Odpowiedź prawnika: Rezygnacja z funkcji członka zarządu
Członek zarządu może w każdej chwili zrezygnować z funkcji, bez zachowania żadnego terminu przejściowego, nie musi też uzasadniać w żaden sposób swojej decyzji. Jednakże w większości przypadków taka rezygnacja może wiązać się z odpowiedzialnością odszkodowawczą. Odpowiedzialność taka może się bowiem pojawić, jeśli członek zarządu pełni swą funkcje odpłatnie, np. otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę zawartej w związku z powierzeniem funkcji lub z tytułu kontraktu menedżerskiego. W takiej sytuacji skutki rezygnacji z funkcji członka zarządu jest rozpatrywane według przepisów dotyczących odpłatnego zlecenia. Zgodnie z nimi, jeżeli rezygnacja z funkcji, za której pełnienie członek zarządu był wynagradzany, nastąpiła bez ważnego powodu, członek zarządu będzie odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną spółce tym działaniem.

Zgodnie z art. 202 § 4 i 5 kodeksu spółek handlowych, mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania ze składu zarządu. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Jak więc wynika z powyższego przepisu, rezygnacja z funkcji członka zarządy następuje ze skutkiem natychmiastowym, a w związku z tym nie jest potrzebna zgoda lub zatwierdzenie takiej rezygnacji przez spółkę. Jak stanowi art. 746 § 2 kc, przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
Jak wynika z powyższego, złożenie rezygnacji przez członka zarządu, jest skuteczne z momentem doręczenia jej spółce. W tym też momencie mandat członka zarządu wygasa. Może Pan więc skutecznie zakończyć swoją działalność w spółce poprzez doręczenie (np. pisemnie - list polecony z dowodem doręczenia) wszystkim członkom zarządu swojej rezygnacji.
