Dzierżawa gruntu a podatek od nieruchomości

Pytanie:

"Mam zamiar dzierżawić grunt od osoby prywatnej, która prowadzi działalność gospodarczą pod własnym nazwiskiem. Grunt nie jest własnością firmy (tzn. w KW jako właściciel nie jest wpisana firma). Na tym terenie prowadzono wcześniej działalność związaną z wydobyciem kopaliny pospolitej. Teren ten nie został jednak zrekultywowany. Za ten grunt naliczany jest podatek od nieruchomości wg stawki dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ja nie prowadzę działalności gospodarczej, a grunt będzie wykorzystywany jako teren rekreacyjny dla własnych potrzeb. Umowa dzierżawy będzie zarejestrowana w urzędzie miasta. W umowie dzierżawy jest zapis, że zobowiązuję się do opłacania podatku od nieruchomości. Umowa dzierżawy będzie spisana na 20 lat. Czy jako dzierżawca nieruchomości jestem zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości wg stawek naliczanych do tej pory?"

Odpowiedź prawnika: Dzierżawa gruntu a podatek od nieruchomości

Nieruchomość oddana w dzierżawę nadal jest w posiadaniu samoistnym właściciela, a jedynie w posiadaniu zależnym dzierżawcy. Stąd jeśli właścicielem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, lokalne organy podatkowe (wójt, burmistrz, prezydent miasta) mogą twierdzić, iż podatek od nieruchomości powinien być naliczany według najwyższej stawki, nawet jeśli nieruchomość została oddana w dzierżawę osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika