Odpowiedź prawnika: Procedura zakładania fundacji
Kwestie związane z działalnością, tworzeniem i likwidacją fundacji reguluje ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
Podmiot taki może być ustanowiony do realizacji celów społecznie użytecznych. Jednym z takich celów jest opieka i pomoc społeczna. Fundację założyć może praktycznie każdy - niezależnie czy jest to osoba fizyczna czy prawna, od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy siedziby.
Procedura zakładania fundacji
W pierwszej kolejności należy sporządzić w formie aktu notarialnego oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji. Należy oznaczyć w nim przede wszystkim cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację. Tymi ostatnimi mogą być rzeczy ruchome i nieruchome, pieniądze oraz papiery wartościowe.

Kolejnym krokiem jest stworzenie statutu fundacji. Trzeba w nim umieścić następujące dane: nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Mogą tam znaleźć się również inne informacje - na przykład dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.
Do uzyskania osobowości prawnej przez fundację konieczny jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.
Koszty
Zarówno oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji w formie aktu notarialnego jak i postępowanie w sprawach o wpis do KRS jest wolne od opłat.
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami udzielonymi na zbliżone pytania:
