Zaniżenie i zawyżenie podatku VAT

Pytanie:

"Co oznaczają pojęcia "podatek należny" i "podatek naliczony" w przypadku przepisów karnoskarbowych, mówiących, że karze podlega osoba zaniżająca podatek należny albo zawyżająca podatek naliczony."

Odpowiedź prawnika: Zaniżenie i zawyżenie podatku VAT

Pojęcia "podatek należny" oraz "podatek naliczony" odnoszą się do podatku od towarów i usług (podatku VAT). Podatek należy to podatek do zapłaty (czyli mówiąc w skrócie: podatek zawarty w fakturze sprzedaży wystawianej przez danego podatnika). Podatek naliczony to podatek do odliczenia (czyli zawarty w fakturze zakupu - otrzymanej od dostawcy).

Do urzędu skarbowego podatnik wpłaca nadwyżkę podatku należnego (od swojej sprzedaży, usług itd.) nad podatkiem naliczonym (od zakupionych towarów, usług itp.) w danym okresie rozliczeniowym. Gdy zaś podatek naliczony przewyższa kwotę podatku należnego, podatnik może: przenieść różnicę na następny okres rozliczeniowy albo zażądać od urzędu skarbowego zwrotu nadpłacownego (w ramach zapłaty kwot brutto - z VAT - za faktury zakupowe) podatku.

Zaniżenie podatku należnego może spowodować, iż zobowiązanie podatkowe z tytułu VAT zostanie ustalone w wysokości mniejszej od należnej albo zawyżona zostanie kwota do zwrotu. Taki sam skutek odniesienie zawyżenie podatku naliczonego (zaniżeniu ulegnie kwota zobowiązania podatkowego albo zawyżona zostanie kwota do zwrotu, jeśli podatnik zwrotu zażąda). W tej sytuacji podatnikowi może zostać postawiony zarzut narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnej, za co grożą właśnie sankcje karnoskarbowe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika