Odpowiedź prawnika: Otworzenie działalności gospodarczej przez rolnika
Obowiązujące przepisy pozwalają niektórym rolnikom opłacającym składki KRUS na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej bez utraty prawa do ubezpieczenia rolniczego.
Przez pozarolniczą działalność ustawa rozumie pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem wspólników spółek prawa handlowego oraz osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu:

w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawa dotycząca ubezpieczeń rolniczych przewiduje jednak pewne warunki, które należy spełnić, by nadal opłacać składki KRUS, a nie ZUS.
Pierwszym warunkiem jest to, by rolnik podlegał w pełnym zakresie z mocy ustawy ubezpieczeniu KRUS. Ubezpieczeniu podlega z mocy ustawy rolnik (rolnikiem w rozumieniu tej ustawy jest pełnoletnia osoba fizyczna zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym), którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, a także domownik takiego rolnika - jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Kolejnym warunkiem jest podleganie takiemu ubezpieczeniu przez co najmniej 3 lata.
Dodatkowo, rolnik taki powinien spełniać warunki:
złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;
jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;
nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty wskazanej w ustawie wysokości (w roku 2008 było to kwota 2 755 zł.). Kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy rolnik obowiązany jest udokumentować zaświadczeniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego i złożyć w Kasie wraz z oświadczeniem, o którym mowa w pkt 1, chyba że ten rolnik nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym. Zaświadczenie o przychodach składa się do dnia 31 maja każdego roku podatkowego.
