Odpowiedź prawnika: Okresy składkowe w ubezpieczeniu emerytalnym
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresami nieskładkowymi są następujące okresy:
Pytanie:
Jakie są okresy składkowe przy ustalaniu prawa do emerytury?
Masz inne pytanie do prawnika?
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresami nieskładkowymi są następujące okresy:
Potrzebujesz porady prawnej?
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących w państwach UE/EFTA? Na czym polega unijna koordynacja świadczeń emerytalno-rentowych? W (...)
Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.
Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać emeryturę, trzeba udokumentować wymagany staż ubezpieczeniowy, który wynosi: 20 (...)
Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS
Od 1 września 2013 r. wprowadzone zostały nowe tytuły ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem. Jaką osobę uznaje się za sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Jest to osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem własnym lub swojego małżonka, bądź dzieckiem przysposobionym, przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak (...)
Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...
Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) na podstawie zmienionych przepisów. - "Od 1 września uprawnieni mogą składać (...)
Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?
Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach domowych. Niania może sprawować opiekę nad dziećmi w różnym wieku (od 20 tygodnia życia (...)
Jakie emerytury dla nauczycieli?
Jesteś nauczycielem urodzonym po 1948 r.? - Dowiedz się, kiedy możesz przejść na emeryturę lub podobne świadczenie z ZUS. Jest kilka możliwości, abyś mógł przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Możesz także poczekać z tą decyzją. Poniżej świadczenia emerytalne, o które możesz zwrócić się do ZUS: emerytura w powszechnym (...)
Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?
Gdy komornik egzekwuje należność od emeryta lub rencisty za pośrednictwem ZUS (z jego emerytury lub renty), ZUS uwzględnia kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. W jaki sposób ustala się tę kwotę? Wskazówki Forum Współpracy W związku z pojawiającymi się przypadkami kwestionowania przez organy egzekucyjne zasad postępowania organów rentowych Zakładu Ubezpieczeń (...)
Od 2020 r. „Emerytura+”, czyli tzw. trzynasta emerytura, będzie gwarantowana ustawą i wypłacana co roku – Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt w tej sprawie. W kwietniu 2020 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1200 zł brutto. „Emerytura+” przyjęta przez Radę Ministrów Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowym rocznym (...)
W wielu kluczowych dla ubezpieczonego sytuacjach ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych posługuje się pojęciem „okresy składkowe”. Poniższa porada ma na celu wskazanie, jakie okresy ubezpieczenia są okresami składkowymi. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje wprost poprzez wyliczenie o charakterze enumeratywnym, jakie okresy są składkowymi. Są to więc: okresy (...)
Wpływ Konwencji MLI na opodatkowanie dochodów z pracy za granicą
Konwencja MLI zmienia w niektórych polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) metodę unikania podwójnego opodatkowania – z metody wyłączenia (zwolnienia) z progresją na metodę odliczenia (zaliczenia/kredytu) proporcjonalnego. Już dziś metoda odliczenia proporcjonalnego obowiązuje w niektórych polskich UPO, np. w UPO z Holandią. Dowiedz (...)
Zapłata podatku VAT - teraz i według projektowanej nowelizacji
W naszym systemie podatkowym przywiązuje się dużą wagę do wykonania przez podatnika wielu sformalizowanych czynności. Zaniechanie spełnienia określonych obowiązków może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wiedza dotycząca tych powinności jest szczególnie ważna w aspekcie podatku VAT. W artykule omówiono również przygotowywane zmiany, jakie wynikają ze znajdującego się w Sejmie (...)
Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?
Emerytury pomostowe dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. - kto jest uprawniony do emerytury pomostowej? Jeżeli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. i byłeś zatrudniony przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach, możesz otrzymać emeryturę pomostową. Sprawdź, kiedy i komu ZUS ją przyznaje. Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które (...)
Kto może dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Dla kogo renta z tytułu niezdolności do pracy? Renta inwalidzka przysługuje osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uznaje się natomiast osobę, która (...)
Czy na emeryturze można pracować?
Witam, za niedługo osiągnę wiek emerytalny. Nie chcę jednak przechodzić jeszcze na emeryturę. Czy w takim przypadku jeżeli pozostając w dotychczasowym stosunku pracy nie tracę szansy na korzystniejsze naliczenie (...)
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1969
Jakie warunki należy spełnić, aby możliwe było przejście na wcześniejszą emeryturę? Na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia (...)
Kobieta 60-letnia przepracowała 10 lat, dodatkowo ma zaliczone 3 lata nieskładkowe i 7 lat opłacania KRUS. Czy taki staż pracy można zaliczyć jako 20 lat pracy do emerytury w ZUS? W jaki sposób (...)
Emerytura dla nauczyciela a likwidacja szkoły
Nauczyciel 1 września 2004 r. będzie posiadał okresy zatrudnienia: - 20 lat i 7 m-cy jako nauczyciel, - 1 rok i 3 m-ce pracy w administracji, - 5 lat studia dzienne, - 3 lata i 4 m-ce praca w gospodarstwie (...)
Wcześniejsza emerytura dla przedsiębiorcy
Czy prowadząc swój warsztat samochodowy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę mając skończone 57 lat i prawie 40 lat pracy? Chodzi o mężczyznę, który aktualnie od roku 1981 prowadzi działalność (...)
Emerytura dla osoby urodzonej po 31 grudnia 1948
Jak będzie obliczona wysokość emerytury dla osoby, która zakończyła pracę zawodową w roku 1991, po 20 (udokumentowanych) latach pracy i od tego czasu nie pracuje zawodowo i do osiągnięcia wieku (...)
Działalność gospodarcza emeryta wojskowego
Emeryt wojskowy z III grupą inwalidzką chce otworzyć nową działalność gospodarczą. Obecnie jest na wcześniejszej emeryturze, więc brakuje mu pełnej wysługi lat. Czy emeryt wojskowy (na wcześniejszej (...)
Prawo do wcześniejszej emerytury
Mam 52 lata i chciałabym przejść na wcześniejszą emeryturę, jakie muszę spełnić warunki szczegółowe? Ogólne znam. Nadmieniam, że brakuje mi 5 miesięcy pracy do 25 lat pracy ogółem. Słyszałam, (...)
Odprawa emerytalna pracownika służby cywilnej
W październiku 2006 r. nabywam prawo do wcześniejszej emerytury (55 lat życia) i oczywiście chcę z tego skorzystać. Czy jako pracownik administracji państwowej mam prawo do 6-miesięcznej odprawy (...)
Praca w gospodarstwie rolnym rodziców a emerytura
Proszę o informację jakie są wykładnie prawne mówiące o tym, aby zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia jako okres uzupełniający do uzyskania emerytury? (...)
Jak należy rozumieć pojęcie \"świadczenie pracy\" na gruncie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej? Skoro zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy (...)
Praca w gospodarstwie rolnym a emerytura
Pracuję 21 lat w szkole oraz posiadam 6 lat okresów nieskładkowych. Czy do brakujących mi 30 lat mogę doliczyć pracę w gospodarstwie rolnym rodziców? Zgodnie z art. 10 ustawy o emeryturach i rentach (...)
Odmowa przyznania renty- co dalej?
Odmowa przyznania renty- co dalej? Witam Moja mama miała wylew w sierpniu 2009 roku, miała sparaliżowaną prawą stronę i do tej pory nie ma sprawnej do końca prawej ręki. Z opinii lekarzy wynika, (...)
Emerytura W maju 2011r skończylam 55 lat i mam przepracowane lacznie 34 lata skladkowe.od 18.07.1988r do chwili obecnej pracuje na pkp.Posiadam zaswiadczenie o pracy w szczegolnych warunkach od dnia 18.07.1988 (...)
Emerytura Witam mam 59 lat. Składki ubezpieczeniowe mam na 22 lata. dowiedziałam się, żę mogę przejść na emeryturę z tytułu pomocy w gospodarstwie rodziców.Przez kilka lat byłam wymeldowana (...)
Emerytura-2011 Witam Czy nic się nie zmieniło w kwestii emertów, kórzy postanowili dalej pracować dalej maja obowiązek zwolnienia sie z pracy?Z góry dziekuję za wszelkie informacje (...)
emerytura Witam mam takie pytanie pracuje od wielu lat w jedenj firmie juz niedaleko do emerytury mamy ciężka sytuacje teraz w firmie i boję się żę mogą mnie zwonić czy przysługuje jakaś ochorona (...)
Urlop wychowawczy a obliczanie emerytury
Urlop wychowawczy a obliczanie emerytury Jak to jest z obliczaniem emerytury. według ustawy wszystkie okresy składkowe i nie składkowe z przed 1991r są obliczane jako okresy składkowe jednak 18mcy (...)
Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy?
Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy? Czy to prawda,że od 1 lipca 2005 weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS-/DU.2005 nr 169 poz.1412/ (...)
Okresy składkowe i nieskładkowe, jak je doliczyć od emerytury?!
Okresy składkowe i nieskładkowe, jak je doliczyć od emerytury?! Witam Państwa. Jestem osoba ubiegającą się o przyznanie świadczeń emerytalnych z ZUS. Pracowałem w różnych miejscach, zdarzało (...)
okresy nieskładkowe - zasiłek opiekuńczy
okresy nieskładkowe - zasiłek opiekuńczy Drodzy państwo, czy do tzw. okresu nieskładkowego zalicza się pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Dokładniej chodzi mi o zasiłek opiekuńczy? (...)
czy te sprawy są przedawnione czy cos mozna w niej jeszcze zrobic
czy te sprawy są przedawnione czy cos mozna w niej jeszcze zrobic MAM pytanie do prawnika sprawa dotyczy doliczenia okresu składkowego do obecnej emerytury: chodzi o pobieranie renty chorobowej z KRUS (...)
Czy to kumoterstwo? Dzień dobry. Podpowiedzcie mi proszę czy to nepotyzm/ kumoterstwo, gdy żona zatrudniona w ZUS załatwia mężowi prowadzącemu działalność gospodarczą rozłożenie zaległości (...)
Renta Witam.Mam 51 lat, od 9 lat nie pracuję, od 5 lat leczę się na PCHOP (przewlekła choroba obturacji płuc).Mam 20 lat przepracowanych (lata składkowe i nieskładkowe).Jestem też po radykalnej (...)