Odpowiedź prawnika: Podwójne opodatkowanie i ulgi
Podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce podlegają tu opodatkowaniu od całości swoich dochodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Jednocześnie każdy kraj opodatkowuje dochody uzyskane na jego terytorium. Stąd mogłoby dojść do podwójnego opodatkowania. Aby tego uniknąć, Polska zawarła z wieloma państwami umowy dwustronne o unikaniu podwójnego opodatkowania. W tym przypadku będzie miała zastosowanie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią z 16 grudnia 1976 r. (Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20). Do dochodów uzyskanych w Anglii, zgodnie z taką umową, ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą (zob. art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), inaczej: metoda zaliczenia.

Jeśli podatnik pracuje w kraju, z którym umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przyjmuje tę metodę zaliczenia, tak jak w pytaniu, to ma obowiązek comiesięcznego wpłacania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% i złożenia deklaracji podatkowej (PIT-53). Wyjątek stanowi przypadek, gdy cały czas przebywa za granicą. Wówczas podatnik może bowiem całość zaliczek wpłacić po powrocie - do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu powrotu do kraju.
Ponadto dochody uzyskane za granicą należy wykazać w zeznaniu rocznym i zapłacić podatek, nawet gdy zapłaciło się go już za granicą. Podatniczka powinna rozliczyć się na formularzu PIT-36 z przychodów z najmu opodatkowanego na ogólnych zasadach i z przychodów ze źródeł przychodów położonych za granicą.
Zgodnie z metodą odliczenia podatku zapłaconego za granicą, w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym. W tym przypadku podatnicy wypełniają wiersze w części D.1. i D.2 tej deklaracji. Tylko w kol. f w części D.1. i D.2. nie należy wykazywać podatku zapłaconego w Anglii. Kwotę tę podatnicy wykazują i odliczają w części H deklaracji PIT-36 w wierszu zatytułowanym „Podatek zapłacony za granicą - zgodnie z art. 27 ust. 9, 9a i 9b ustawy, przeliczony na złote” (w poz. 167 i 168). W tym przypadku kwotę podatku obliczonego wg skali od łącznych dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce należy pomnożyć przez kwotę dochodu uzyskanego za granicą, a następnie podzielić przez kwotę łącznego dochodu uzyskanego za granicą i w Polsce. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
Natomiast dochody z najmu wykazuje się w wierszu 6 części D zeznania rocznego PIT. Podstawa do obliczania podatku dochodowego od najmu obejmuje tylko to, co zostaje w kieszeni wynajmującego. Dodatkowe opłaty ponoszone przez najemcę, a także VAT od najmu, nie podwyższają podstawy opodatkowania.
Rozliczając się na zasadach ogólnych (PIT) podatniczka ma prawo do ulg podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile spełnia przewidziane konkretnie dla nich warunki i ma konieczne do tego dokumenty.
Niestety od 1 stycznia 2004 r. zlikwidowane zostały m.in. ulgi:
- na dojazdy dzieci do szkół zamiejscowych,
- na dokształcanie i doskonalenie zawodowe,
- na odpłatne kształcenie w wyższych uczelniach,
- na przyrządy, pomoce naukowe i literaturę fachową,
- ulga uczniowska.
W br. obowiązują natomiast m.in. następujące odliczenia:
a) od dochodu:
- ulga rehabilitacyjna;
- darowizny na cele publiczne dla organizacji pożytku publicznego oraz na cele kultu religijnego;
- odsetki od kredytu na cele mieszkaniowe (nowa tzw. ulga odsetkowa);
- nowa ulga na używanie Internetu;
- ew. kwota zapłaconych w roku podatkowym składek na ZUS;
b) od podatku:
- ew. składka na ubezpieczenie zdrowotne (do 7,75% podstawy jej wymiaru);
- ulga remontowo-modernizacyjna (to ostatni rok, kiedy można z niej skorzystać);
- wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego (do 1% podatku należnego).
