Decyzja w sprawie już prawomocnie rozstrzygniętej

Pytanie:

"Został złożony wniosek o warunki zabudowy i po zakończeniu postępowania dowodowego została wydana decyzja, która stała się prawomocna. W wyniku analizy stwierdzono, że w przedmiotowej sprawie była już wydana decyzja o warunkach zabudowy, która tak pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym jest tożsama z ostatnio wydaną decyzją. Czy w opisanej sytuacji organ administracji publicznej powinien uchylić wcześniej wydaną decyzję o warunkach zabudowy i w jakim trybie?"

Odpowiedź prawnika: Decyzja w sprawie już prawomocnie rozstrzygniętej

W zasadzie w sytuacjach takich, jak opisana w pytaniu, powinien znaleźć zastosowanie art. 156 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego. Stosownie do tego przepisu organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji (a nie uchyla ją), która dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną. Właściwy do stwierdzenia nieważności decyzji w przypadkach wymienionych w art. 156 jest organ wyższego stopnia.

Odnośnie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu warto jednak przytoczyć wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2001 r. o sygn. II SA/Po 3578/2001:

"Art. 156 § 1 pkt 3 kpa stanowi, że organ administracyjny stwierdza nieważność decyzji, która dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną. Przesłanką tego przepisu jest więc nie tylko tożsamość sprawy rozstrzygniętej wieloma decyzjami, ale także przesłanka istnienia już - w dacie wydania kolejnego rozstrzygnięcia - decyzji ostatecznej załatwiającej tą samą sprawę co do jej istoty.

Data ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania jest zgodnie z przepisem art. 42 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Tekst jednolity: Dz. U. 1999 r. Nr 15 poz. 139 z późn. zm.) istotnym elementem merytorycznego rozstrzygnięcia. Odmienne rozstrzygnięcie co do terminu ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania zawarte w decyzjach pozbawiają te decyzje cechy tożsamości sprawy, niezbędnej przy orzekaniu o stwierdzeniu nieważności decyzji na podstawie art. 156 § 1 pkt 3 kpa."


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika