Naśladowanie gotowego produktu, stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji

Pytanie:

Jak ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, określa naśladowanie gotowego produktu, stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji?

Masz inne pytanie do prawnika?

2.2.2011

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Naśladowanie gotowego produktu, stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji

Art. 13. ust. 1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest naśladowanie gotowego produktu, polegające na tym, że za pomocą technicznych środków reprodukcji jest kopiowana zewnętrzna postać produktu, jeżeli może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu.

Ust. 2. Nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji naśladowanie cech funkcjonalnych produktu, w szczególności budowy, konstrukcji i formy zapewniającej jego użyteczność. Jeżeli naśladowanie cech funkcjonalnych gotowego produktu wymaga uwzględnienia jego charakterystycznej formy, co może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu, naśladowca jest zobowiązany odpowiednio oznaczyć produkt.

Naśladownictwo cudzych produktów samo przez się nie jest zjawiskiem nagannym, ponieważ postęp jest możliwy dzięki spuściźnie przeszłości. Rozwijanie i ulepszanie każdego produktu leży w interesie ogólnym. Jak twierdzą Ewa Nowińska i Michał Du Vall „generalny zakaz naśladownictwa na podstawie tego przepisu prowadziłby do powstania nieograniczonego żadnym terminem monopolu eksploatacji określonego rozwiązania technicznego (technologicznego), co uniemożliwiałoby lub co najmniej utrudniałoby wchodzenie na rynek innym przedsiębiorcom, zajmującym się taką samą lub zbliżoną działalnością gospodarczą. Pozostawałoby to w sprzeczności z porządkiem prawnym, opartym na zasadzie wolności gospodarczej i regułach uczciwej konkurencji. Samo naśladownictwo towarów innego przedsiębiorcy, które nie korzystają ze szczególnej ochrony wynikającej z praw wyłącznych, nie jest sprzeczne z zasadami konkurencji i nie uzasadnia przyjęcia istnienia czynu nieuczciwej konkurencji, nawet w wypadku zgodności wymiarów kopii z pierwowzorem” (Nowińska Ewa, Vall Du Michał – op. cit.). Naśladownictwo produktów jest co do zasady dozwolone, jeżeli ich ochrona nie wynika z przepisów chroniących własność intelektualną (np. prawa autorskiego, rejestracji wzoru użytkowego w urzędzie patentowym) lub nie zachodzi niebezpieczeństwo wprowadzenia w błąd co do pochodzenia produktu lub przedsiębiorcy. Art. 13 obejmuje sankcją naśladownictwo w wąskim zakresie, a mianowicie takie przypadki, w których dla przeciętnego odbiorcy nie jest właściwie możliwe odróżnienie kopii od oryginału (tzw. niewolnicze naśladownictwo), a także, że naśladownictwo to jest działaniem zamierzonym (świadomym). Istotnym w tym względzie jest wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 11 lipca 2002 r. (I CKN 1319/2000, OSP 2003/4 str. 237 z glosą aprobującą Mariana Kępińskiego), który stanowi: „Naśladownictwo z art. 13 powołanej ustawy może być zakwalifikowane jako delikt nieuczciwej konkurencji, na podstawie klauzuli dobrych obyczajów z art. 3 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jednakże po wykazaniu istotnych - z punktu widzenia prawa konkurencji - okoliczności przesądzających o naganności postępowania w stopniu uzasadniającym zastosowanie powołanej klauzuli dobrych obyczajów”. Art. 13 ust. 1 ustawy dotyczy naśladownictwa jedynie w kwalifikowanej postaci, tj. gdy kumulatywnie spełnione są następujące przesłanki:

1) kopiowana jest zewnętrzna postać produktu,

2) naśladownictwa dokonuje się za pomocą technicznych środków reprodukcji,

3) kopia może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu.

Dozwolone jest natomiast kopiowanie wszelkich elementów produktu, innych aniżeli jego zewnętrzna postać. W szczególności można kopiować techniczną jego istotę (jeśli oczywiście nie jest chroniona prawami wyłącznymi, w szczególności patentem). Powszechnie w literaturze przyjmuj się, iż aby postawić zarzut przewidziany w art. 13 ust. 1, wystarczy potencjalna możliwość wprowadzenia w błąd. Nie ma znaczenia ewentualny zamiar przedsiębiorcy wprowadzenia klientów w błąd, liczy się bowiem sam skutek. Jednak dla uznania danego czynu za czyn nieuczciwej konkurencji nie jest wystarczające samo stwierdzenie, że ma miejsce naśladowanie gotowego produktu, ale konieczne jest ustalenie, że może ono wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu. Przesłanką uznania naśladownictwa za czyn nieuczciwej konkurencji jest więc wprowadzenie w błąd tych klientów, którzy są i mogą być nabywcami tego gotowego produktu, który jest przedmiotem naśladownictwa (por. wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 11 sierpnia 2004 r. II CK 487/2003; LexPolonica nr 368214).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak konsument może się bronić przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi przedsiębiorców?

Jak konsument może się bronić przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi przedsiębiorców?

Czego dotyczy ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym? Ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, obowiązująca od 21 grudnia 2007 r., określa nieuczciwe praktyki rynkowe w działalności gospodarczej i zawodowej oraz zasady przeciwdziałania (...)

Gdy były pracownik prowadzi działalność konkurencyjną - opinia prawna

Gdy były pracownik prowadzi działalność konkurencyjną - opinia prawna

Stan faktycznyByły pracownik  (handlowiec) pod koniec kwietnia bieżącego roku, podczas wizyty w firmie zabrał ze sobą notatnik, w którym opisani byli kontrahenci naszej firmy. Dowiedzieliśmy się kilka dni później, że od maja podjął pracę u naszej konkurencji. Przedmiotowy zeszyt zawierał (...)

Produkt przeceniony jako czyn nieuczciwej konkurencji, czyli zasady organizowania wyprzedaży oraz promocji

Produkt przeceniony jako czyn nieuczciwej konkurencji, czyli zasady organizowania wyprzedaży oraz promocji

Sprzedaż poniżej kosztów lub sprzedaż z niezwykle wąskim marginesem zysku jest w niektórych krajach wprost zakazana, jest to również praktyka niedozwolona w prawie europejskim (art. 82 Traktatu rzymskiego). Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji reguluje zasady organizowania promocji handlowych (...)

Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych

Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych

Rekomendacje Prezesa UOKiK Promujesz telefon w zamian za zniżkę na produkty tej marki? Reklamujesz swoje książki lub testujesz kosmetyki otrzymane w paczce PR? Jesteś influencerem? Czy wiesz, jak prawidłowo oznaczyć wymienione treści? Przeczytaj tezy z rekomendacji Prezesa UOKiK. Rekomendacje (...)

Więcej sankcji za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa

Więcej sankcji za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa

Nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji ma na celu wykonanie przepisów unijnych w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem. Jaki jest cel ustawy z dnia 5 (...)

Nieuczciwa konkurencja: tolerowanie naruszenia prawa może prowadzić do jego utraty

Nieuczciwa konkurencja: tolerowanie naruszenia prawa może prowadzić do jego utraty

W dzisiejszej - niezwykle konkurencyjnej - rzeczywistości rynkowy sukces produktu wymaga dobrego pomysłu, pracy oraz niemałych nakładów finansowych. Na sukces składa się wiele czynników. Obok jakości równie ważne (a może nawet ważniejsze) jest zbudowanie pozytywnych wyobrażeń (...)

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych

Ustawa z dnia 28 października 2002 roku o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary określa zasady odpowiedzialności za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe oraz zasady tej odpowiedzialności.Ustawa zawiera definicję podmiotu zbiorowego, którym jest osoba (...)

Mocniejsza ochrona tajemnicy handlowej?

Mocniejsza ochrona tajemnicy handlowej?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustaw Rząd przyjął 8 maja przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która wzmacnia ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Dzięki nowym przepisom (...)

Jak chronić pracodawcę przed byłym pracownikiem, gdy nie podpisano umowy o zakazie konkurencji-opinia prawna

Jak chronić pracodawcę przed byłym pracownikiem, gdy nie podpisano umowy o zakazie konkurencji-opinia prawna

Stan faktyczny Mój pracownik zwolnił się i rozpoczął prowadzenie działalności konkurencyjnej. Rozpoczął sprzedawanie tego samego co ja, a jest to asortyment dość szczególny (oprogramowanie antywirusowe). Czy mogę i są ku temu podstawy podać go do sądu, że rozpoczął działalność (...)

Kiedy Twoja oferta może zostać odrzucona?

Kiedy Twoja oferta może zostać odrzucona?

  Kiedy dopuszczalne jest składanie ofert równoważnych? Co do zasady przedmiotu zamówienia nie można opisać przez wskazania patentów, znaków towarowych, pochodzenia. Wyjątkowo dopuszczalne jest opisanie przedmiotu zamówienia w taki sposób, jeżeli jest (...)

Umowa o zachowaniu poufności - najważniejsze informacje

Umowa o zachowaniu poufności - najważniejsze informacje

Umowa o zachowaniu poufności, przez wielu kojarzona także jako umowa NDA (non-disclosure agreement), a przez nie których także jako umowa CDA (confidentiality disclosure agreement), CA (confidentiality agreement), czy PIA (proprietary information agreement). Jest ona umową mającą na celu (...)

Zakaz używania nazewnictwa zarezerwowanego dla produktów mlecznych w nazwach produktów pochodzenia roślinnego

Zakaz używania nazewnictwa zarezerwowanego dla produktów mlecznych w nazwach produktów pochodzenia roślinnego

Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukazał się komunikat informujący o zakazie stosowania w języku polskim nazw takich jak: mleko kokosowe, śmietanka kokosowa, masło orzechowe, masło kakaowe, masło migdałowe, mleko migdałowe. Resort rolnictwa o zakazie używania nazewnictwa (...)

Oferty w zamówieniach publicznych - rodzaje i podstawy odrzucenia (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

Oferty w zamówieniach publicznych - rodzaje i podstawy odrzucenia (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

  Kiedy dopuszczalne jest składania ofert równoważnych? Co do zasady przedmiotu zamówienia nie można opisać przez wskazania patentów, znaków towarowych, pochodzenia. Wyjątkowo dopuszczalne jest opisanie przedmiotu zamówienia w taki sposób, jeżeli jest (...)

Odpowiedzialność karna i karnoskarbowa członka zarządu spółki

Odpowiedzialność karna i karnoskarbowa członka zarządu spółki

Członek zarządu spółki handlowej, prócz odpowiedzialności względem spółki (odpowiedzialność cywilnoprawna) oraz zgromadzenia wspólników (procedura odwołania, udzielenie absolutorium), ponosi również odpowiedzialność publicznoprawną: karną i (...)

Kryptoreklamy w social mediach influencerów?

Kryptoreklamy w social mediach influencerów?

Postępowanie wyjaśniające Prezesa UOKiK Czy treści sponsorowane na blogach, Instagramie czy Facebooku gwiazd internetu są właściwie oznaczane? Czy mogą wprowadzać konsumentów w błąd? Sprawdzi to UOKiK w postępowaniu wyjaśniającym. Konsumencie, masz prawo do rzetelnej (...)

Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Rekomendacje MEN W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych zajęcia adresowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami, w tym tych objętych kształceniem specjalnym i pomocą psychologiczno-pedagogiczną, organizuje się również za pomocą metod i (...)

Polsat zapłaci za zachowanie Kazimiery Szczuki?

Polsat zapłaci za zachowanie Kazimiery Szczuki?

Sąd Najwyższy zdecyduje dzisiaj, czy Polsat musi zapłacić pół miliona złotych kary za słowa, jakie ponad trzy lata temu padły w programie "Kuba Wojewódzki". 26 lutego 2006 roku na antenie Polsatu Kazimiera Szczuka, w programie "Kuba Wojewódzki", mówiła, (...)

Wpływ marketingu i reklamy na równość kobiet i mężczyzn

Wpływ marketingu i reklamy na równość kobiet i mężczyzn

Przyjmując sprawozdanie na temat wpływu reklamy na równość kobiet i mężczyzn, posłowie Parlementu Europejskiego zwracają uwagę na możliwy negatywny wpływ reklam na samoocenę kobiet i mężczyzn oraz proponują kampanie uświadamiające i propagowanie dobrych przykładów w mediach (...)

Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Rekomendacje MEN W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych zajęcia adresowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami, w tym tych objętych kształceniem specjalnym i pomocą psychologiczno-pedagogiczną, organizuje się również za pomocą metod i (...)

Polsat zapłaci za zachowanie Kazimiery Szczuki?

Polsat zapłaci za zachowanie Kazimiery Szczuki?

Sąd Najwyższy zdecyduje dzisiaj, czy Polsat musi zapłacić pół miliona złotych kary za słowa, jakie ponad trzy lata temu padły w programie "Kuba Wojewódzki". 26 lutego 2006 roku na antenie Polsatu Kazimiera Szczuka, w programie "Kuba Wojewódzki", mówiła, (...)

Wpływ marketingu i reklamy na równość kobiet i mężczyzn

Wpływ marketingu i reklamy na równość kobiet i mężczyzn

Przyjmując sprawozdanie na temat wpływu reklamy na równość kobiet i mężczyzn, posłowie Parlementu Europejskiego zwracają uwagę na możliwy negatywny wpływ reklam na samoocenę kobiet i mężczyzn oraz proponują kampanie uświadamiające i propagowanie dobrych przykładów w mediach (...)

Jakość handlowa wyrobów cukierniczych

Jakość handlowa wyrobów cukierniczych

CEL KONTROLICelem kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych było sprawdzenie jakości handlowej wyrobów cukierniczych takich jak: chałwa, cukierki w czekoladzie, czekoladki (praliny) oraz inne wyroby w czekoladzie, w zakresie zgodności jakości handlowej z wymaganiami (...)

Jakość handlowa wyrobów cukierniczych

Jakość handlowa wyrobów cukierniczych

CEL KONTROLICelem kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych było sprawdzenie jakości handlowej wyrobów cukierniczych takich jak: chałwa, cukierki w czekoladzie, czekoladki (praliny) oraz inne wyroby w czekoladzie, w zakresie zgodności jakości handlowej z wymaganiami (...)

Dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych

Dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych

MF chce wspierać małych niezależnych producentów napojów alkoholowych Już od przyszłego roku gorzelnie należące do producentów owoców, mali producenci wina i napojów fermentowanych oraz miodów pitnych będą płacić o połowę niższą akcyzę. Zmiany (...)

PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek

PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny (...)

PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek

PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek

Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie. Obowiązek (...)

Budowa domu do 70 m2

Budowa domu do 70 m2

Planujesz budowę własnego domu o powierzchni zabudowy do 70 m2, wolnostojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego, na własne potrzeby mieszkaniowe, którego obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany, gdy masz (...)

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)

55-letnia

55-letnia "bimbrowniczka"

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 55-letnią mieszkankę gminy Włoszczowa, która handlowała alkoholem nielegalnie wytworzonym na terenie swojej posesji. Policjanci zabezpieczyli aparaturę służącą do produkcji bimbru, 10 litrów gotowego „trunku" oraz blisko 1000 litrów zacieru. (...)

Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej

Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej

Potrzebujesz załatwić swoją sprawę, ale podmiot publiczny (na przykład: urząd, publiczna biblioteka, szkoła, szpital), w którym chcesz to zrobić, nie jest dla ciebie dostępny architektonicznie (na przykład nie ma podjazdu) lub informacyjno-komunikacyjnie (na przykład nie ma (...)

Umowy na dostawy produktów rolnych

Umowy na dostawy produktów rolnych

Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Radzi on m.in., jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu. – "Prezes UOKiK (...)

Umowa o dzieło - na czym polega i jak zawrzeć umowę o dzieło?

Umowa o dzieło - na czym polega i jak zawrzeć umowę o dzieło?

Na czym polega umowa o dzieło? Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa wzajemna. Dzieło może mieć zarówno charakter materialny, jak i niematerialny (np. namalowanie (...)

Refundacja m.in. leków

Refundacja m.in. leków

Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które (...)

Jak nie dać się oszukać na zakupach?

Jak nie dać się oszukać na zakupach?

Zakupy online W grudniu Polacy robią więcej zakupów, niż w innychporach roku, także w internecie. Warto uważać, aby w pośpiechu nie dać się okraść. Coraz więcej Polaków robi zakupy online. Przekonali się do nich już nie tylko młodzi, ale i osoby, które rzadziej korzystają (...)

Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?

Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?

Jeśli przyjmujący zamówienie się spóźnia…  Zamawiający ma prawo kontroli sposobu wykonywania umowy. Może więc oceniać rzetelność wykonawcy oraz prawdopodobieństwo dotrzymania terminu. Zgodnie z art. 635 Kodeksu cywilnego (K.c.), jeżeli przyjmujący zamówienie (...)

Jak dostać e-dowód?

Jak dostać e-dowód?

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem (...)

Oznaczanie produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia

Oznaczanie produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia

Przepisy wymagają oznaczania produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia. Wskazywanie kraju pochodzenia produktów spożywczych wynikające z przepisów unijnych Dla większości nieprzetworzonych produktów spożywczych prawo unijne wprowadziło wymóg (...)

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)

Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców

Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców

Jakie są zasady nabywania przez cudzoziemców nieruchomości, udziałów i akcji? Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą (...)

Podatek PIT 2017 wyższy niż rok temu?

Podatek PIT 2017 wyższy niż rok temu?

Osoby z wynagrodzeniem przekraczającym 7.410 zł, muszą liczyć się ze zwiększonym obciążeniem podatkowym w 2017 roku. Mimo, że w trakcie roku płacą oni zaliczki tak jak do tej pory, to na koniec roku będą zmuszeni dopłacić podatek na rzecz organów skarbowych Wszystko za sprawą zmienionej (...)

Jak skorzystać z refundacji leków?

Jak skorzystać z refundacji leków?

Czego może dotyczyć refundacja? Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych (...)

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle te wszystkie pojęcia prawne są Ci do czegokolwiek potrzebne? Czy musisz znać prawo (...)

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

  Co to jest książeczka mieszkaniowa? Nie jest dla nikogo tajemnicą, że zakup mieszkania stanowi olbrzymi wydatek, na który, niestety, zwłaszcza w obecnych czasach, nie każdego stać. Stanowi to niewątpliwie bardzo doniosły problem społeczny, istniejący jednak od zawsze, który (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Ochrona wzoru przemysłowego niezastrzeżonego

Ochrona wzoru przemysłowego niezastrzeżonego

Firma nasza produkuje stolik szklany wg własnego projektu i sprzedaje go seryjnie na rynku. Wzór przemysłowy tego stolika nie został zastrzeżony przez naszą firmę. Czy firma konkurencyjna, która rozpoczęła produkcję stolika identycznego w wyglądzie (nie odróżnialny przez konsumenta finalnego) (...)

Działalność konkurencyjna byłego dyrektora

Działalność konkurencyjna byłego dyrektora

Były dyrektor odszedł z firmy, próbuje przekonać kilku naszych dostawców aby rozpoczęli współpracę z jego nową firmą. Nie był podpisany kontrakt o działalności konkurencyjnej po zakończeniu zatrudnienia. Jakie są możliwości przeciwdziałania w przejęciu naszych dostawców i odbiorców (...)

Wysyłanie reklam pocztą i przez e-mail

Wysyłanie reklam pocztą i przez e-mail

Prowadzę firmę i w oczywisty sposób chcę dotrzeć z reklamą do klientów. Chcę wysyłać reklamy do urzędów gmin oraz ochotniczych straży pożarnych e-mailem oraz zwykłą pocztą. Czy aby wysłać reklamę do powyższych instytucji muszę zdobyć wcześniej od tych instytucji zgodę czy z racji (...)

Metki odzieżowe

Metki odzieżowe

Witam. Mam może trochę nietypowe pytanie ale myślę że znajdę odpowiedź. Mianowicie zastanawiam się jak od strony prawnej wygląda sytuacji gdy przeszyjemy/zamienimy metkę producenta ubrania na \"swoją\" i będziemy sprzedawać dany produkt jako swój. Oczywiście nie mam na myśli sytuacji (...)

Ochrona i podobieństwo firmy przedsiębiorcy

Ochrona i podobieństwo firmy przedsiębiorcy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą pod określoną nazwą. Wiem, że na rynku polskim działa firma o tej samej nazwie i jej działalność, w pewnym zakresie dokładnie pokrywa się z zakresem działalności, który ja zamierzam realizować. Firma ta świadczy usługi i swojej nazwy używa (...)

Oferta a zaproszenie do składania ofert

Oferta a zaproszenie do składania ofert

Konsument otrzymuje pisemną reklamę zachęcającą do nawiązania umowy na podłączenie telewizji cyfrowej. Korzysta z tej oferty, podpisuje umowę i płaci aktywację, a później czynsz. W korespondencji nie napisano, czy jest to oferta, czy tylko zwykła reklama zachęcającą do nowych usług. (...)

Umowy między przedsiębiorcami i użyczenie logo

Umowy między przedsiębiorcami i użyczenie logo

Osoba mieszkająca na stale za granicą w UE zarejestrowała firmę na zasadach ogólnych, tj. jako jednoosobowy podmiot gospodarczy. Czy ta osoba (firma) może zlecić wykonanie usługi (zlecenie, umowa o dzieło) firmie w Polsce - też jednoosobowej (z wpisem do działalność gospodarczej) i na jakich (...)

Ochrona wzoru przemysłowego niezastrzeżonego

Ochrona wzoru przemysłowego niezastrzeżonego

Firma nasza produkuje stolik szklany wg własnego projektu i sprzedaje go seryjnie na rynku. Wzór przemysłowy tego stolika nie został zastrzeżony przez naszą firmę. Czy firma konkurencyjna, która rozpoczęła produkcję stolika identycznego w wyglądzie (nie odróżnialny przez konsumenta finalnego) (...)

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

W celu obliczenia zabezpieczenia celnego potrzebujemy stawki podatku akcyzowego na poszczegolne alkohole. Proszę o podanie wysokosci stawek akcyzowych na nastepujace produkty: wodka, spirytus, wino, piwo, cygaretki. Zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. (...)

Akcyza na wyroby węglowe

Akcyza na wyroby węglowe

Prowadzimy skład opałowy (PKPiR + vat). W marcu musimy zapłacić pierwszą akcyzę od wyrobów węglowych za m-c styczeń. Mamy kłopot z wyliczaniem tej akcyzy. Jest to nowość - i robimy to pierwszy raz. Jak liczyć akcyzę? Przykład: wartość opałowa 23,8, stawka akcyzy 1,28, ilosć 200 ton. (...)

Budowa domku letniskowego

Budowa domku letniskowego

Posiadam działkę budowlaną, jednak budynku mieszkalnego nie zamierzam stawiać. Chciałbym postawić tam mały domek letniskowy na trelinkach (bez stałego fundamentu). Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę? Jakie formalności muszę dokonać żeby można było rozpocząć stawianie domku? Konstrukcja (...)

Zakup usług obcych - księgowanie w PKPiR

Zakup usług obcych - księgowanie w PKPiR

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, remontowych, opodatkowanych na zasadach ogólnych, prowadząc książkę przychodów i rozchodów. W miesiącu 02.2007 r. wykonywałem remont polegający na przywróceniu do użyteczności ciąg komunikacyjny, w zakresie naszych usług (...)

Księgi prowadzone przy użyciu komputera

Księgi prowadzone przy użyciu komputera

Zawiązano spółkę z o.o., która jest zobowiązana prowadzić pełne księgowość - księgi rachunkowe. Spółka nie będzie realizować wielu transakcji. Będzie to łącznie kilkanaście faktur i przychodowych i kosztowych. Jej zarząd nie widzi sensu wydawania nawet kilkuset złotych na tą okoliczność. (...)

Rozliczenie podatku VAT przy inwestycjach

Rozliczenie podatku VAT przy inwestycjach

Rolnik jest podatnikiem czynnym podatku VAT. Modernizuje budynek gospodarczy. Wpłaca zaliczkę w wysokości 25000 brutto na wykonanie modernizacji, otrzymuje fakturę. Inwestycja będzie zakończona ok. września 2006. Całość inwestycji to wartość 60000 zł. Jak ma rozliczyć podatek naliczony? (...)

Akcyza na biodiesel

Akcyza na biodiesel

Ile wynosi akcyza na biodiesel wyprodukowany z oleju rzepakowego PKWiU 24.66.48-90.30? Do paliw silnikowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się m.in. „pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki (...)

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

W celu obliczenia zabezpieczenia celnego potrzebujemy stawki podatku akcyzowego na poszczegolne alkohole. Proszę o podanie wysokosci stawek akcyzowych na nastepujace produkty: wodka, spirytus, wino, piwo, cygaretki. Zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. (...)

Akcyza na wyroby węglowe

Akcyza na wyroby węglowe

Prowadzimy skład opałowy (PKPiR + vat). W marcu musimy zapłacić pierwszą akcyzę od wyrobów węglowych za m-c styczeń. Mamy kłopot z wyliczaniem tej akcyzy. Jest to nowość - i robimy to pierwszy raz. Jak liczyć akcyzę? Przykład: wartość opałowa 23,8, stawka akcyzy 1,28, ilosć 200 ton. (...)

Ochrona wzoru przemysłowego niezastrzeżonego

Ochrona wzoru przemysłowego niezastrzeżonego

Firma nasza produkuje stolik szklany wg własnego projektu i sprzedaje go seryjnie na rynku. Wzór przemysłowy tego stolika nie został zastrzeżony przez naszą firmę. Czy firma konkurencyjna, która rozpoczęła produkcję stolika identycznego w wyglądzie (nie odróżnialny przez konsumenta finalnego) (...)

Budowa domku letniskowego

Budowa domku letniskowego

Posiadam działkę budowlaną, jednak budynku mieszkalnego nie zamierzam stawiać. Chciałbym postawić tam mały domek letniskowy na trelinkach (bez stałego fundamentu). Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę? Jakie formalności muszę dokonać żeby można było rozpocząć stawianie domku? Konstrukcja (...)

Zakup usług obcych - księgowanie w PKPiR

Zakup usług obcych - księgowanie w PKPiR

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, remontowych, opodatkowanych na zasadach ogólnych, prowadząc książkę przychodów i rozchodów. W miesiącu 02.2007 r. wykonywałem remont polegający na przywróceniu do użyteczności ciąg komunikacyjny, w zakresie naszych usług (...)

Księgi prowadzone przy użyciu komputera

Księgi prowadzone przy użyciu komputera

Zawiązano spółkę z o.o., która jest zobowiązana prowadzić pełne księgowość - księgi rachunkowe. Spółka nie będzie realizować wielu transakcji. Będzie to łącznie kilkanaście faktur i przychodowych i kosztowych. Jej zarząd nie widzi sensu wydawania nawet kilkuset złotych na tą okoliczność. (...)

Rozliczenie podatku VAT przy inwestycjach

Rozliczenie podatku VAT przy inwestycjach

Rolnik jest podatnikiem czynnym podatku VAT. Modernizuje budynek gospodarczy. Wpłaca zaliczkę w wysokości 25000 brutto na wykonanie modernizacji, otrzymuje fakturę. Inwestycja będzie zakończona ok. września 2006. Całość inwestycji to wartość 60000 zł. Jak ma rozliczyć podatek naliczony? (...)

Akcyza na biodiesel

Akcyza na biodiesel

Ile wynosi akcyza na biodiesel wyprodukowany z oleju rzepakowego PKWiU 24.66.48-90.30? Do paliw silnikowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się m.in. „pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki (...)

Udzielenie pełnomocnictwa w procesie cywilnym

Udzielenie pełnomocnictwa w procesie cywilnym

Czy wystarczająca jest formuła udzielenia pełnomocnictwa: Niniejszym udzielamy P. XX pełnomocnictwa do reprezentowania naszych interesów w sprawie przeciwko YY. Wraz z mężem jesteśmy powodem w procesie cywilnym, nie możemy skorzystać z gotowego druku pełnomocnictwa, którym z pewnością dysponuje (...)

Naruszenie prawa do patentu

Naruszenie prawa do patentu

Na zlecenie firmy X jesteśmy wykonawcą i dostawcą do tej firmy pewnych elementów. Detale w tej firmie są montowane do wyrobu gotowego lub odsprzedawane jako elementy. W pewnym momencie doszło do sporu pomiędzy firmą X a Panem Y o  prawo do patentu na detal przez nas produkowany. Sprawa o te (...)