Czynsz regulowany w prywatnych nieruchomościach

Pytanie:

Jestem zarządcą sądowym prywatnej kamienicy w mieście X. W ubiegłym roku wypowiedziałam wysokość stawki czynszowej z 4 do 6 zł. Najemcy, którzy posiadają decyzje administracyjne o przydziale lokalu mieszkalnego z Urzędu Dzielnicowego, kwestionują te podwyżki twierdząc, że obowiązuje ich czynsz regulowany. Stawka ta na dzień dzisiejszy jest niższa jak ta, która obowiązuje w mieszkaniach w zasobach gminnych. Proszę jednak o konkretną informację, czy ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku unieważniła ustawę z 1994 roku. Czy po 12 listopada 1994 roku najem nawiązany na podstawie decyzji administracyjnej spowodował utratę skutecznego wywiązywania się ze swoich zobowiązań dotychczasowego wynajmującego i czy najemca traci też swoje prawa w kwestii regulacji czynszu. Kiedy i na podstawie jakiej regulacji czynsze regulowane w prywatnych kamienicach przestały obowiązywać?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.4.2013

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Czynsz regulowany w prywatnych nieruchomościach

Z art. 39 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmianie kodeksu cywilnego wynika, że traci moc ustawa z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998 r. Nr 120, poz. 787 i Nr 162, poz. 1119, z 1999 r. Nr 111, poz. 1281, z 2000 r. Nr 3, poz. 46, Nr 5, poz. 67, Nr 83, poz. 946, Nr 88, poz. 988, Nr 95, poz. 1041 i Nr 122, poz. 1317 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 27 i Nr 32, poz. 386), z wyjątkiem przepisów rozdziału 6. Rozdział 6 uchylonej ustawy dotyczył kwestii związanych z dodatkami mieszkaniowymi i został ostatecznie uchylony niemal pół roku po wejściu w życie ustawy o ochronie praw lokatorów.

Porady prawne

Czynsze regulowane dla najemców lokali mieszkalnych zostały wprowadzone ustawą z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. Przepis art. 56 ust. 2 tejże ustawy stanowi, że do dnia 31 grudnia 2004 r. włącznie czynsz najmu lokali nawiązanego na mocy decyzji administracyjnej o przydziale położonych w domach stanowiących własność osób fizycznych lub prawnych albo lokali stanowiących własność takich osób, ustala się zgodnie z przepisami o czynszu regulowanym.

Ważnym w przedmiotowej kwestii jest także wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2000 r., sygn. III RN 96/98, zgodnie z którym: „Przepis art. 56 ust. 2 w związku z art. 25 i art. 26 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. 1994 r. Nr 105 poz. 509 ze zm.) jest niezgodny z art. 64 ust. 3 w związku z art. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. 1997 r. Nr 78 poz. 483) oraz art. 1 Protokołu Nr 1 do ratyfikowanej przez Polskę w 1993 r. Konwencji z dnia 4 listopada 1950 r. o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności sporządzona w Rzymie (Dz. U. 1993 r. Nr 61 poz. 284), lecz pomimo to zachowuje moc obowiązującą aż do dnia 11 lipca 2001 r. (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 stycznia 2000 r. P. 11/98 - ogłoszony w dniu 21 stycznia 2000 r. w Dz. U. 2000 r. Nr 3 poz. 46), chyba że Parlament w terminie wcześniejszym uchwali stosowną zmianę ustawodawczą dotyczącą tego przepisu

Zatem właściciele domów czynszowych nie mieli i nie mają prawa do ustalania wysokości czynszu za mieszkania zajmowane na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale. Do czasu zmiany przez Sejm przepisów o czynszu regulowanym, a najdłużej do 11 lipca 2001 r., płacą oni czynsz w wysokości ustalonej w uchwale rady miasta lub gminy, taki jak najemcy mieszkań komunalnych. Sąd Najwyższy we wskazanym wyroku uchylił werdykt Naczelnego Sądu Administracyjnego oparty na odmiennym założeniu. SN związany był przy rozstrzyganiu tej kwestii wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 stycznia tego roku, wydanym w odpowiedzi na jego pytanie prawne, sformułowane w związku z rozpoznawaniem rewizji nadzwyczajnej od uchylonego wyroku NSA.

Ostateczny koniec ery czynszów regulowanych nastąpił zatem w dniu 1 stycznia 2005 r., od tej daty stosuje się tylko czynsz wolny. W przedstawionej sytuacji najemcy nie mogą już twierdzić, że obowiązuje ich czynszy regulowany. 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zmiana wysokości dodatków mieszkaniowych

Zmiana wysokości dodatków mieszkaniowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Rada Ministrów doszła do wniosku, że likwidacja systemu dodatków mieszkaniowych oznaczałaby, że wiele z gospodarstw otrzymujących dodatki mieszkaniowe, przestałoby regulować należności z tytułu zajmowania (...)

Narodowy Program Mieszkaniowy i nowy rodzaj najmu

Narodowy Program Mieszkaniowy i nowy rodzaj najmu

Informacja o realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego Rada Ministrów zapoznała się z informacją o realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego, przygotowaną przez ministrów: rozwoju i finansów oraz infrastruktury i budownictwa, a także Bank Gospodarstwa Krajowego.   27 (...)

Najem lokali użytkowych

Najem lokali użytkowych

Charakterystyka najmu lokalu użytkowego Umowa najmu lokalu użytkowego uregulowana jest w Kodeksie cywilnym i nie mają do niej zastosowania przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Sam Kodeks nie zawiera definicji (...)

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

  Co to jest mieszkaniowy zasób gminy? Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań gminy. Gmina powinna zapewnić lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich (...)

Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

Czym jest najem lokalu mieszkalnego? Przez najem lokalu mieszkalnego należy rozumieć stosunek prawny, w ramach którego jedna ze stron (wynajmujący) zobowiązuje się do oddania lokalu mieszkalnego do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a druga strona (najemca) zobowiązuje się (...)

Wynajmujesz lokal? Sprawdź, jak może się skończyć stosunek najmu

Wynajmujesz lokal? Sprawdź, jak może się skończyć stosunek najmu

Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Okres ten może być wyznaczony w sposób ścisły przez podanie konkretnej (...)

Dopuszczalna nierówność dzieci najemców...

Dopuszczalna nierówność dzieci najemców...

Zróżnicowanie ochrony interesów mieszkaniowych lokatorów w przypadku śmierci jednego ze współnajemców nie narusza Konstytucji Zakwestionowany przepis Kodeksu cywilnego prowadzi w praktyce do różnicowania dzieci jedynego najemcy i dzieci współnajemców. (...)

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

    W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed (...)

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie i mieć „względne” poczucie bezpieczeństwa, podpisz umowę o najem okazjonalny i dopełnij wszystkich wymogów przewidzianych przez ustawę. Wysiłek związany z wymogami formalnymi może zaprocentować wówczas, gdy lokator okaże się nierzetelny (...)

Wstąpienie w stosunek najmu (stan prawny do 10.07.2001)

Wstąpienie w stosunek najmu (stan prawny do 10.07.2001)

  Kiedy można wstąpić w stosunek najmu? Może się zdarzyć, że podczas trwania stosunku najmu, wynajmujący zbędzie (np. sprzeda lub daruje) przedmiot tego najmu (np. mieszkanie). Przepisy stanowią, że w takiej sytuacji nabywca rzeczy wstępuje w miejsce zbywcy rzeczy najętej. Tak więc (...)

Społeczne agencje najmu

Społeczne agencje najmu

Od 23 lipca 2021 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom będą mogły powstawać społeczne sgencje najmu – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody (...)

PIT od działalności gospodarczej, a ryczałt od najmu...

PIT od działalności gospodarczej, a ryczałt od najmu...

    Kiedy można rozliczać się ryczałtem z przychodów z wynajmu? Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , dochody osiągane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, czyli m.in. z najmu, (...)

Jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym, a jakie na najemcy?

Jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym, a jakie na najemcy?

Niniejszy artykuł w zakresie najmu lokalu dotyczy lokalu użytkowego. Obowiązki wynajmującego Głównymi obowiązkami wynajmującego jest: wydanie rzeczy, utrzymanie rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku przez czas trwania najmu. Poza tym ponosi on odpowiedzialność (...)

Właścicielu, nareszcie pozbędziesz się nierzetelnego lokatora!

Właścicielu, nareszcie pozbędziesz się nierzetelnego lokatora!

Z jakimi problemami borykają się obecnie właściciele mieszkań? Komornicy prowadzą rocznie ok. 7.000 spraw eksmisyjnych (postępowań o opróżnienie lokalu). Gdyby prawo nie chroniło tak bardzo lokatorów, eksmisji byłoby zapewne więcej. Dotychczas obowiązujące przepisy nie sprzyjają (...)

Najem telefonów - informacje UOKiK

Najem telefonów - informacje UOKiK

Konsumencie, uważaj na firmy, które oferują najem zamiast sprzedaży sprzętu elektronicznego. Skargi konsumentów UOKiK otrzymuje skargi na sklepy, które mogą w niedostatecznie czytelny sposób informować o charakterze zawieranej z konsumentem umowy - czy jest to sprzedaż, (...)

Propozycja ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości

Propozycja ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości, przygotowany przez ministra finansów.  Co proponuje rząd? W ustawie przewidziano szczególne rozwiązania, w tym podatkowe dla firm inwestujących w najem nieruchomości mieszkalnych. (...)

Krajowy Zasób Nieruchomości

Krajowy Zasób Nieruchomości

Czemu mają służyć nowe przepisy?  Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań służących zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem (w tym z opcją uzyskiwania własności przez najemcę – najem z opcją), o umiarkowanych czynszach, poprzez wykorzystanie nieruchomości stanowiących (...)

Zwrot kosztów samochodu zastępczego nie tylko dla przedsiębiorcy

Zwrot kosztów samochodu zastępczego nie tylko dla przedsiębiorcy

W orzecznictwie sądów utrwalone jest stanowisko, iż z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku należy się – obok kosztów naprawy – również zwrot wydatków najmu samochodu zastępczego, jeśli poszkodowany prowadzi działalność gospodarczą i wykorzystywał do tego (...)

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Stan faktyczny Problem dotyczy TBS Sp. z o.o. która aktualnie znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu w trybie przepisów ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Etap postępowania - rozpoznanie sprzeciwów w związku ze sporządzona listą wierzytelności. Najprawdopodobniej (...)

Miastom brakuje mieszkań socjalnych. NIK ujawnia dane

Miastom brakuje mieszkań socjalnych. NIK ujawnia dane

Gminy nie mają wystarczających środków, aby zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób w trudnej sytuacji życiowej. Niewywiązywanie się z obowiązku zapewnienia lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych powoduje, że gminy muszą płacić wysokie odszkodowania. Tymczasem kolejka oczekujących (...)

Najem lokali użytkowych

Najem lokali użytkowych

Charakterystyka najmu lokalu użytkowego Umowa najmu lokalu użytkowego uregulowana jest w Kodeksie cywilnym i nie mają do niej zastosowania przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Sam Kodeks nie zawiera definicji (...)

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

  Co to jest mieszkaniowy zasób gminy? Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań gminy. Gmina powinna zapewnić lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich (...)

Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

Czym jest najem lokalu mieszkalnego? Przez najem lokalu mieszkalnego należy rozumieć stosunek prawny, w ramach którego jedna ze stron (wynajmujący) zobowiązuje się do oddania lokalu mieszkalnego do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a druga strona (najemca) zobowiązuje się (...)

Wynajmujesz lokal? Sprawdź, jak może się skończyć stosunek najmu

Wynajmujesz lokal? Sprawdź, jak może się skończyć stosunek najmu

Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Okres ten może być wyznaczony w sposób ścisły przez podanie konkretnej (...)

Dopuszczalna nierówność dzieci najemców...

Dopuszczalna nierówność dzieci najemców...

Zróżnicowanie ochrony interesów mieszkaniowych lokatorów w przypadku śmierci jednego ze współnajemców nie narusza Konstytucji Zakwestionowany przepis Kodeksu cywilnego prowadzi w praktyce do różnicowania dzieci jedynego najemcy i dzieci współnajemców. (...)

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

    W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed (...)

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie i mieć „względne” poczucie bezpieczeństwa, podpisz umowę o najem okazjonalny i dopełnij wszystkich wymogów przewidzianych przez ustawę. Wysiłek związany z wymogami formalnymi może zaprocentować wówczas, gdy lokator okaże się nierzetelny (...)

Wstąpienie w stosunek najmu (stan prawny do 10.07.2001)

Wstąpienie w stosunek najmu (stan prawny do 10.07.2001)

  Kiedy można wstąpić w stosunek najmu? Może się zdarzyć, że podczas trwania stosunku najmu, wynajmujący zbędzie (np. sprzeda lub daruje) przedmiot tego najmu (np. mieszkanie). Przepisy stanowią, że w takiej sytuacji nabywca rzeczy wstępuje w miejsce zbywcy rzeczy najętej. Tak więc (...)

Społeczne agencje najmu

Społeczne agencje najmu

Od 23 lipca 2021 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom będą mogły powstawać społeczne sgencje najmu – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody (...)

PIT od działalności gospodarczej, a ryczałt od najmu...

PIT od działalności gospodarczej, a ryczałt od najmu...

    Kiedy można rozliczać się ryczałtem z przychodów z wynajmu? Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , dochody osiągane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, czyli m.in. z najmu, (...)

Jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym, a jakie na najemcy?

Jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym, a jakie na najemcy?

Niniejszy artykuł w zakresie najmu lokalu dotyczy lokalu użytkowego. Obowiązki wynajmującego Głównymi obowiązkami wynajmującego jest: wydanie rzeczy, utrzymanie rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku przez czas trwania najmu. Poza tym ponosi on odpowiedzialność (...)

Właścicielu, nareszcie pozbędziesz się nierzetelnego lokatora!

Właścicielu, nareszcie pozbędziesz się nierzetelnego lokatora!

Z jakimi problemami borykają się obecnie właściciele mieszkań? Komornicy prowadzą rocznie ok. 7.000 spraw eksmisyjnych (postępowań o opróżnienie lokalu). Gdyby prawo nie chroniło tak bardzo lokatorów, eksmisji byłoby zapewne więcej. Dotychczas obowiązujące przepisy nie sprzyjają (...)

Najem telefonów - informacje UOKiK

Najem telefonów - informacje UOKiK

Konsumencie, uważaj na firmy, które oferują najem zamiast sprzedaży sprzętu elektronicznego. Skargi konsumentów UOKiK otrzymuje skargi na sklepy, które mogą w niedostatecznie czytelny sposób informować o charakterze zawieranej z konsumentem umowy - czy jest to sprzedaż, (...)

Propozycja ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości

Propozycja ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości, przygotowany przez ministra finansów.  Co proponuje rząd? W ustawie przewidziano szczególne rozwiązania, w tym podatkowe dla firm inwestujących w najem nieruchomości mieszkalnych. (...)

Krajowy Zasób Nieruchomości

Krajowy Zasób Nieruchomości

Czemu mają służyć nowe przepisy?  Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań służących zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem (w tym z opcją uzyskiwania własności przez najemcę – najem z opcją), o umiarkowanych czynszach, poprzez wykorzystanie nieruchomości stanowiących (...)

Zwrot kosztów samochodu zastępczego nie tylko dla przedsiębiorcy

Zwrot kosztów samochodu zastępczego nie tylko dla przedsiębiorcy

W orzecznictwie sądów utrwalone jest stanowisko, iż z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku należy się – obok kosztów naprawy – również zwrot wydatków najmu samochodu zastępczego, jeśli poszkodowany prowadzi działalność gospodarczą i wykorzystywał do tego (...)

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Stan faktyczny Problem dotyczy TBS Sp. z o.o. która aktualnie znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu w trybie przepisów ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Etap postępowania - rozpoznanie sprzeciwów w związku ze sporządzona listą wierzytelności. Najprawdopodobniej (...)

Miastom brakuje mieszkań socjalnych. NIK ujawnia dane

Miastom brakuje mieszkań socjalnych. NIK ujawnia dane

Gminy nie mają wystarczających środków, aby zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób w trudnej sytuacji życiowej. Niewywiązywanie się z obowiązku zapewnienia lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych powoduje, że gminy muszą płacić wysokie odszkodowania. Tymczasem kolejka oczekujących (...)

Ogólne zasady opodatkowania dochodów z prywatnego najmu

Ogólne zasady opodatkowania dochodów z prywatnego najmu

Opodatkowanie dochodów z najmu, dzierżawy osiąganych poza działalnością gospodarczą Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanym dalej „podatkiem PIT”) wymienia jako odrębne źródło przychodów: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę (...)

UMOWA NAJMU  - zmiany wprowadzone specustawą o tarczy antykryzysowej

UMOWA NAJMU - zmiany wprowadzone specustawą o tarczy antykryzysowej

W dniu 31 marca 2020 r. weszła w życie (z wyjątkiem kilkunastu przepisów) ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych (...)

Projekt ustawy wprowadzającej model SAN przyjęty przez rząd

Projekt ustawy wprowadzającej model SAN przyjęty przez rząd

Rząd zwiększa dostępność mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach Rada Ministrów przyjęła propozycję nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do systemu (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Czynsz regulowany w domach osób fizycznych

Czynsz regulowany w domach osób fizycznych

Kiedy obowiązuje czynsz regulowany w domach stanowiących własność osób fizycznych? Do kiedy obowiązuje w tym wypadku czynsz regulowany? Czynsz regulowany obowiązuje w odniesieniu do najemców zajmujących lokale w domach stanowiących własność osób fizycznych, których najem powstał na podstawie (...)

Działalność gospodarcza i wynajmowanie mieszkania

Działalność gospodarcza i wynajmowanie mieszkania

Osoba prowadząca działalność w formie podatku liniowego, zajmująca się m.in. szkoleniami, nauką języka obcego, chce zakupić mieszkanie na kredyt pod najem - potraktować to jako inwestycję i czerpać z tego dodatkowe dochody. Czy w takiej sytuacji (zakup pod najem) osoba ta może rozszerzyć (...)

Wypowiedzenie najmu lokalu mieszkaniowego

Wypowiedzenie najmu lokalu mieszkaniowego

Czy można zawrzeć umowę najmu lokalu mieszkalnego na czas nieokreślony z terminem wypowiedzenia jednego miesiąca dla każdej ze stron? Dla wynajmującego i najemcy jest to najbardziej optymalny termin. Najem lokali mieszkaniowych reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze do Państwa z prośbą o pomoc w przygotowaniu się na procedury związane z zakupem mieszkania przez (...)

Najem nieruchomości od gminy

Najem nieruchomości od gminy

Gmina miejska zamierza zawrzeć wieloletnią umowę najmu terenu (plaża morska) ze spółką z .o.o. Czy wynajęcie w/w terenu będzie regulowane prawem zamówień publicznych i koniecznością ogłoszenia przetargu? W przypadku bezprzetargowym, czy powyższą umowę będzie regulowała ustawa o nieruchomościach? (...)

Najem lokalu użytkowego poza działalnością

Najem lokalu użytkowego poza działalnością

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług. Jako przedmiot działalności nie mam wymienionego wynajmowania nieruchomości. Płacę podatek liniowy 19%. Jestem podatnikiem podatku VAT. Posiadam wspólnie z bratem (prywatnie) nieruchomość - lokal użytkowy. Chciałbym (...)

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny

Chcę wynająć mieszkanie. Otrzymałem już projekt umowy, w której terminy rozwiązania i wypowiedzenia umowy są sprzeczne z ustawą o ochronie lokatorów. Wątpliwości te przekazałem wynajmującemu, który poinformował mnie,że jest to "umowa najmu okazjonalnego" i nie obowiązują tu zapisy (...)

Termin wypowiedzenia najmu na czas nieokreślony

Termin wypowiedzenia najmu na czas nieokreślony

Właściciel lokalu użytkowego, od którego nasza spółka chce wynająć lokal, proponuje nam umowę na wynajem zawartą na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 2 tygodnie. Czy jest to dopuszczalne? Podstawową regulację w tym zakresie znajdujemy w art. 673 § 1 kc, zgodnie z którą jesli (...)

Wypowiedzenie umowy najmu i dzierżawy

Wypowiedzenie umowy najmu i dzierżawy

Nasza firma wydzierżawia dystrybutory do wody. Umowa najmu jest zawarta na okres 24 m-cy i ulega automatycznemu przedłużeniu na okres kolejnych 24 m-cy o ile żadna ze stron nie zadeklaruje na piśmie zamiaru jej rozwiązania. W naszej umowie obie strony mają prawo do wypowiedzenia umowy w trybie (...)

Wstąpienie w stosunek najmu lokalu komunalnego

Wstąpienie w stosunek najmu lokalu komunalnego

W mieszkaniu (2 pokoje, kuchnia, o pow. mieszkalnej 33m2) należącym do zasobów komunalnych gminy zamieszkiwała najemczyni (stanu wolnego) z córką, zięciem,wnuczką jej mężem i nieletnią wnuczką. Zameldowana w mieszkaniu była Najemczyni, jej córka i wnuczka (od 18 lat), pozostałe osoby od (...)

Terminy wypowiedzenia najmowanego mieszkania

Terminy wypowiedzenia najmowanego mieszkania

Po jakim okresie przedawnia się termin ważności wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego? Czy jeżeli wypowiedzenie nastąpiło we wrześniu 2003 r. to po roku nadal obowiązuje, jest aktualne? Co powinien uczynić burmistrz w takim wypadku, gdy upłynął rok i do rozwiązania umowy nie doszło? (...)

Przydział lokalu komunalnego

Przydział lokalu komunalnego

Złożyłem wniosek do urzędu gminy o przydział lokalu komunalnego. Zgodnie obowiązującymi przepisami prawa lokalnego wniosek został zaopiniowany przez komisję, w skład której wchodzi osoba będąca radnym miejscowej Rady Miejskiej. Opinie te są później wiążące w dalszym toku postępowania (...)

Skarga na burmistrza

Skarga na burmistrza

15.09.2006 r. Rada Miejska na sesji wyraziła zgodę na przydział mieszkania komunalnego rodzinie R. Do dziś burmistrz nie wydał decyzji. Według mojej wiedzy miał na to 7 dni. Cytuję: "Rada Miejska wyraża zgodę na przydział mieszkania Pani R. w trybie pilnym". Tyle protokół. Rozumiem, że (...)

Najem lokalu a VAT

Najem lokalu a VAT

Prowadzę działalność handlową, jestem podatnikiem VAT. Chciałabym wynająć lokal na cele mieszkalne lub cele użytkowe. Jaką stawką opodatkować ww. usługę? Jeśli osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości (prowadzi działalność gospodarczą (...)

Najem na czas określony

Najem na czas określony

Spółka zamierza zawrzeć umowę najmu budynku magazynowego. Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony magazynu np. na 3 lata, ale z możliwością wcześniejszego rozwiązania w/w umowy przez Najemcę za 3 miesięcznym wypowiedzeniem w przypadku utraty znaczenia gospodarczego wynajmowanego (...)

Działalność gospodarcza i wynajmowanie mieszkania

Działalność gospodarcza i wynajmowanie mieszkania

Osoba prowadząca działalność w formie podatku liniowego, zajmująca się m.in. szkoleniami, nauką języka obcego, chce zakupić mieszkanie na kredyt pod najem - potraktować to jako inwestycję i czerpać z tego dodatkowe dochody. Czy w takiej sytuacji (zakup pod najem) osoba ta może rozszerzyć (...)

Wypowiedzenie najmu lokalu mieszkaniowego

Wypowiedzenie najmu lokalu mieszkaniowego

Czy można zawrzeć umowę najmu lokalu mieszkalnego na czas nieokreślony z terminem wypowiedzenia jednego miesiąca dla każdej ze stron? Dla wynajmującego i najemcy jest to najbardziej optymalny termin. Najem lokali mieszkaniowych reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze do Państwa z prośbą o pomoc w przygotowaniu się na procedury związane z zakupem mieszkania przez (...)

Najem nieruchomości od gminy

Najem nieruchomości od gminy

Gmina miejska zamierza zawrzeć wieloletnią umowę najmu terenu (plaża morska) ze spółką z .o.o. Czy wynajęcie w/w terenu będzie regulowane prawem zamówień publicznych i koniecznością ogłoszenia przetargu? W przypadku bezprzetargowym, czy powyższą umowę będzie regulowała ustawa o nieruchomościach? (...)

Najem lokalu użytkowego poza działalnością

Najem lokalu użytkowego poza działalnością

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług. Jako przedmiot działalności nie mam wymienionego wynajmowania nieruchomości. Płacę podatek liniowy 19%. Jestem podatnikiem podatku VAT. Posiadam wspólnie z bratem (prywatnie) nieruchomość - lokal użytkowy. Chciałbym (...)

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny

Chcę wynająć mieszkanie. Otrzymałem już projekt umowy, w której terminy rozwiązania i wypowiedzenia umowy są sprzeczne z ustawą o ochronie lokatorów. Wątpliwości te przekazałem wynajmującemu, który poinformował mnie,że jest to "umowa najmu okazjonalnego" i nie obowiązują tu zapisy (...)

Termin wypowiedzenia najmu na czas nieokreślony

Termin wypowiedzenia najmu na czas nieokreślony

Właściciel lokalu użytkowego, od którego nasza spółka chce wynająć lokal, proponuje nam umowę na wynajem zawartą na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 2 tygodnie. Czy jest to dopuszczalne? Podstawową regulację w tym zakresie znajdujemy w art. 673 § 1 kc, zgodnie z którą jesli (...)

Wypowiedzenie umowy najmu i dzierżawy

Wypowiedzenie umowy najmu i dzierżawy

Nasza firma wydzierżawia dystrybutory do wody. Umowa najmu jest zawarta na okres 24 m-cy i ulega automatycznemu przedłużeniu na okres kolejnych 24 m-cy o ile żadna ze stron nie zadeklaruje na piśmie zamiaru jej rozwiązania. W naszej umowie obie strony mają prawo do wypowiedzenia umowy w trybie (...)

Wstąpienie w stosunek najmu lokalu komunalnego

Wstąpienie w stosunek najmu lokalu komunalnego

W mieszkaniu (2 pokoje, kuchnia, o pow. mieszkalnej 33m2) należącym do zasobów komunalnych gminy zamieszkiwała najemczyni (stanu wolnego) z córką, zięciem,wnuczką jej mężem i nieletnią wnuczką. Zameldowana w mieszkaniu była Najemczyni, jej córka i wnuczka (od 18 lat), pozostałe osoby od (...)

Terminy wypowiedzenia najmowanego mieszkania

Terminy wypowiedzenia najmowanego mieszkania

Po jakim okresie przedawnia się termin ważności wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego? Czy jeżeli wypowiedzenie nastąpiło we wrześniu 2003 r. to po roku nadal obowiązuje, jest aktualne? Co powinien uczynić burmistrz w takim wypadku, gdy upłynął rok i do rozwiązania umowy nie doszło? (...)

Przydział lokalu komunalnego

Przydział lokalu komunalnego

Złożyłem wniosek do urzędu gminy o przydział lokalu komunalnego. Zgodnie obowiązującymi przepisami prawa lokalnego wniosek został zaopiniowany przez komisję, w skład której wchodzi osoba będąca radnym miejscowej Rady Miejskiej. Opinie te są później wiążące w dalszym toku postępowania (...)

Skarga na burmistrza

Skarga na burmistrza

15.09.2006 r. Rada Miejska na sesji wyraziła zgodę na przydział mieszkania komunalnego rodzinie R. Do dziś burmistrz nie wydał decyzji. Według mojej wiedzy miał na to 7 dni. Cytuję: "Rada Miejska wyraża zgodę na przydział mieszkania Pani R. w trybie pilnym". Tyle protokół. Rozumiem, że (...)

Najem lokalu a VAT

Najem lokalu a VAT

Prowadzę działalność handlową, jestem podatnikiem VAT. Chciałabym wynająć lokal na cele mieszkalne lub cele użytkowe. Jaką stawką opodatkować ww. usługę? Jeśli osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości (prowadzi działalność gospodarczą (...)

Najem na czas określony

Najem na czas określony

Spółka zamierza zawrzeć umowę najmu budynku magazynowego. Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony magazynu np. na 3 lata, ale z możliwością wcześniejszego rozwiązania w/w umowy przez Najemcę za 3 miesięcznym wypowiedzeniem w przypadku utraty znaczenia gospodarczego wynajmowanego (...)

Najem lokalu użytkowego, a działalność gospodarcza

Najem lokalu użytkowego, a działalność gospodarcza

Czy najem jednego lokalu użytkowego, jeżeli jest wpis do ewidencji działalności gospodarczej i REGON z PKD 7020Z, może być traktowany jako działalność gospodarcza? Działalność gospodarcza została zdefiniowana w art. 2 ustawy Prawo działalności gospodarczej, który stanowi, że za działalność (...)

Najem zawarty na czas oznaczony, wcześniejsze wypowiedzenie

Najem zawarty na czas oznaczony, wcześniejsze wypowiedzenie

Mam umowę najmu lokalu na okres 10 lat, po 5 latach najemca chce rozwiązać umowę. Czy może to zrobić? Zgodnie z treścią art. 673 Kodeksu cywilnego, dotyczącego przepisów ogólnych najmu, umowę najmu zawartą na czas oznaczony można wypowiedzieć tylko w przypadkach w tej umowie (...)