Odpowiedź prawnika: Przyczynienie się poszkodowanego
W przedstawionym stanie faktycznym można rozważyć zastosowanie art. 362 kodeksu cywilnego wedle którego jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania lub powiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiednio zmniejszeniu stosowanie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Podstawową przesłanką do zastosowania instytucji przyczynienia sie poszkodowanego jest więc stwierdzenie, że wyrządzona została szkoda (w obecnej sytuacji mamy niewątpliwie do czynienia ze szkodą na mieniu). W drugiej kolejności należy stwierdzić czy postawienie samochodu w miejscu w którym zatrzymywanie i postój były niedozwolone, stanowi przyczynienie sie do powstania szkody. O przyczynieniu się poszkodowanego można mówić jedynie w sytuacji, gdy jego określone zachowanie pozostaje w normalnym związku przyczynowym ze szkodą (tak też SN w orzeczeniu z dnia 7 grudnia 1964 r., I CR 218/64, OSNCP 1965, nr 9, poz. 153 oraz OSPiKA 1965, nr 10, poz. 210). Można pokusić się o stwierdzenie, iż uszkodzenie samochodu może być normalnym następstwem pozostawienia samochodu w miejscu gdzie nie było to dozwolone, co może skutkować odpowiednim zmniejszeniem odszkodowania należnego poszkodowanemu. Dla miarkowania tego odszkodowania istotny jest przede wszystkim stopnień przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody oraz wina obu stron.

Ponadto należy stwierdzić, że pozostawienie samochodu w miejscu gdzie było to niedozwolone może wypełniać znamiona wykroczenia opisanego w art. 86 kodeksu wykroczeń (spowodowanie zagrożenia komunikacyjnego z powodu niedochowania należytej staranności)
W zakresie odszkodowania dla sprawcy, należy przede wszystkim udowodnić, że w wyniku zawinionego działania Pana Y została wyrządzona Panu X szkoda. Konieczne jest zatem nie tylko udowodnienie wyrządzenia Panu X szkody ale również wykazanie że szkoda jest następstwem działania lub zaniechania sprawcy oraz jego winy.
