zawyżona akcyza za samochód, jak się ustrzec

Odpowiedzi w temacie (0)

puck88

11.4.2017

witam, zakupiłem samochód za granicą za pośrednictwem firmy oferującej usługi właśnie takiego pośrednictwa (przyjmijmy firma X). stroną w umowie z zagraniczną firmą nie jestem bezpośrednio ja, ale właśnie firma X, która mi w tym pomagała, samochód ma mi być później odsprzedany. mój wpis związany jest jednak nie z samym zakupem samochodu, a zapłatą akcyzy za niego. wiem, że obowiązek zapłaty akcyzy ciąży formalnie na firmie X , jako pierwszym właścicielu w kraju, jednak zgodnie z umową między nami, akcyzę opłacam ja z własnych pieniędzy. moją wątpliwość budzi jednak wysokość tej akcyzy- firma X poinformowała mnie, że akcyza wynosi 3379zł, co mam wrażenie jest kwotą zawyżoną- mówiąc wprost, mam wrażenie, że firma X chce mnie naciągnąć. wartość takiego samochodu używanego wynosi ok 70tys zł i od takiej wartości też spodziewałem się akcyzy rzędu 2200zł (pojemność poniżej 2l, czyli 3,1% wartości). firma X natomiast twierdzi, że podatek akcyzowy policzony został od wartości 109tys zł z tabeli EuroTax, a jest to mało prawdopodobne, ponieważ taka jest wartość takiego samochodu prosto z salonu, natomiast omawiany, kupiony przeze mnie, ma pół roku, i przebieg rzędu 6tys km). moje pytanie brzmi, czy mam możliwość zweryfikować jaką faktycznie akcyzę zapłaci firma X za ten samochód? czy jest jakiś sposób, aby ustrzec się przed tego rodzaju oszustwem? Nie chciałbym doprowadzić do tego, że pójdę z przedstawicielem firmy X do Urzędu Celnego i będę patrzył mu na ręce. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam, Łukasz .

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.8.2018

  Wkrótce zerowa akcyza na gaz LNG

  Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne wprowadza zerową stawkę akcyzy na gaz ziemny CNG i LNG. Rozwiązanie to ma wpisywać się w program walki ze smogiem.

 • 17.2.2015

  Akcyza - podatek akcyzowy 2015

  Akcyza 2015 - ważne zmiany. Sprawdź, jaki towar jest opodatkowany podatkiem akcyzowym i czym jest wiążąca informacja akcyzowa.

 • 25.6.2017

  Akcyza na elektroniczne papierosy i wyroby nowatorskie

  Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Przewiduje też obowiązek (...)

 • 2.3.2017

  Podatek akcyzowy

  Podatek akcyzowy, podobnie jak podatek od towarów i usług, jest podatkiem pośrednim. Podatki pośrednie, stosownie do zapisów traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, są zharmonizowane (...)

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)