Odszkodowanie za zajęcie nieruchomości

Pytanie:

"Czy gmina (SP?) zobowiązana jest do wykupu działki, która przed laty w planach zagospodarowania przestrzennego, została przeznaczona pod ulicę (konkretnie chodnik). Chodnik już od lat jest, a właścicielem działki (w rejestrze gruntów i księdze wieczystej) jest dalej osoba prywatna. W jakiej wysokości należy się odszkodowanie? Nie mam na myśli konkretnej kwoty, lecz do czego ma się odnosić (cena działek z kamienicami przy tym chodniku czy też jakiś inny punkt odniesienia). Kto ustala wartość gruntu?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za zajęcie nieruchomości

Wywłaszczenie nieruchomości polega na przymusowym odjęciu własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, ograniczeniu tego prawa lub zniesieniu bądź ograniczeniu innego prawa rzeczowego do nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej. Wywłaszczenie może być dokonane wyłącznie na rzecz takich podmiotów prawa publicznego, jak Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego, a mianowicie gmina, powiat oraz samorząd województwa. Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. Z możliwości wywłaszczenia jednak można skorzystać jedynie przed rozpoczęciem inwestycji. Zrealizowanie na nieruchomości celu publicznego przez inwestora przed wydaniem decyzji o jej wywłaszczeniu pozbawia go możliwości skutecznego wystąpienia z wnioskiem o wywłaszczenie nieruchomości, gdyż cel publiczny został już zrealizowany. W przedstawionej sytuacji właściciel (tu wspomniana osoba prywatna) może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą (tu gmina), ażeby rzecz została mu wydana. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Gmina jest tutaj samoistnym posiadaczem w złej wierze, toteż jest zobowiązana do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialna za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Mogą mieć tutaj zastosowanie jednak inne przepisy kodkesu cywilnego. Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Wynagrodzenie za przeniesienie własności zajętej pod budowę działki ma być „odpowiednie”, co oznacza, że powinno stanowić ekwiwalent wartości działki. Orzecznictwo przyjęło, że regułą są ceny występujące w wolnym obrocie nieruchomościami, tzn. ceny wolnorynkowe, nie mające jednak cech spekulacyjnych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika