Nienależyte wykonanie umowy

Pytanie:

"Czym jest nienależyte wykonanie umowy w rozumieniu prawa cywilnego?"

Odpowiedź prawnika: Nienależyte wykonanie umowy

Kodeks cywilny nie zawiera legalnej definicji pojęcia „nienależyte wykonanie zobowiązania”. Dlatego też koniecznym będzie odwołanie się do stanowiska doktryny. Warto w tym miejscu przytoczyć pogląd T. Wiśniewskiego, który stwierdza: Określenie „nienależyte wykonanie zobowiązania” jest tak ogólne, a zarazem pojemne, że nie sposób wyczerpująco wskazać wszystkich sytuacji, w których takie wykonanie ma miejsce. Może bowiem być ich tyle, ile zachodzi rodzajów indywidualnych świadczeń. Najogólniej rzecz ujmując, o nienależytym spełnieniu świadczenia można mówić w aspekcie zachowania terminu, miejsca i sposobu, czy też jakości w szerokim rozumieniu tego słowa, np. świadczenie rzeczy uszkodzonej, brak opakowania i innych walorów promocyjnych (zewnętrzne oznaczenia towaru, informacje dotyczące towaru w postaci instrukcji obsługi, korzystania itp.) lub ich niewłaściwość, nieprawidłowe składowanie, niezawiadomienie o przesłaniu lub nadejściu przesyłki, wyręczenie się przez lekarza - kontrahenta innym lekarzem, złe zorganizowanie wycieczki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zainteresowany 2018-12-28 16:28:31

    Witam, detektyw źle wykonywał zlecenie. W umowie jest paragraf o mozliwości wypowiedzenia wadliwie realizowanej umowy. W sensie technicznym nie została wykonana nawet połowa czynności a te które zostały rzekomo zrealizowane, były zrealizowane wadliwie. Jako dowód rzekomych czynności przedstawiono mi całkowicie nieczytelne zdjęcia, w dodatku bez oznaczenia datą i godziną. Po wypowiedzeniu umowy detektyw, pomimo wyżej opisanej sytuacji przesłał fakturę na pełną płatność. Podczas, gdy sama zaliczka (kilka tysięcy zł) przewyższała wartośc usługi, bo ta nie została wykonana należycie lub wręcz zafałszowana (brak dat na zdjęciach) Można by się spodziewać, że otrzymam częściowy zwrot zaliczki a zamiast tego detektyw żąda jeszcze kwoty, którą miał otrzymać po prawidłowym wykonaniu całości zlecenia. Czy mogę żądać korekty faktury z nienależnej kwoty tak by nie groziła mi jakaś windykacja rzekomo ze strony zleceniobiorcy (podkreślam, że umowa zakładała mozliwość wypowiedzenia z odliczeniem kosztów za prawidłowo wykonane czynności, których de facto praktycznie nie było, bo od początku realizacja zlecenia przeprowadzona była wadliwie)czy też można taką fakturę zignorować?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika