Czysty zysk w spółce

Pytanie:

"W umowie spółki z o.o. spotkałam się z następującym zapisem: "Czysty zysk Spółki wynikający z rocznego bilansu, może zostać w całości lub części wyłączony od podziału na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników. Podział czystego zysku między wspólników wymaga uchwały Zgromadzenia Wspólników i winien być dokonany proporcjonalnie w stosunku do udziałów". Co w tym przypadku oznacza "czysty zysk"? Gdzie jest definiowany "czysty zysk"? W KSH czy w ustawie o rachunkowości?"

Odpowiedź prawnika: Czysty zysk w spółce

Obecnie pojęcie „czysty zysk” nie znakduje się, ani w kodeksie spółek handlowych, ani w ustawie o rachunkowości. Pojęcie to funkcjonowało pod rządami kodeksu handlowego, zgodnie z którym wspólnicy mieli prawo do czystego zysku, wynikającego z rocznego bilansu, jeżeli w myśl umowy spółki czysty zysk nie został wyłączony od podziału. Czysty zysk oznacza zysk netto. W chwili obecnej część doktryny podkreśla, że nie ma podstaw do wyróżniania osobnej kategorii czystego zysku. Zgodnie z art. 192 ksh, kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika