Egzekucja podatku od nieruchomości

Pytanie:

"Byłam współwłaścicielką posiadłości. W 2000 roku została ona podzielona, jednak nadal jej część stanowi współwłasność. Do 2000 roku opłaty z tytułu podatku od nieruchomości przekazywałam bratu. Okazało się, że on nie wpłacał tych należności. Od 2000 roku połowę należnych opłat za nieruchomość wnoszę sama, na co mam pokwitowania. W dniu dzisiejszym dostałam wezwanie, że komornik wchodzi na moje konta i będzie z nich ściągał należności za niezapłacony podatek w 2000 roku. Wtedy cała posiadłość stanowiła współwłasność i tak jak na początku napisałam, nie mam żadnych pokwitowań. Proszę o poradę, co w takim wypadku mogę zrobić bo jest to duża zaległość, której ja nie jestem w stanie spłacić. Prowadzę działalność gospodarczą, która od października 2004 roku jest zawieszona. Jak będzie wyglądała egzekucja należności przez komornika w tym wypadku? Co mogę zrobić i w jaki sposób, abym w przyszłości nie ponosiła kosztów z tytułu nie płacenia podatków przez mojego współwłaściciela? Jest to domek jednorodzinny i nie wiem czy podział współwłasności wchodzi w grę."

Odpowiedź prawnika: Egzekucja podatku od nieruchomości

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że powinna Pani domagać się zwrotu wspomnianych kwot od Pani brata. W razie potrzeby korzystając nawet z drogi sądowej.

Co do kwestii podatkowych, to zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, która między innymi reguluje kwestię podatków od nieruchomości, konkretnie jej artykułem 2 opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty,
2) budynki lub ich części,
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z artykułem 3 ustęp 4 tej ustawy jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

Jak wynika z powyższego Pani i Pani brat odpowiadacie solidarnie za ów podatek. Nie może się Pani „bronić” przed organem podatkowym tym, iż jest Pani współwłaścicielem, a nie jedynym właścicielem. Odpowiedzialność solidarna oznacza, iż kilku dłużników (w tym wypadku współwłaścicieli nieruchomości) jest zobowiązanych solidarnie w taki sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Wszyscy solidarni dłużnicy są zobowiązani aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela. Innymi słowy, dopóki do organu podatkowego nie wpłynie pełna kwota należności podatkowej za Państwa nieruchomość wspólną, obydwoje Państwo ponosicie za to odpowiedzialność i w efekcie wobec obojga z Państwa może być wszczęta egzekucja. De facto jedynym sposobem na zabezpieczenie się przed taką sytuacją jest opłacanie całości podatku i następne egzekwowanie odpowiedniej kwoty od pozostałych współwłaścicieli już na drodze cywilnej.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż egzekucja już została wszczęta. Postępowanie to prowadzone jest w trybie ustawy postępowanie egzekucyjne w administracji. W myśl artykułu 80 tej ustawy organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego przez przesłanie do banku, a jeżeli bank posiada oddziały - do właściwego oddziału, zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego (czyli Pani) z rachunku bankowego do wysokości egzekwowanej należności pieniężnej wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonej wierzytelności oraz kosztami egzekucyjnymi.

Organ egzekucyjny jednocześnie wzywa bank, aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunku bankowego do wysokości zajętej wierzytelności, lecz bezzwłocznie przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na pokrycie egzekwowanej należności albo zawiadomił organ egzekucyjny, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, o przeszkodzie w dokonaniu wpłaty. Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego zobowiązanego jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi powyższego zawiadomienia o zajęciu i obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym w chwili zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia. Jednocześnie z przesłaniem zawiadomienia organ egzekucyjny zawiadamia zobowiązanego o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu odpis tytułu wykonawczego, o ile nie został wcześniej doręczony, i odpis zawiadomienia skierowanego do banku o zakazie wypłaty zajętej kwoty z rachunku bankowego bez zgody organu egzekucyjnego.
Wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku bez zgody organu egzekucyjnego nie dotyczy wypłat na bieżące wynagrodzenia za pracę oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania. Wypłata na wynagrodzenia za pracę może nastąpić po złożeniu bankowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata alimentów lub renty o charakterze alimentacyjnym - tytułu stwierdzającego obowiązek zobowiązanego do płacenia alimentów lub renty. Bank dokonuje wypłat alimentów lub renty do rąk osoby uprawnionej do tych świadczeń.

O zniesieniu współwłasności więcej w artykule Zniesienie współwłasności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Nasty 2012-12-21 12:44:12

    A jak nie ma rachunku bankowego???to nie ma egzekucji???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika