Nowe zasady rozliczenia za wodę w spółdzielni

Pytanie:

"Moja mama mieszka w mieszkaniu lokatorskim (z synem, jego żoną i wnukiem) zarządzanym przez ZGL w Z. Do końca ubiegłego roku za wodę płaciła według wskazań wodomierzy (dodam, że w bloku tym nie wszyscy założyli wodomierze). Wszyscy domownicy starali się oszczędzać, zrezygnowali nawet z wanny na rzecz kabiny prysznicowej, żeby obniżyć rachunki. Udawało się to do chwili wprowadzenia nowych zasad rozliczania zużycia wody- wprowadzenia wskaźnika, o którym w dalszej części. Za okres styczeń-czerwiec 2007 dostała fakturę ze zużyciem faktycznym 26m3, a do zapłaty ma za 31,80m3 według zużycia wskaźnikowego. W ten sposób powstała niedopłata powyżej 100 zł. Dziwi fakt, że inni sąsiedzi, którzy mają wanny i większe rodziny mają nadpłaty przewyższające 100 zł, a zużywali dwa razy więcej wody. A oto krótki opis nowych zasad naliczania rachunków: Dla odbiorów nie posiadających wodomierzy ustalono miesięczny ryczałt w wysokości 6 m3 na osobę. Z kolei różnica między wskazaniami wszystkich wodomierzy mieszkańców oraz przyjętymi ryczałtami, a wskazaniami głównego wodomierza budynku, jest rozkładana na wszystkich odbiorców proporcjonalnie do zużytej wody. W praktyce wygląda to tak, że wskazanie głównego wodomierza dzieli się przez sumę wskazań z poszczególnych lokali (plus ryczałty). Tak otrzymuje się wskaźnik. Jeżeli jest on mniejszy niż 1 - mieszkańcy zapłacą nieco mniej niż wynikałoby ze wskazania ich licznika lub z ryczałtu. Natomiast jeżeli wskaźnik jest trochę większy niż 1- zapłacą trochę więcej. Czy ten "wskaźnik" jest zgodny z prawem, jeśli różnica między wskazaniami wszystkich wodomierzy mieszkańców oraz przyjętymi ryczałtami, a wskazaniami głównego wodomierza budynku nie jest rozkładana po równo i niektórzy płacą trochę mniej lub trochę więcej niż pokazują ich liczniki?"

Odpowiedź prawnika: Nowe zasady rozliczenia za wodę w spółdzielni

Przepisy prawa nie określają precyzyjnych zasad rozliczeń w spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Biorąc pod uwagę fakt, iż wodomierz dokładnie określa zużycie wody w danym mieszkaniu, nie wydaje się uzasadnione nakładanie dodatkowych opłat na takiego lokatora za wodę zużytą przez pozostałych lokatorów, nie jest też naszym zdaniem uzasadnione rozliczanie nadpłat według takich zasad. Zasadniczo opłaty powinny być ustalone w statucie, który Pańska mama akceptowała przystępując do spółdzielni. Z opisu sytuacji wynika jednak, iż zasady rozliczeń zostały zmienione, z czego wnioskujemy, iż prawdopodobnie została podjęta uchwała o zmianie statutu. Uchwałę taką podejmuje Walne Zgromadzenie, a zgodnie z art. 42 ustawy Prawo spółdzielcze, od uchwały tej można odwołać się do sądu. Zgodnie z § 3 powyższego artykułu uchwała sprzeczna z postanowieniami statutu bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy spółdzielni, albo mająca na celu pokrzywdzenie jej członka może być zaskarżona do sądu. Powództwo o uchylenie uchwały należy wnieść w ciągi 6 tygodni od dnia odbycia walnego zgromadzenia, jeżeli zaś powództwo wnosi członek nieobecny na walnym zgromadzeniu na skutek jego wadliwego zwołania - w ciągu sześciu tygodni od dnia powzięcia wiadomości przez tego członka o uchwale, nie później jednak niż przed upływem roku od dnia odbycia walnego zgromadzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Wojciech Szymanek 2014-09-12 11:23:33

    Jeżeli chodzi o rozliczenia wody a w mieszkaniach będzie zainstalowany wodomierz firmy METRON, gdzie tolerancja wynosi +- 20% to tak będzie zawsze, bo np przy zużyciu 10 m3 wody przez dane mieszkanie (podane na wodomierzu) spółdzielnia dolicza tą tolerancję a wówczas jako ogólne rozliczenie. Najpierw się płaci wg wskazań wodomierza a na koniec roku jest tzw rozliczenie wyrównawcze, gdzie mieszkaniec pokrywa w całości wszystkie braki wody, jak gdzieś na osiedlu pęknie rura i są z tego tytułu braki,ktoś sobie myje samochód pod blokiem ze wspólnego kranu itp. Dlatego mieszkańcy winni dążyć do tego aby zamontować w swoim bloku lub osiedlu wodomierze fimy AQUARIUS PLUS gdzie tolerancja jest +-1% i rozliczenia są komputerowe nawet gdy ktoś w mieszkaniu na uszkodzoną uszczelkę to w centrali komputer wykaże, że w mieszkaniu pana kowalskiego jest problem z wodą i albo automatycznie ją odetnie albo przychodzi osoba i sprawdza. Ten system jest o wiele droższy ale praktyczniejszy. Nie naraża mieszkańców na dodatkowe koszty. Płaci się tyle co się zużyło. Może ktoś powie zaraz, że preferuję tą firmę - odpowiadam NIE ale wodomierze z firmy METRON to przeżytek na dzisiejszym rynku i one tylko wskazują orientacyjnie ile się zużywa wody.

  • rc 2011-12-25 14:19:45

    Prawnik zbytnio się nie wysilił. Należy pamiętać, że spółdzielnię obowiązuje również szereg innych przepisów prawa. W tym przypadku ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę (...). Ustawa ta wprowadziła zasadę, że administrator (w tym przypadku spółdzielnia) płaci za zużytą wodę wodociągom wg wskazań wodomierza głównego w budynku. Suma wskazań wodomierzy mieszkaniowych praktycznie nigdy nie równa się wskazaniom wodomierza głównego. Ustwa mówi, że ww. różnicę administrator rozlicza z mieszkańcami. Ustawa nie podaje sposobu rozliczeń, ten wybiera administrator (regulamin spółdzielni, uchwała wspólnoty). Zapłaciłem za dostęp do odpowiedzi, ale niesłusznie. Wg mojego osądu spółdzielnia przyjęła jedno z możliwych rozwiązań. Problem w tym, że dla tzw. spółdzielni jest "wszystko jedno", rozliczenie tak naprawdę to rozliczenie pomiędzy mieszkańcami, dla spółdzielni wynik ma być zerowy. Wybór metody zawsze będzie rodził kontrowersje, jedni bedą zadowoleni (i siedzieli cicho), inni odwrotnie. Przy innej metodzie inna grupa będzie niezadowolona.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika