Roszczenie z tytułu zaliczki alimentacyjnej

Pytanie:

"Przez pewien czas nie płaciłem alimentów zasądzonych na dziecko. Komornik z wniosku żony (wierzyciela) wszczął egzekucje. Następnie w zamian za zrzeczenie się władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, odstąpiła ona od egzekucji swojej części. Komornik umorzył postępowanie dotyczące alimentów zaległych. Jednak przez pewien czas trwania obowiązku alimentacyjnego nie płaciłem bieżących rat. Było to w okresie, gdy funkcjonował Fundusz Alimentacyjny, który zapłacił za mnie kilka świadczeń alimentacyjnych. Komornik również do ściągnięcia tej należności wszczął egzekucję. Postępowanie, jeśli chodzi o żonę zostało umorzone. Czy jest możliwość również umorzenia lub częściowego umorzenia egzekucji prowadzonej przez Fundusz Alimentacyjny, np. z powodu bardzo złej sytuacji materialnej? Jeśli umorzenie w ogóle nie wchodzi w grę, to na jakiej podstawie mogę prosić o rozłożenie należności na raty? Jeżeli postępowanie komornicze co do połowy należności zostało umorzone (porozumienie z żoną), a w połowie jeszcze istnieje (Fundusz Alimentacyjny), to czy jest możliwość wykreślenia mnie jako dłużnika z Krajowego Rejestru Dłużników, albo chociaż zmiana wpisu, że nie jestem już winny całej sumy, tylko tę dla Funduszu?"

Odpowiedź prawnika: Roszczenie z tytułu zaliczki alimentacyjnej

Wypłacone przez Fundusz Alimentacyjny kwoty na zaliczkę alimentacyjną dla uprawnionego z alimentów, których obowiązany nie płaci podlegają ściągnięciu od dłużnika alimentacyjnego w wysokości zaliczek wypłaconych osobie uprawnionej, powiększonej o 5 %. Kwota zaliczki alimentacyjnej podlega przymusowemu ściągnięciu przez komornika sądowego. Wniosek osoby uprawnionej do zaliczki o zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego nie wywołuje skutków dla postępowania egzekucyjnego zmierzającego do zaspokojenia należności właściwego organu z tytułu zaliczki alimentacyjnej.

Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej organ właściwy wierzyciela może umorzyć należności dłużnika alimentacyjnego z tytułu wypłaconych zaliczek, a także wierzyciela z tytułu nienależnie pobranej zaliczki, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną tych osób. Jest więc możliwość umorzenia w całości lub części należności właściwego organu z tytułu wypłaconej zaliczki alimentacyjnej na wniosek dłużnika, jednakże decyzja o umorzeniu uzależniona jest od woli organu. Organ nie ma obowiązku, nawet w przypadku spełnienia warunku złej sytuacji materialnej dłużnika, wystąpić do komornika z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego i umorzyć te roszczenia. W przypadku nie umorzenia tych roszczeń przez organ, dłużnik może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie należności na raty. Jednak i w tym przypadku organ nie będzie zobligowany do rozłożenia tej należności na raty.

Zasady dokonywania wpisów i ich wykreślania z Krajowego Rejestru Dłużników reguluje ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym. Długi podlegające wpisowi z urzędu podlegają również wykreśleniu z urzędu. Wpisy dokonane na wniosek podlegają wykreśleniu również na wniosek wierzyciela, chyba że wpis podlega wykreśleniu z urzędu. Wpis do rejestru dłużników prawdopodobnie nastąpił na wniosek wierzyciela. Jeżeli dłużnik został wpisany do rejestru z powodu większej niż jedna podstaw, wykreśleniu podlegają wszystkie podstawy z osobna. Nawet jeżeli wierzyciel alimentacyjny (była małżonka) wystąpi z wnioskiem o wykreślenie z rejestru dłużników, może ona wnioskować tylko o wykreślenia wpisu dokonanego na swój wniosek. Dłużnik nadal więc będzie figurował w rejestrze dłużników, aż do momentu wykreślenia z niego ostatniego długu, na podstawie którego wpisany został do rejestru.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Magda 2014-11-14 15:53:31

    Kiedy wróci fundusz alimentacyjny,który wyrówna kwoty zasadzonych przez sąd alimentów a wypłacaną jak dotąd zaliczką alimentacyjną na dzieci.Jak długo i kto jest w stanie utrzymywac dziecko za 500 zł.miesiecznie.Może ktoś bedzie w stanie to wytłumaczyć.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika