Egzekucja komornicza z majątku poręczyciela

Pytanie:

"Poręczyłam kredyt mojej znajomej, która, jak się okazało po czterech latach, nie spłacała tego kredytu. Dostałam informację od komornika, podobnie, jak mój pracodawca, że z moich poborów mają być ściągane co miesiąc pieniądze. Osoba, której poręczyłam kredyt przebywa w nieznanym miejscu, ja natomiast nie mam z czego płacić. Otrzymuję wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej, co oznacza, że nie można z niej przeprowadzić egzekucji (kodeks pracy). Generalnie nie posiadam żadnego majątku. Mieszkanie, w którym przebywam, jest własnością męża, tj. mąż nabył je przed zawarciem małżeństwa i jest według aktu notarialnego jego własnością. Jak można ściągnąć dług z takiej osoby, która przebywa w miejscu nieznanym? Czy komornik ma prawo wynieść mi z mieszkania coś, co nie należy do mnie? Po zawarciu małżeństwa jedyną wspólną rzeczą jest telewizor. Czy komornik ma prawo zabrać mi cokolwiek?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja komornicza z majątku poręczyciela

Z istoty poręczenia, o którym mowa w pytaniu, wynika, że poręczyciel odpowiada jak współdłużnik solidarny (chyba że inaczej zastrzeżono wedle treści łączącego strony stosunku prawnego), tj. wierzyciel (bank) może egzekwować zaległą należność - wedle swego wyboru - z majątku dłużnika głównego albo poręczyciela albo zarówno dłużnika głównego, jak i poręczyciela. W razie, gdyby poręczyciel spełnił całe świadczenie na rzecz wierzyciela, może w drodze tzw. regresu żądać od dłużnika głównego zwrotu tego, co świadczył w odrębnym postępowaniu. Stąd komornik był uprawniony do skierowania egzekucji do majątku poręczyciela.

Jeżeli poręczyciel znajduje się w związku małżeńskim, w którym istnieje wspólność majątkowa (tj. małżonkowie nie zawarli majątkowej umowy małżeńskiej), wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku odrębnego poręczyciela oraz także z majątku wspólnego (art. 41 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w "starym" brzmieniu - jednak wydaje się, iż znajdzie on w niniejszej sprawie zastosowanie). Sąd może jednakże ograniczyć możliwość zaspokojenia się wierzyciela (banku), którego dłużnikiem jest jeden z małżonków (w tym wypadku poręczyciel - bo odpowiada tak jak dłużnik główny), jeżeli ze względu na charakter wierzytelności albo stopień przyczynienia się małżonka-dłużnika do powstania majątku wspólnego - zaspokojenie z majątku wspólnego byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Organ egzekucyjny (komornik) nie może zająć na poczet egzekwowanego długu określonej kategorii przedmiotów i praw. Mowa o nich w art. 829 kodeksu postępowania cywilnego. Są to przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu; zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca; jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów; narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia; u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę - pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty (tak, jak wskazano w pytaniu), a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy - pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie; przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową. Wydaje się, iż w zakresie wyłączonym od egzekucji nie znajduje się telewizor znajdujący się w Państwa mieszkaniu - komornik może go zatem zająć.

Gdy zaś chodzi o możliwości egzekwowania zaległej należności od dłużnika głównego - inicjatywa leży w tym zakresie w gestii wierzyciela. Oczywiste jest jednak, iż skoro nie można ustalić aktualnego miejsca zamieszkania (pobytu) dłużnika głównego, korzystniejsze dla wierzyciela jest skierowanie egzekucji do majątku poręczyciela. Istotne byłoby zatem ustalenie miejsca, w którym przebywa dłużnik główny (kredytobiorca) oraz zlokalizowanie należącego do niego majątku, jeżeli takowy posiada.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zana 2015-01-16 15:33:42

    mam pytanie mianowicie ; mam kredyt w wysokosci 40tys zl . niestety nie udalo mi sie splacic tego ,sprawa wyladowala u komornika. mam poreczyciela ktory jest na emeryturze (nikt z rodziny ) komornik zabiera jej ok 400zl miesiecznie,a ze mnie ok.200zl (pracuje na pol etetu). komornik wszedl mi na mieszkanie i chce je zlicytowac ,ale jest kredyt hipoteczny (ok.120tys zl),wiec nawet jak dojdzie do licytacji i tak skok arka nic nie dostanie bo pierszenstwo ma bank w ktorym jest kredyt hipoteczny.Moje pytanie brzmi czy juz po zlicytowaniu mojego mieszkania ,komornik moze zajac mieszkanie poreczyciela ?? przypominam ze nie jestem z ta osoba zadna rodzina (jest to kolezanka mojej mamy ktora jest wdowa i na emeryturze ) prosze o szybka odpowiedz

  • aga 2012-09-03 15:02:53

    mam troje małych dzieci czy komornik moze zająć mi pralke.lub alimenta i rodzinne


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika