Podatek od spadku a zwolnienie

Pytanie:

13 kwietnia tego roku zmarła moja mama - nie zostawiła testamentu. Zanim zgłosiłem się do urzędu skarbowego w celu złożenia formularza SD-Z1, jeszcze w kwietniu złożyłem w Sądzie Rejonowym, wniosek o ustalenie prawa do spadku po rodzicach (po śmierci ojca, który zmarł 5 lat temu sprawy spadkowe nie były regulowane w żaden sposób). Następnie czekaliśmy z siostrą na orzeczenie sądu; jesteśmy z siostrą jedynymi dziećmi i jedynymi spadkobiercami. Sprawa w sądzie odbyła się 26 czerwca, ale pismo z orzeczeniem zostało przez sad wysłane dopiero 12 lipca. Dostałem je dopiero 17 lipca. Do Urzędu Skarbowego zgłosiłem się 8 sierpnia, żyjąc w przekonaniu że złożę formularz SD-Z1 w terminie miesiąca o którym mówi ustawa, czyli że będę zwolniony z podatku. Jednak pracownik Urzędu kazał mi złożyć formularz SD-3, ponieważ jest on odpowiedni w mojej sytuacji (oczywiście całą sprawę, tak jak wyżej, przedstawiłem) - złożyłem ten wniosek, będąc przekonanym, że to jest właśnie wniosek, który zwolni mnie z podatku. 3 września Urząd Skarbowy wezwał mnie do zgłoszenia się do Urzędu w celu ustalenia wartości masy spadkowej po moich rodzicach - ponieważ wyliczenia, które przedstawiłem w formularzu odbiegają od wyliczeń urzędu skarbowego. Tym samym dowiedziałem się, że cala sprawa zmierza do tego, że urząd nalicza mi wysokość podatku, który mam zapłacić. Jest to kwota ogromna, ponieważ urząd naliczył podatek w wysokości 10 tys. złotych. Teraz nie wiem co zrobić, bo urząd skarbowy nie chce nic mi poradzić i ignoruje moje pytania i twierdzi, że teraz to i tak już za późno na jakiekolwiek zmiany. Czy mogę odwoływać się od decyzji urzędu skarbowego i na jakiej podstawie, bo chcę skorzystać ze zwolnienia z podatku?

Masz inne pytanie do prawnika?

1.10.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Podatek od spadku a zwolnienie

Zgodnie z art. 4a ust. 1 i 2 ustawy od podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie wskazanych wyżej terminów, zwolnienie stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Porady prawne

Zgłoszenia dokonuje się na formularzu SD-Z1 (Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych). Niestety niedokonanie zgłoszenia we wskazanych powyżej terminach i na prawidłowym formularzu powoduje, iż nie można skorzystać ze zwolnienia od podatku, a więc będzie trzeba zapłacić podatek od spadku po mamie. Jak stanowi bowiem art. 4a ust. 3 ustawy, w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2 (a więc m.in. niedokonania zgłoszenia), nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Niestety zastosowanie się do niewłaściwej ustnej porady pracownika urzędu skarbowego nie stanowi podstawy odwołania, czy też przywrócenia terminu do złożenia właściwego formularza w postępowaniu podatkowym. Podatnik może jedynie złożyć skargę do naczelnika urzędu skarbowego na pracownika oraz, jeśli posiadałby odpowiednie dowody na fakt spowodowania szkody przez urząd skarbowy, mógłby dochodzić jej naprawienia na drodze cywilnej przed sądem. W przyszłości w zakresie swoich obowiązków podatkowych podatnik powinien radzić się doradcy podatkowego.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Podatek od spadku – kto płaci a kto jest zwolniony?

Podatek od spadku – kto płaci a kto jest zwolniony?

Konsekwencją nabycia spadku nie zawsze będzie obowiązek zapłaty podatku -  stanie się tak w przypadku osób zaliczonych do tzw. zerowej grupy podatkowej. Ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Podatek przy nabyciu w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego

Podatek przy nabyciu w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego

W podatku od spadku i darowizn dla ustalenia obowiązującego stanu prawnego w pierwszej kolejności należy ustalić, kiedy nastąpiło nabycie (tj. śmierć osoby, po której nabywamy określone rzeczy). Poniższe wyjaśnienia odnoszą się do nabycia tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

Stan faktyczny  W 1983 r. zmarł mój dziadek, a w 2001 r. babcia. Babcia przekazała gospodarstwo rolne na Skarb Państwa, ale jak się okazało nie całe. Pozostały udziały w spółkach leśnych 4,20h (dokładniej spółki leśne były zapisane tylko na dziadka). Oboje (...)

Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

Otrzymanie spadku co do zasady objęte jest obowiązkiem podatkowym. Podatek ten reguluje  ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i  darowizn. Ustawodawca przewiduje jednak szereg zwolnień.  Co może być przedmiotem opodatkowania  Obowiązek podatkowy od spadków (...)

Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Zasadniczo podatek się należy Co do zasady podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy (w tym nieruchomości) znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych (np. użytkowania wieczystego, służebności gruntowej, (...)

Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna

Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna

Stan faktyczny Moja babcia wykupiła od Gminy mieszkanie na raty. Przed śmiercią zdążyła spłacić połowę należności. To mieszkanie przeszło w spadku na jej dwóch synów: mojego ojca i mojego wujka, którzy nie spłacali zaległości. W mieszkaniu tym mieszkał i był zameldowany tylko mój (...)

Ulga dla młodych

Ulga dla młodych

14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Bezgraniczne zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych

Bezgraniczne zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych

Jesteś spadkobiercą lub ktoś z najbliższej rodziny ofiaruje Ci coś za darmo? Sprawdź, kiedy nie będziesz musiał z tego tytułu płacić podatku.  Na czym polega zwolnienie w tzw. grupie 0? Przewidziane w art. 4a zwolnienie jest to najszersze w ustawie o podatku od spadków i darowizn (...)

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

  W niniejszym artykule omówiono zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Chodzi (...)

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Tarcza antykryzysowa w skrócie

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. ##baner## Kluczowe rozwiązania tarczy antykryzysowej Pakiet ten przewiduje on m.in.:  zwolnienie ze składek (...)

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania spadku - opinia prawna

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania spadku - opinia prawna

Stan faktyczny Otrzymałem spadek po ciotce - obywatelce polskiej i kanadyjskiej zmarłej w Kanadzie. Wykonawcami testamentu są powiernicy, którzy na opłacenie podatku dochodowego w Kanadzie zatrzymali kwotę 15.000 CAD deklarując, że w ciągu 6 miesięcy prześlą mi certyfikat wniesienia opłaty. Czy (...)

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)

Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

  Potrzeba zmian Rozwiązania przyjęte w nowelizacji ustawy prawo o notariacie, kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego mają osiągnąć dwa zasadnicze cele. Z jednej strony zamierzeniem ustawodawcy było odciążenie, i tak już nadmiernie obciążonych sądów, od spraw, (...)

Zasady stosowania ulgi termomodernizacyjnej i nowego zwolnienia

Zasady stosowania ulgi termomodernizacyjnej i nowego zwolnienia

Podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego, od początku 2019 r. mogą korzystać z nowej preferencji w PIT, z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia może wynieść nawet 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć (...)

Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

Stan faktyczny Na podstawie postanowienia Sądu podział spadku po Ojcu dał mi prawo do 1/3 spadku, matce także 1/3, zaś wnukom po nieżyjącym bracie po 1/6. Jako spadek należy rozumieć mieszkanie (własnościowe spółdzielcze). W mieszkaniu tym mieszkam wraz z matką ponad 40 lat, mieszkanie (...)

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Kiedy odpłatne zbycie nieruchomości jest opodatkowane? Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu (...)

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Czemu mają służyć nowe przepisy?  Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Ustawa (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Darowizna a podatek

Darowizna a podatek

Uprzejmie proszę o pomoc w kwestii darowizny kwoty pieniężnej na cel zakupu nieruchomości. Sprzedałem swoją nieruchomość i darowałem bratu określoną kwotę środków na nabycie wspólnie (ja i mój brat) nowej nieruchomości, tak żebyśmy byli współwłaścicielami nowej nieruchomości. (...)

Zwolnienie z podatku od spadku

Zwolnienie z podatku od spadku

Jakie opłaty lub podatki będę musiał zapłacić, gdy mieszkanie po śmierci dziadka jest rozpisane na moją matkę, babkę i jej syna, a mojego wujka. Wszyscy są zgodni do przepisania mieszkania dla mnie. Czy można uniknąć płacenia podatku? Czy można to zakwalifikować do dziedziczenia w linii (...)

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Na podstawie postanowienia Sądu z dnia 5.09.2006 r. spadek po zmarłym dnia 15.02.2006 r. JK nabyli: żona i dwójka dzieci (w tym jeden małoletni - lat 16) w udziale wynoszącym 1/3 część. Przedmiotem masy spadkowej są: nieruchomość o pow. 531 m2 zabudowana domem mieszkalnym o łącznej pow. (...)

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

Mam problem z podatkiem od spadku i ewentualnie dochodowym po sprzedaży mieszkania - spadku. Otóż, zgodnie z zaświadczeniem warunkowym z urzędu skarbowego zgłoszony został majątek w postaci mieszkania, który został zwolniony od podatku od spadków. Warunek zawieszający obowiązuje przez 5 (...)

Spadek i podatek

Spadek i podatek

Właśnie otrzymałem z sądu prawomocne postanowienie o nabyciu spadku po babci i dziadku (nie było rozdzielności majątkowej). W skład spadku wchodzi mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Dziadek i babcia spisali jednobrzmiące testamenty w 1992 roku, powołując mnie do całości spadku. Dziadek (...)

Termin zgłoszenia spadku do urzędu

Termin zgłoszenia spadku do urzędu

Moja mama postanowieniem sądu odziedziczyła po swojej siostrze, która zmarła w marcu 2007 roku, konta bankowe. Postanowienie sądu, które zostało odebrane 3-ego października, wystawione było dnia 19 lipca 2007 i prawomocne 10.08.07. Moja matka mieszka za granicą i na podany adres kontaktowy (...)

Podatek od spadków

Podatek od spadków

Ojciec zmarł w 1986 roku a matka w 2005 roku. Spadkobiercami są troje dzieci. Przedmiotem spadku jest nieruchomość rolna oraz nieruchomość zabudowana. Postanowienie sądu o nabyciu spadku uprawomocniło sie w dniu 02-10-2010 roku. W jaki sposób należy opodatkować prawo do tego spadku? Jaka jest (...)

Podatek od spadku po rodzicach

Podatek od spadku po rodzicach

Rodzice w 2004 r. wspólnie podpisali i potwierdzili u notariusza testament przyznający mi i mojemu bratu (po połowie) domek z działką, którego byli współwłaścicielami w stosunku 50/50. Testament nie mówił, że jedno z rodziców transferuje swoją połowę na rzecz drugiego rodzica w chwili (...)

Darowanie mieszkania otrzymanego w spadku

Darowanie mieszkania otrzymanego w spadku

Mój syn ma przejąć spadek po zmarłej ciotce. Ciotka zapisała mu całość spadku notarialnym testamentem. W skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe 32 m.kw. Syn nie posiada obecnie własnego mieszkania. W jego sytuacji nie będzie płacił podatku od spadku, gdy zamieszka w tym mieszkaniu (...)

Kwota darowizn i pożyczek zwolniona z podatku

Kwota darowizn i pożyczek zwolniona z podatku

Rodzice darują swojej córce i swojemu zięciowi pieniądze z przeznaczeniem na mieszkanie. Dotyczy kwoty zwolnionej z podatku. Jeden darczyńca: 1. Czy każdy z rodziców może przekazać na mieszkanie swojej córce kwotę 9.637 zł, czyli czy córka może tą drogą otrzymać kwotę 19.274 zł i (...)

Podatek od spadku

Podatek od spadku

Mój ojciec zmarł w 2007 r. Przeprowadziliśmy w 2007 r. sprawę spadkową, bowiem odziedziczyliśmy (tj. moja mama i czworo dzieci) majątek. Czy podając wszystkie składniki majątku do Urzędu Skarbowego musimy zapłacić jakiś podatek? Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, (...)

Podatek od spadku przy nabyciu kamienicy

Podatek od spadku przy nabyciu kamienicy

Otrzymałem spadek, w skład którego wchodzi udział w własności kamienicy, w której wszystkie mieszkania zajęte są przez osoby trzecie na podstawie umów najmu, do których mają zastosowanie przepisy o czynszu regulowanym, określonym w ustawie o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. (...)

Kolejność dziedziczenia

Kolejność dziedziczenia

Mieszkamy razem z mamą w jednym domu, który stanowi naszą współwłasność. Wiem, że z punktu widzenia prawa w razie śmierci mamy całość spadku, w tym przypadku dom i grunt przechodzą na moją własność z tytułu dziedziczenia. Dodaję, że jestem jedynaczką, a mama wdową. Z moich informacji (...)

Uzyskanie NIP przez osobę zamieszkałą za granicą

Uzyskanie NIP przez osobę zamieszkałą za granicą

Jak mam zapłacić podatek od spadku nie mieszkając w Polsce (od 25 lat) i nie będąc płatnikiem podatków w Polsce? Proszę pokazać procedurę i kroki postępowania w systemie. Dla ścisłości - nie mam żadnych numerów podatkowych, nie posiadam ani dowodu osobistego, ani paszportu polskiego, (...)

Termin zapłaty podatku od odziedziczonego spadku

Termin zapłaty podatku od odziedziczonego spadku

Dziedziczymy z bratem po 50% po ojcu. Brat jest osobą małoletnią więc wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składamy po pół roku od śmierci ojca. Przypuszczalnie postanowienie spadkowe będzie po 50%; ale przy dziale spadku zamierzam ustąpić np. dodatkowe 10% wartości spadku bratu. Czy podatek (...)