e-prawnik.pl Porady prawne

zgoda wspólnoty na remont (przebudowę) mieszkania

Odpowiedzi w temacie ()

landslade

18.11.2009

Mam zamiar zrobić remont mieszkania w budynku należącym do wspólnoty (jestem jej członkiem). Remont obejmuje wyburzenie ścian działowych, postawienie nowych (w nowym układzie), przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia, wymianę instalacji grzewczej, wod-kan, elektrycznej i gazowej, wymianę posadzek. Wiem już, że potrzebuję pozwolenia na budowę. Architekt, który ma mi przygotować projekt budowlany, powiedział, że najlepiej jest zrobić koncepcję (czyli napisać wszystko, co chcę zrobić + szkice) i wystąpić o zgodę wpólnoty. A dopiero po tej zgodzie zacząć robić projekt. Architekt mówił, że to jest budownictwo wielorodzinne i dlatego potrzebuję takiej zgody. A, poza tym, do projektu budowlanego dołącza się oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, i do tego dokumentu też jest dobrze dołączyć zgodę wspólnoty. Natomiast wg mnie zgoda wspólnoty wymagana jest wyłącznie co do ingerencji w części wspólne. To byłoby: przesunięcie pionów wod i kan (tylko w obrębie mojego mieszkania) o 20cm, przeniesienie licznika prądu na klatkę schodową, przeniesienie licznika gazowego do piwnicy (wszystko na mój koszt). Zamierzam uzyskać zgodę wspólnoty na te rzeczy, ale wydaje mi się zupełnie niepotrzebne predstawianie wspólnocie całej koncepcji. Zwłaszcza, że 1/6 udziałów ma gmina Wrocław i taka koncepcja mogłaby tam utknąć na dość długi czas. Dlaczego ktoś ma zgadzać się np. na wymianę instalacji elektrycznej, jeżeli to dotyczy tylko mojego mieszkania? Kto ma rację? Czy wspólnota musi zgodzić się na cały remont, czy tylko na elementy ingerujące w części wspólne? Proszę o podanie podstawy prawnej. (Przeglądnąłem prawo budowlane i ustawę o własności lokali. Ta druga wspomina tylko o zgodzie na przebudowę części wspólnej.) Czy przegłosowanie zgody na taki remont (lub jego elementy) musi być jednomyślne, czy wystarczy większość głosów?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • zmiana rozkładu pomieszczeń a zgoda wspólnoty Witam, zamierzam zrobić przebudowę mieszkania (w budynku wielorodzinnym). Chcę zmienić trochę układ pomieszczeń i przenieść kuchnię do innego (...) czytaj dalej»

 • Wspólnota Mieszkaniowa - część wspólna Szanowni Państwo! Art. 12 ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994r. reguluje udziały członków wspólnoty w pożytkach i kosztach części wspólnej. (...) czytaj dalej»

 • Zwrot z funduszu remontowego Serdecznie wszystkich witam. Może mi pomożecie. Posiadałem mieszkanie własnościowe w Zarządzie Mienia Komunalnego i byłem we Wspólnocie Mieszkaniowej, w ubiegłym roku (...) czytaj dalej»

 • bezpłatne porady prawne zapraszamy do zgłaszania problemów prawnych związanych z funkcjonowaniem wspólnoty oraz prawem nieruchomości, po wysłaniu opisu sprawy na adres porada_wspolnota@o2.pl oferujemy (...) czytaj dalej»

 • wewnętrzna instalacja gazowa Witam ! Proszę o pomoc i podpowiedź - Czy wewnętrzna instalacja gazowa (od gazomierza do poszczególnych odbiorników gazu ) stanowi własność wraz z lokalem ? Czy jest (...) czytaj dalej»

 • remont czy przebudowa? Mam pytanie, mam mieszkanie w spółdzielni i zastanawiam się, jakie przepisy określają czy coś jest remontem czy przebudową i na co trzeba mieć zgodę spółdzielni? U mnie (...) czytaj dalej»

 • Bezprawie w majestacie prawa Jak zwykle chodzi o wpólnotę WAM i ich Zespól Zarządców Nieruchomości. Przed wykupem mieszkania WAM nic nie robił. Blok byl i jest strasznie zdewastowany. Za swoje pieniądze (...) czytaj dalej»

 • Remont klatki a zgoda członka wspólnoty mieszkaniowej Witam, mam pytanie - nasza wspólnota mieszkanowia (liczba lokali nie przekracza 7) chce przeprowadzić remont klatki schodowej, ale problem tkwi (...) czytaj dalej»

 • płatne miejsca postojowe Witam wszystkich Mieszkam na osiedlu zamkniętym. Pod blokiem znajdują się miejsca postojowe. Do tej pory miejsca te były dla wszystkich mieszkańców bezpłatne. Przy kupnie (...) czytaj dalej»

 • Zmiana metrażu mieszkania Witam, Po remoncie dokonanym w mieszkaniu jego metraż wzrósł o 12-13 m2. Na remont oczywiście była zgoda wspólnoty i nadzoru budowlanego. Również fakt zakończenia remontu (...) czytaj dalej»

 • Wspólnota grozi sądem??!! Witam, mam mieszkanie własnościowe w starej kamienicy zarządzanej przez wspólnotę. W ubiegłym roku na zebraniu właścicieli (dwie osoby), uchwalono remont dachu w okresie (...) czytaj dalej»

 • spadek mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym mama nie pracowała i całośc nalezy sie (...) czytaj dalej»

 • Zakaz wyprowadzania psów Zamieszkaliśmy na nowym osiedlu ok. rok temu. Niedawno do innej klatki w tym samym budynku wprowadzilła się kobieta, która nie może znieść faktu, że kilku sąsiadów wychodzi (...) czytaj dalej»

 • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»

 • Dopłata do funduszu remontowego, nowy właściciel Witam serdecznie. Rok temu zakupiłem mieszkanie własnościowe w kamienicy. Sprzedająca zapragnęła wypłacić zgromadzone środki na funduszu remontowym (...) czytaj dalej»