie domu na młodsza siostrę

Odpowiedzi w temacie (1)

Seoid

14.12.2009

Witam, bardzo prosze o poradę. mieszkam za granicą i podczas ostatniego pobytu w kraju dowiedziałam się że rodzice (obydwoje żyją) bez zupełnego porozumienia ze mną zapisali duży dom wraz z działką mojej młodszej siostrze, która z nimi mieszka. czy jest to dopuszczone wobec prawa by 'potajemnie' bez zadnej informacji wykluczyc mnie z tej sprawy? czy cokolwiek 'należy' mi sie z wartości domu i działki nawet gdy zapisano je siostrze? prosze o poradę, gdyż czuję sie skrzywdzona, szczególnie, ze miałam zamiar wracac do kraju i teraz teoretycznie nie będę miała gdzie mieszkać... Marta

Nie znalazłeś odpowiedzi?

megim22

2009-12-15 11:42:00

Rodzice jako wyłączni właściciele przedmiotowej nieruchomosci maja pełne prawo przekazać je innej osobie w formie darowizny czy zapisu testamentowego. Nie potrzebuja na to zgody zadnych osob trzecich. Pani nie okreslila w jaki sposob doszlo do "zapisania" domu i dzialki siostrze. Jednak w obydwu powyższych przypadkach Pani uprawnienia w tej sprawie będą mogły zostać zrealizowane po śmierci rodziców. Wówczas będzie mogła Pani wystąpić o zachowek przeciwko wszytkim spadkobiercom jak rowniez osobom obdarowanym przez rodzicow za ich zycia.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Czyli zapisanie domu na dziecko przed momentem powstania długu? Czy w trakcie np. pożyczki którą pan wziął a nagle okazało się że pan jej nie jest w stanie spłacić dlatego przepisuje pan dom (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Wraz z dwoma siostrami jestem współwłaścicielem domu. Młodsza siostra ma 13/24 części domu, a ja ze starszą 11/24. Starsza siostra mieszka na parterze i powiedzmy, że jest to 1/3 budynku. Natomiast (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Nie można tak zwyczajnie przepisać domu na Panią. Musi zostać przeprowadzone postępowanie spadkowe, w którym będą uczestniczyć wszyscy spadkobiercy po rodzicach, czyli Pani i siostra. Kwestia (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Witam. Pisze do Państwa z nietypowa sprawa. Otóż moi rodzice są właścicielami domu jednorodzinnego, który posiada 2 osobne wejścia, kilka lat temu została dostawiona 2czesc domu. Z domu z ojcem (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • witam Mam wielki problem, moja siostra narobiła sobie długów, wzięła pożyczkę nie spłaciła jej i pojechała za granice wymeldowując się z domu. Teraz firma zadzwoniła do mnie, że przyjedzie (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)