Zmiana terminu wypłacania pensji - forum prawne
Pracuję w prywatnej firmie, w której pracodawca postanowił przenieść termin wypłacania pensji. Do tej pory płacił z góry za miesiąc, tj 1 każdego miesiąca ale postanowił przenieść termin wypłaty na ostatni dzień miesiąca. Zdecydował, że każdego miesiąca będzie przesuwał termin wypłaty o 3 dni (1, 3, 6, 9, 12 itd.)tak, aby po kilku miesiącach wypłacać pensję już ostatniego dnia miesiąca i przy tym zostać. Nie mieliśmy nic do powiedzenia, bo nie mamy związków zawodowych (nie ma nawet mowy, aby o tym myśleć, żeby dalej u niego pracować). Poinformował nas wszystkich o tym fakcie, nie dokonał żadnych zmian w umowach o pracę, nie dał nic na piśmie. Jest to dla nas bardzo uciążliwe, ponieważ przesuwanie płatności w czasie zaburzyło płacenie przez nas rachunków, tzn. opłat stałych. Pensję otrzymujemy teraz nie po 30 dniach tylko po 33. Wydaje mi się, że każdego miesiąca pracujemy 3 dni za darmo ale nie jestem pewna tego w związku z tym, że pensja była wcześniej wypłacana z góry, a teraz z dołu.
Odpowiedzi w temacie: Zmiana terminu wypłacania pensji (3)
Płacenie z góry to bardzo dziwna praktyka. Zazwyczaj wypłata jest płacona z dołu i najczęściej 10. kolejnego miesiąca. W ten sposób składki do ZUS są odprowadzana w miesiącu, kiedy następuje wypłata a nie w miesiącu, którego wypłata dotyczy. Jednak zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia wymaga zmiany umowy o pracę. Możecie się na to nie zgodzić, ale to raczej się skończy rozwiązaniem umowy o pracę. Jeśli ktoś jest przygotowany na takie rozwiązanie, to niech składa skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.
Czy jesteśmy stratni jedną pensję czy nie? Czy powinniśmy w jednym miesiącu dostać dodatkowo drugą dla wyrównania zarobków czy nie? Nie możemy w żaden sposób do tego dojść, bo najpierw pensja była wypłacana z góry, a teraz z dołu. Pensję otrzymujemy nie po 30 dniach pracy ale po 33 dniach i ciągle termin wypłaty z miesiąca na miesiąc nam się przesuwa w czasie. Czy jest wszystko O.K. i jest to tylko uciążliwość, którą jakość trzeba przetrzymać.
W teorii nie powinniście być na tym stratni. Jak w praktyce to wygląda musicie sami sprawdzić. Pracodawca musi Wam dostarczać z każdą wypłatą rozliczenie wynagrodzenia. Tam jest wskazane z jaki okres jest wypłata.
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?