Podpis na kopii faktury

Pytanie:

Czy obecnie jest obowiązek, aby na kopii faktury był umieszczony podpis klienta (zakładając, że nie wystawił upoważnienia)?

Masz inne pytanie do prawnika?

7.1.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Podpis na kopii faktury

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują obowiązku podpisywania faktur (por. § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 97, poz. 971). Dotyczy to zarówno podpisu klienta, jak i sprzedawcy, jak również oryginału faktury i jej kopii. Zrezygnowanie z obowiązku podpisywania faktur stanowiło dostosowanie przepisów polskich do regulacji unijnych (które jednoznacznie zakazują wymogu podpisywania faktur). Nie ma przy tym znaczenia wystawienie bądź nie upoważnienia do wystawiania faktur bez podpisu.

Jednocześnie warto zauważyć, iż w najbliższych dniach zmianie ulegną przepisy ustawy o rachunkowości, które na dzień dzisiejszy nadal wymagają podpisywania dowodów księgowych (m.in. faktur). Zmiany mają na celu dostosowanie przepisów o rachunkowości do regulacji VAT.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: