Odpowiedź prawnika: Roszczenie z tytułu zaliczki alimentacyjnej
Wypłacone przez Fundusz Alimentacyjny kwoty na zaliczkę alimentacyjną dla uprawnionego z alimentów, których obowiązany nie płaci podlegają ściągnięciu od dłużnika alimentacyjnego w wysokości zaliczek wypłaconych osobie uprawnionej, powiększonej o 5 %. Kwota zaliczki alimentacyjnej podlega przymusowemu ściągnięciu przez komornika sądowego. Wniosek osoby uprawnionej do zaliczki o zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego nie wywołuje skutków dla postępowania egzekucyjnego zmierzającego do zaspokojenia należności właściwego organu z tytułu zaliczki alimentacyjnej.

Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej organ właściwy wierzyciela może umorzyć należności dłużnika alimentacyjnego z tytułu wypłaconych zaliczek, a także wierzyciela z tytułu nienależnie pobranej zaliczki, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną tych osób. Jest więc możliwość umorzenia w całości lub części należności właściwego organu z tytułu wypłaconej zaliczki alimentacyjnej na wniosek dłużnika, jednakże decyzja o umorzeniu uzależniona jest od woli organu. Organ nie ma obowiązku, nawet w przypadku spełnienia warunku złej sytuacji materialnej dłużnika, wystąpić do komornika z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego i umorzyć te roszczenia. W przypadku nie umorzenia tych roszczeń przez organ, dłużnik może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie należności na raty. Jednak i w tym przypadku organ nie będzie zobligowany do rozłożenia tej należności na raty.
Zasady dokonywania wpisów i ich wykreślania z Krajowego Rejestru Dłużników reguluje ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym. Długi podlegające wpisowi z urzędu podlegają również wykreśleniu z urzędu. Wpisy dokonane na wniosek podlegają wykreśleniu również na wniosek wierzyciela, chyba że wpis podlega wykreśleniu z urzędu. Wpis do rejestru dłużników prawdopodobnie nastąpił na wniosek wierzyciela. Jeżeli dłużnik został wpisany do rejestru z powodu większej niż jedna podstaw, wykreśleniu podlegają wszystkie podstawy z osobna. Nawet jeżeli wierzyciel alimentacyjny (była małżonka) wystąpi z wnioskiem o wykreślenie z rejestru dłużników, może ona wnioskować tylko o wykreślenia wpisu dokonanego na swój wniosek. Dłużnik nadal więc będzie figurował w rejestrze dłużników, aż do momentu wykreślenia z niego ostatniego długu, na podstawie którego wpisany został do rejestru.
