Inwestycje spółki na giełdzie

Pytanie:

Istniejąca i działająca od kilku lat spółka z o.o. chce rozpocząć inwestowanie swoich środków na giełdzie papierów wartościowych w pełnym zakresie (wszystkie akcje, kontrakty terminowe, prawa pochodne itd.). Czy jest wymagany konkretny numer PKD dla takiej działalności? Czy jest wymagane jakieś pozwolenie, koncesja czy też dodatkowa rejestracja tego typu działalności? Czy tych inwestycji można dokonywać wyłącznie z zysku, czy też z obrotu (czy nie będzie to np. w przypadku niepowodzenia działanie na szkodę kontrahenta - wierzyciela)?

Masz inne pytanie do prawnika?

12.12.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Inwestycje spółki na giełdzie

Jak rozumiemy nie zamierzają Państwo prowadzić własnej działalności maklerskiej itp., lecz na korzystnym ulokowaniu aktywów spółki - po podpisaniu stosownej umowy z biurem maklerskim. Oprócz tych działań spółka nadal prowadzić będzie dotychczasową działalność gospodarczą. Spółka z o.o. jako podmiot mający osobowość prawną może lokować swoje środki. Spółka w takiej sytuacji nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu instrumentami finansowymi. Działanie spółki można tu porównać do działania osoby fizycznej, która powierza swoje środki maklerowi, a ten inwestuje je na giełdzie - taka osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej. Dlatego branża, rodzaj działalności spółki nie zmienia się, nie jest wymagana zmiana PKD.

Porady prawne

Pojawia się natomiast pytanie o cel założenia, działalności spółki z o.o., które to kwestie wymagałyby zapoznania się z umową spółki.

Polskie prawo reguluje działalność polegającą na obrocie instrumentami finansowymi, np. działalność maklerską; nie wymaga żadnych zezwoleń dla klienta domu maklerskiego.

Państwa trzecie pytanie jest wysoce problematyczne, m. in. z uwagi na fakt, że nie znamy dokładnie Państwa planów, zamiarów. Proszę bowiem pamiętać, iż z zasady ochrony kapitału zakładowego spółki, wynika m. in., iż zysk z danego roku musi być w pierwszej kolejności przekazywany na uzupełnienie kapitału zakładowego. Nie oznacza to jednakże, że spółka może decydować o ulokowaniu swoich aktywów dopiero po zamknięciu roku obrachunkowego. Naszym zdaniem spółka może więc dokonywać inwestycji w ciągu roku.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Kryzys ekonomiczny dał energetyce dodatkowy czas na inwestycje. Niezbędne jest jednak usunięcie barier blokujących inwestycje

Kryzys ekonomiczny dał energetyce dodatkowy czas na inwestycje. Niezbędne jest jednak usunięcie barier blokujących inwestycje

Kryzys gospodarczy spowodował zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 10%, odsunął groźbę blackout'ów, a nawet wymusił spadek cen energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że zniknęła potrzeba inwestycji odtworzeniowych i modernizacyjnych w sektorze - kryzys dał jedynie nieco więcej (...)

Ministrowie poznali priorytety dla spółek Skarbu Państwa

Ministrowie poznali priorytety dla spółek Skarbu Państwa

Rada Ministrów zapoznała się z dokumentem „Priorytety zarządzania portfelem podmiotów nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa do roku 2015. Raport z realizacji w 2014 roku”, przedłożonym przez ministra Skarbu Państwa. Głównym celem działań Ministra Skarbu Państwa w 2014 (...)

Rekord na warszawskiej giełdzie

Rekord na warszawskiej giełdzie

Na warszawskiej giełdzie grad rekordów. Wczoraj padł utrzymujący się dziesięć lat rekord debiutów - przez rok na parkiecie pojawiły się 63 nowe spółki. Dzień wcześniej rekord wszech czasów ustanowił indeks WIG20. (...) Giełda stała się tematem rozmów wśród Polaków na równi z wielką (...)

Odszkodowanie od pracownika za niekorzystne inwestycje

Odszkodowanie od pracownika za niekorzystne inwestycje

Tomasz S. zarządzający portfelem inwestycyjnym spółki został przez nią pozwany o 2,5 mln zł odszkodowania. Spółka stwierdziła, że jedna z inwestycji była dla niej niekorzystna Tomasz S. w marcu 1999 r. kupił obligacje na rynku międzybankowym, a nie bezpośrednio na Giełdzie Papierów Wartościowych. (...)

W jaki sposób PARP wspiera przedsiębiorców?

W jaki sposób PARP wspiera przedsiębiorców?

Oto wywiad PAIiIZ z Bożeną Lublińską-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.W jaki sposób PARP wspiera przedsiębiorców?Przede wszystkim udzielamy wsparcia z funduszy unijnych. PARP jest odpowiedzialna za wdrażanie wybranych działań w ramach trzech programów (...)

Jeszcze nie czas na długoterminowe inwestycje

Jeszcze nie czas na długoterminowe inwestycje

Złe wieści z zagranicy wywołały na GPW tylko realizację zysków. Wzrosty mogą jeszcze potrwać, choć trend pozostaje bez zmian. Krótkoterminowa sytuacja na polskiej giełdzie wygląda dość dobrze. Wczoraj nasi gracze wykazali odporność na złe dane z zagranicy. Doszło tylko do (...)

Większe spadki na polskiej giełdzie

Większe spadki na polskiej giełdzie

Indeksy GPW spadają dużo szybciej niż zachodnie, choć gospodarka bardzo szybko się rozwija, a nasze banki nie mają problemów ze złymi kredytami. Czy wyprzedaż akcji jest uzasadniona? Poznaj pięć powodów by nie walczyć z bessą i pięć przeciw spadkom. (...)Czy (...)

Inwestowali nieuczciwie na giełdzie

Inwestowali nieuczciwie na giełdzie

Posłużyli się informacją poufną, aby zainwestować korzystnie na giełdzie. Za ponad 600 tys. złotych kupili po niskim kursie akcje spółki, zanim informacja o fuzji spółek pojawił w komunikacie giełdowym. Teraz Jakubowi N., Dawidowi K. i Kamilowi D. grozi do 5 lat pozbawienia (...)

Jak sobie radzą polskie porty?

Jak sobie radzą polskie porty?

Poprawiły się warunki funkcjonowania czterech strategicznych polskich portów – w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Spółki zarządzające portami zwiększyły przychody ze sprzedaży usług, dzierżawy i z opłat portowych. Jednak wyniki mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby tylko (...)

Zainteresowanie funduszami nie maleje

Zainteresowanie funduszami nie maleje

W ubiegłym roku krajowe fundusze inwestycyjne wydały na reklamę najwięcej w historii. Wydatki prawie wszystkim zwróciły się z nawiązką. Przed branżą kolejny tłusty rok. Wzrost aktywów poszczególnych TFI w 2006 r.W połowie maja notowania na warszawskiej giełdzie załamały się. Inwestorzy (...)

Dostęp MŚP do publicznych rynków kapitałowych

Dostęp MŚP do publicznych rynków kapitałowych

Spośród 20 mln małych i średnich przedsiębiorstw działających w Europie tylko 3 tys. jest notowanych na giełdach. Komisja Europejska chce to zmienić, gdyż dostęp MŚP do publicznych rynków kapitałowych umożliwia rozwój. Proponowane przez KE zmiany przepisów mają (...)

Rekomendacje dla polskich akcji

Rekomendacje dla polskich akcji

Inwestorzy powinni skupować polskie akcje ponieważ są relatywnie tanie, uwzględniając potencjał wzrostu gospodarki i wyników - uważają analitycy z ING Wholesale Banking, na które powołuje się Bloomberg.(...)Specjaliści podwyższyli rekomendację dla naszych papierów (...)

Jak inwestować w akcje lub obligacje?

Jak inwestować w akcje lub obligacje?

Chcesz zainwestować w akcje lub obligacje korporacyjne? W ramach kampanii „Policz i nie przelicz się” UOKiK podpowiedział, na co zwrócić uwagę. Sprawdź kondycję finansową spółki, której papiery zamierzasz kupić. Nie wierz na słowo sprzedawcy (...)

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kiedy wspólnik spółki z o.o. ma prawo do dywidendy? Osiągnięcie zysku przez spółkę z o.o. nie decyduje jeszcze o wypłacie jej udziałowcom dywidendy. Zysk spółki, jako element jej majątku, jest przedmiotem rozporządzeń zgromadzenia wspólników, które jako naczelny organ spółki z o.o. (...)

Nadal wierzymy w zyski funduszy inwestycyjnych

Nadal wierzymy w zyski funduszy inwestycyjnych

Załamanie na giełdzie nie zatamowało strumienia oszczędności płynących do funduszy inwestycyjnych. Największa od kilku lat przecena akcji na giełdzie była dla powierników niczym kubeł zimnej wody. Przyszła w momencie, gdy napływ oszczędności klientów osiągnął apogeum. W kwietniu funduszom (...)

Czy to czas na inwestycje na giełdzie?

Czy to czas na inwestycje na giełdzie?

W I połowie tego roku, gdy bessa w Polsce mocno przyspieszyła, najwiekszy udział w obrotach akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) mieli inwestorzy zagraniczni i polskie instytucje - po 41 proc. To daje aż 82 proc. obrotów na giełdzie. W przypadku inwestorów (...)

Polska gospodarka - diagnoza sytuacji

Polska gospodarka - diagnoza sytuacji

Rząd prognozuje wzrost PKB w 2008 r. o 5,5%. PKPP Lewiatan uważa te prognozy za przeszacowane - oczekujemy wzrostu PKB na poziomie 5,2-5,3%. Ciągle jednak, na tle silnego osłabienia koniunktury gospodarczej w pozostałych krajach UE, polska gospodarka jest oazą, w której toczy się normalne (...)

Działalność biur i domów maklerskich oraz banków powierniczych w 2007 roku

Działalność biur i domów maklerskich oraz banków powierniczych w 2007 roku

  Na wyniki finansowe przedsiębiorstw maklerskich, podobnie jak innych instytucji rynku kapitałowego, korzystny wpływ miała dobra koniunktura w pierwszej połowie 2007  r., wysoka dynamika wzrostu gospodarczego, pozytywnie oddziałująca nie tylko na inwestycje bezpośrednie, ale także (...)

Jaki los czeka fundusze inwestycyjne?

Jaki los czeka fundusze inwestycyjne?

Czy po kolejnym tąpnięciu na giełdzie klienci funduszy inwestycyjnych stracą cierpliwość i zaczną na dobre wycofywać pieniądze? Czerwcowe załamanie cen akcji odczuje na własnej skórze większość z półtora miliona klientów funduszy inwestycyjnych. Z kwoty ponad 76 mld zł, które trzymamy (...)

Duże zainteresowanie giełdą

Duże zainteresowanie giełdą

Młodzi ludzie coraz chętniej inwestują na giełdzie. Ale za wcześnie jeszcze mówić o pokoleniu młodych inwestorów. Osoby do 25. roku życia stanowiły w 2005 r. 24 proc. ogółu graczy giełdowych – wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Grupa (...)

Inwestycje drogowe w 2008 roku

Inwestycje drogowe w 2008 roku

12 lutego 2008 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, dzięki któremu zostały zagwarantowane środki na realizację budowy dróg, obwodnic, a także na wzmocnienia i przebudowy fragmentów dróg krajowych. „Rozporządzenie przewiduje, iż na ten cel z Krajowego Funduszu Drogowego zostanie (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Jak dokonać podziału majątku spółki oraz nie wypłaconego jeszcze zysku przy wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Jak dokonać podziału majątku spółki oraz nie wypłaconego jeszcze zysku przy wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Spółka cywilna powstała w 2003 r. i została założona przez trzech wspólników. Umowa spółki stanowiła : jeden ze wspólników wnosi do spółki pożyczkę w wysokości 37 000 zł z Funduszu Pracy (...)

Pożyczka udzielona spółce jawnej przez wspólników

Pożyczka udzielona spółce jawnej przez wspólników

Właściciele spółki jawnej chcą ją dokapitalizować - zasilić. Wpłata ma mieć charakter zwrotny. W bilansie nie wystąpi ona w pasywach w pozycji fundusze własne, lecz w zobowiązaniach wobec (...)

Zajęcie udziału w spółce z o.o. przez komornika

Zajęcie udziału w spółce z o.o. przez komornika

Udziały wspólnika spółki z o.o. są zajęte przez komornika. W umowie spółki nie ma zapisu pozwalającego uchwałą wspólników wyłączyć zysk od podziału pomiędzy wspólników. Czy spółka (...)

Sposób wyceny akcji w spółce akcyjnej

Sposób wyceny akcji w spółce akcyjnej

W jaki sposób można wycenić aktualną wartość akcji w spółce akcyjnej nie notowanej na giełdzie? W przypadku, gdy akcje nie są notowane na rynku regulowanym, cenę wykupu ustala biegły wybrany (...)

Kapitał zakładowy sp. z o.o.

Kapitał zakładowy sp. z o.o.

Czy kapitał zakładowy musi być cały czas na koncie, czy można nim "obracać"? Jeśli kapitał zakładowy w całości jest pokrywany z wkładów pieniężnych, odpowiednie sumy są wpłacane na konto (...)

Akcje pracownicza a wspólność małżeńska

Akcje pracownicza a wspólność małżeńska

Posiadam w depozycie prowadzonym przez dom maklerski akcje imienne spółki akcyjnej, w której pracuję 20 lat, o wartości nominalnej 10.00 zł każda. Akcje mojego przedsiębiorstwa obecnie nie znajdują (...)

Dziedziczenie akcji

Dziedziczenie akcji

Po śmierci matki zostały akcje spółki nienotowanej jeszcze na giełdzie. Wartość nominalna akcji wynosi 3 500,00 zł. Są też długi. Brat jest nieletni i przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza. (...)

Sp. z o.o. a inwestowanie na giełdzie

Sp. z o.o. a inwestowanie na giełdzie

Istniejąca i działająca od kilku lat Spółka z o.o. chce rozpocząć inwestowanie na giełdzie w pełnym zakresie (wszystkie akcje, kontrakty terminowe, prawa pochodne itd.). Dochody z giełdy są (...)

Opodatkowana sprzedaż akcji zakupionych przed 2004 r.

Opodatkowana sprzedaż akcji zakupionych przed 2004 r.

Osoba fizyczna (emerytka) w roku 1999 skorzystała z nieodpłatnego nabycia akcji Spółki Telekomunikacja Polska S.A. (na podstawie ustawy z 30 sierpnia 1996 o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw (...)

Pożyczka udzielona spółce jawnej przez sp. z o.o.

Pożyczka udzielona spółce jawnej przez sp. z o.o.

Czy i w jakiej wysokości opodatkowana jest pożyczka udzielona spółce jawnej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy na wysokość ewentualnego podatku ma wpływ fakt, że wspólnikami/udziałowcami (...)

Zrzeczenie się dywidendy

Zrzeczenie się dywidendy

Wspólnicy Spółki z o. o. podjęli uchwałę o podziale zysku za 2005 rok i wypłacie dywidendy. Podpisany został przez spółkę kontrakt na roboty budowlane z terminem płatności 90 dni płatnym (...)

Sprzedaż inwestycji w obcy środek trwały

Sprzedaż inwestycji w obcy środek trwały

Prowadzimy działalność gospodarczą (spółka cywilna, PKPiR, VAT). Na koniec grudnia likwidujemy spółkę. Ja oprócz spółki prowadzę własną działalność gospodarczą o takim samym profilu (...)

Inwestycja na gruncie jednego ze wspólników

Inwestycja na gruncie jednego ze wspólników

Wspólnicy spółki cywilnej zamierzają prowadzić inwestycję na gruncie będącym własnością jednego ze wspólników, który użycza grunt spółce. Pozwolenie na budowę zostało udzielone wspólnikowi. (...)

Pożyczka do spółki z o.o. przez udziałowca

Pożyczka do spółki z o.o. przez udziałowca

Jestem udziałowcem spółki z o.o. (posiadam 90% udziałów). Pełnie też w tej spółce funkcje prezesa zarządu. Spółce skończyły sie środki na inwestycje z posiadanego przez Nią kapitału zakładowego. (...)

Likwidacja działalności a środki trwałe

Likwidacja działalności a środki trwałe

Jestem osobą fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą. W 1999 roku w przetargu zakupiłam nieruchomość (nieruchomość była używana) na potrzeby mojej działalności. Od tego momentu do końca (...)

FORUM PRAWNE

Inwestycje w spółki z Hongkongu

Inwestycje w spółki z Hongkongu Witam. Jestem zainteresowany inwestowaniem w spółki z Hongkongu notowane na tamtejszej giełdzie. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy obywatel Polski może (...)

akcje pracownicze po śmierci właściciela

akcje pracownicze po śmierci właściciela W papierach ojca, który zmarł w 2006 roku, znalazłem akcje pracownicze spółki ARMATURA ( aktualnie na giełdzie). Żyje aktualnie żona ( właściciela (...)

Udziały w spółce zoo - mniej niż 10%

Udziały w spółce zoo - mniej niż 10% Witam, mam pytanie do osób zaznajomionych z tematem. W ramach pewnej zaistniałej sytuacji mogę przejąć 9% udziałów w pewnej spólce z o.o. Mam kilka pytań: 1. (...)

Uwłaszczenia a umowa

Uwłaszczenia a umowa Witam, po przeszukaniu forum nie znalazłem odpowiedzi na mój problem, ani na jego elementy. Sytuacja jest następująca Część rodziny uwłaszcza się na gruntach należących (...)

Spółka z o.o. (3)

Spółka z o.o. (3) Dokładna charakterystyka sp. z o.o. (l_bienek) gdzie? e-prawnik odpowiedzialność członków w spółce z o.o. wg. nowego kdeksu spółek handlowych , a zwłaszcza w przypadku likwidacji (...)

Mieszkanie z zasobu mieszkaniowego miasta

Mieszkanie z zasobu mieszkaniowego miasta Witam zwracam się z prośbą o pomoc/poradę do forumowiczów w bardzo zawiłej sprawie. Jestem jednym z lokatorów kamienicy w której dosłownie dzieją się (...)

spółka z o.o. pożyczka

spółka z o.o. pożyczka Dzień dobry, to że spółka może udzielić pożyczki współwłaścicielowi to znalazłem informacje jest w pełni dopuszczalne. A co w przypadku gdy spółka bierze pożyczkę (...)

Spółka z o.o. (2)

Spółka z o.o. (2) Likwidacja, upadłość, układ (Ptyś)

Spółka z o.o. a dotacje UE

Spółka z o.o. a dotacje UE Witam serdecznie. Chciałabym poruszyć dwa tematy: 1. czy spółkę z o.o. mogą założyć osoby fizyczne prowadzace dzialanlnosc gospodarcza? (ta sama branza oraz wykonywane (...)

"Przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę" a ulgi ZUS i Podatki

"Przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę" a ulgi ZUS i Podatki Dobry wieczór, Borykam się z nietypową sytuacją i chciałbym prosić szanownych forumowiczów o pomoc. Pracowałem na (...)

Spółka jawna spółka Z o.o.

Spółka jawna spółka Z o.o. Witam. Moi znajomi programiści chcą otworzyć firmę, będą wspólnikami maja wkład po 5000 tyś i sprzęt. Jakie rodzaju działalność powinni otworzyć?

Porady prawne