Przejście z renty na emeryturę

Pytanie:

"Latem 2006 wziąłem pod opiekę do siebie moich rodziców (mama 75 lat, tato 78). W trakcie dowiedziałem się od nich, że mama otrzymała (po 27 latach pracy) w 1981 rentę inwalidzką, w roku 1992 powinna była przejść (po osiągnięciu wieku emerytalnego) na emeryturę. Tato otrzymał (po 38 latach pracy) w 1992 rentę inwalidzką, w 1994 powinien był przejść (po osiągnięciu wieku emerytalnego) na emeryturę. Oboje otrzymali z początkiem lata 2006 pisma z ZUS, informujące, że zostali właśnie przekwalifikowani z rencistów na emerytów. Wysokość świadczeń nie uległa zmianie. Czy jest to zgodne z prawem, że w momencie uzyskanie wieku emerytalnego nie zostali przekwalifikowani z rencisty na emeryta? Czy w momencie przejścia z renty na emeryturę ZUS jest zobowiązany dokonać nowego przeliczenia? Czy np. w przypadku mamy wysokość renty przy 27 latach postawy naliczenia i wysokość emerytury przy 38 latach podstawy naliczenia mogą być identyczne?"

Odpowiedź prawnika: Przejście z renty na emeryturę

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o emeryturach i rentach z FUS. Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje z dniem, od którego została przyznana emerytura zgodnie z art. 24a lub 27a. Zgodnie z art. 24a emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do tej emerytury oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Emeryturę przyznaje się od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury, a w przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana - od dnia, od którego podjęto jej wypłatę. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, ażeby renta była rodzicom wstrzymywana. Emerytura nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy. Emeryturę ZUS ustala na nowo. Podstawą ustalenia jest okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu wraz z uwzględnieniem okresu pobierania renty. Przy czym zazwyczaj uwzględnienie w tym okresie renty z uwagi na jej niski wymiar spowoduje obniżenie emerytury. Dlatego też przepis chroni przed taką sytuacją rencistów, którzy mają otrzymać emeryturę z mocy prawa w dniu spełnienia warunków do jej otrzymania przyznając im emeryturę nie niższą od renty. Obowiązkiem ZUS-u jest ustalenie emerytury w najwyższym możliwym wymiarze przy uwzględnieniu posiadanych okresów składkowych i nieskładkowych.

Reasumując przekwalifikowanie następuje z mocy prawa dniu osiągnięcia wieku emerytalnego a decyzja jest tylko potwierdzeniem takiego stanu rzeczy. Wymiar może emerytury nie może być niższy od renty a może być wyższy. Obowiązkiem ZUS jest taki wybór konfiguracji, który pozwoli na ustalenie emerytury w jak najwyższym wymiarze. Podstawy mogą być identyczne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika