Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą

Pytanie:

Jako podwykonawca dostarczyliśmy materiały i wykonaliśmy montaż instalacji uzdatniania wody w urzędzie gminy. Generalny wykonawca został wyłoniony po przeprowadzeniu przetargu zgodnie z obowiązująca ustawą. Nie wiem, czy inwestor był oficjalnie informowany o tym, że ta część zadania należy do nas. Ale wiem, że na pewno wiedział, ponieważ podczas prac było wiele problemów, które wspólnie rozwiązywaliśmy. Prace zostały zakończone i obiekt działa prawidłowo. Natomiast generalny wykonawca nie chce się z nami rozliczyć. Zapłacił nam tylko ok. 60% wartości umowy. Przedstawiciel generalnego wykonawcy mówi, że zostali obciążeni odsetkami za nieterminowe zakończenie prac i nie dostali pieniędzy. Jednak z tego, co wiem to tak nie jest. Czy mam prawo żądać od inwestora ujawnienia stanu rozliczeń miedzy nim a generalnym wykonawcą? Czy mam prawo dochodzić zapłaty za naszą pracę bezpośrednio od inwestora? Jeśli to możliwe, to proszę o podanie w odpowiedzi ustaw itp.

Masz inne pytanie do prawnika?

9.3.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą

W opisanym przypadku mamy do czynienia z umową o roboty budowlane. Warto jednak podkreślić, iż w doktrynie prawa istnieją pewne spory, co do tego, jakie umowy możemy zakwalifikować w powyższy sposób, a jakie są „tylko” umowami o dzieło. Spór dotyczy sytuacji, w której umowa (dotyczy te właśnie umów z podwykonawcami) nie obejmuje całego zamierzenia budowlanego, ale jego określoną część. Przepisy kodeksu cywilnego stwierdzają bowiem, że przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej. Pojawiło się więc pytanie, czy umowa z podwykonawcą, która najczęściej dotyczy wyodrębnionej względów technicznych części obiektu, jest umową o roboty budowlane czy o dzieło. Za pogląd większościowy należy jednak uznać ten, zgodnie z którym tego typu umowy są umowami o roboty budowlane.

Porady prawne

Zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca (w tym wypadku będą to po prostu inwestor i wykonawca) ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Podwykonawca może więc dochodzić zapłaty bezpośrednio od inwestora. Istotne jest jednak, że umowa o roboty budowlane dla swej ważności wymaga formy pisemnej. Poza tym inwestor musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy z podwykonawcą. Przepisy ułatwiają tu trochę sprawę, bo jeśli inwestor po przedstawieniu mu umowy nie wyrazi sprzeciwu w ciągu 14 dni, to poczytuje się to za zgodę. Ważne jest również to, że przepis przewiduje, że obowiązek przedstawienia umowy inwestorowi spoczywa zasadniczo na wykonawcy. Do umowy o roboty budowlane odnoszą się przepisy art. 647-648 kodeksu cywilnego.

Warto też zwrócić uwagę w opisywanej sytuacji na fakt, iż umowa została zawarta po przeprowadzeniu przetargu w trybie zamówień publicznych. Co do zasady wykonawca nie ma obowiązku wykonania przedmiotu umowy osobiście, a więc może zlecać poszczególne prace wykonawcom. Zamawiający może  jednak określić w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, która część zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom (art. 36 ustawy Prawo zamówień publicznych).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r.   Dlaczego warto poznać objaśnienia resortu finansów (...)

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

W dobie intensywnego rozwoju gospodarczego, tworzenia nowoczesnej infrastruktury przemysłowej i drogowej oraz zaplecza mieszkaniowego w Polsce, umowy o roboty budowlane, uregulowane w art. 647 i nast. k.c., nabierają coraz istotniejszego znaczenia zarówno dla inwestorów, wykonawców (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane to wyspecjalizowany rodzaj umowy o dzieło. Posiada zresztą podstawowe cechy umowy o dzieło. Na czym polegają więc różnice? Dowiesz się z porady.   Jakie są główne cechy charakterystyczne umowy o roboty budowlane? Stronami tej umowy są wykonawca i (...)

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (...)

Dystrybucja węgla przez samorządy

Dystrybucja węgla przez samorządy

Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat ustawy o zakupie preferencyjnym węgla przez gospodarstwa domowe. Poznaj podstawowe założenia procesu dystrybucji węgla przez samorządy i instrukcję resortu aktywów państwowych, która opisuje proces współpracy między samorządami (...)

Zamówienia publiczne. Rząd szykuje nowelizację przepisów

Zamówienia publiczne. Rząd szykuje nowelizację przepisów

Zwiększenie bezpieczeństwa realizacji zamówień publicznych, wybór podwykonawców robót budowlanych gwarantujących realizację zlecenia i ich ochrona polegająca na zapewnieniu terminowej i pełnej zapłaty - takie są najważniejsze propozycje zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych, które (...)

Rodzaje faktur

Rodzaje faktur

Poza zwykłą fakturą można wystawiać lub otrzymywać też inne rodzaje dokumentów księgowych. Dowiedz się, jakie faktury obowiązują w zależności od typu transakcji. Faktura VAT podstawowa Faktura VAT to najczęściej stosowna faktura w obrocie gospodarczym. Dokumentuje sprzedaż towarów (...)

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia - najważniejszy dokument w postępowaniu o zamówienie publiczne

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia - najważniejszy dokument w postępowaniu o zamówienie publiczne

Czy przygotowanie specyfikacji jest obowiązkowe? Tak, istnieje taki obowiązek. Zamawiający jest obowiązany przygotować specyfikację istotnych warunków zamówienia w każdym trybie postępowania (z wyjątkiem licytacji elektronicznej oraz zamówienia z wolnej ręki) niezależnie (...)

Podatek od reklamy na blogu

Podatek od reklamy na blogu

Termin "reklama internetowa" obejmuje różne formy promocji w sieci - reklamę w wyszukiwarkach, mediach społecznosciowych, sieciach partnerskich, a także reklamę w publikowaną na konkretnych stronach internetowych, także na blogach. Jeżeli chodzi o blogerów, współpraca odbywa (...)

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

Czy przygotowanie specyfikacji jest obowiązkowe? Tak, istnieje taki obowiązek. Zamawiający jest obowiązany przygotować specyfikację istotnych warunków zamówienia w każdym trybie postępowania (z wyjątkiem aukcji elektronicznej) niezależnie od wartości zamówienia publicznego. W jaki sposób (...)

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia - podstawowy dokument przetargowy (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia - podstawowy dokument przetargowy (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

Czy przygotowanie specyfikacji jest obowiązkowe? Tak, istnieje taki obowiązek. Otóż w postępowaniach prowadzonych w trybach przetargowych (a więc w przetargu nieograniczonym, ograniczonym i dwustopniowym), jeżeli wartość przedmiotu zamówienia publicznego, lub w którego finansowaniu udział (...)

Gdy w przepisach jest luka, stosujemy analogię

Gdy w przepisach jest luka, stosujemy analogię

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy w powiększonym składzie zagadnienia, czy art. 629 k.c. i art. 632 § 2 k.c. mają zastosowanie w drodze analogii do umowy o roboty budowlane, gdy zastrzeżono w jej ramach wynagrodzenie ryczałtowe lub kosztorysowe. W (...)

Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna

Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna

Stan faktyczny Zawarłem z firmą umowę na budowę domu. Inwestycja jest w trakcie wykonywania. Jednak pojawiają się coraz większe problemy z jakością wykonywanych prac, skłaniające mnie do potrącenia pewnej kwoty od przewidzianej umową należności za jeden z etapów budowy. Właściciel firmy, (...)

Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane

Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane

Jedną z podstawowych reguł prawa cywilnego jest przedawnianie się roszczeń  majątkowych. Wyrażona ona została w art. 117 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. (...)

Jak dokończyć budowę, gdy deweloper nie wywiązuje się z umowy

Jak dokończyć budowę, gdy deweloper nie wywiązuje się z umowy

Deweloper nie wywiązał się w terminie z umów zawartych z przyszłymi właścicielami lokali (wnioskodawców w postępowaniu przed Sądem Rejonowym). Nie zakończył w umówionym terminie budowy domu mieszkalno-usługowego, nie wyodrębnił odrębnej własności lokali i nie przeniósł tego (...)

SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...

SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...

Wyrokiem z 16 lipca 2021 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną pozwanej w sprawie o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane. Znaczenie klauzuli integracyjnej (merger clause) dla wykładni umowy o roboty budowlane  Odnosząc się do zawartej w kontrakcie (...)

Gwarancja za roboty budowlane niekonstytucyjna

Gwarancja za roboty budowlane niekonstytucyjna

27 listopada 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący wolności działalności gospodarczej - gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że: - art. 1-3, art. 4 ust. 1-3, art. 5 ust. 3 oraz art. 6-8 ustawy z dnia 9 lipca (...)

Podstawowe definicje w zamówieniach publicznych - co powinieneś wiedzieć?

Podstawowe definicje w zamówieniach publicznych - co powinieneś wiedzieć?

Jakie pojęcia zdefiniowane są w ustawowym słowniku? Artykuł 2 ustawy Prawo zamówień publicznych definiuje pojęcia: robót budowlanych, dostaw, usług, dynamicznego systemu zakupów, zamówień publicznych, zamawiającego, wykonawcy, środków publicznych, najkorzystniejszej (...)

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

  Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia będące przedmiotem uchylonej ustawy zostały przeniesione do Kodeksu cywilnego w art. (...)

Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

Oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, jako podmiotowy środek dowodowy Zgodnie z art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej jako: „ustawa Pzp”), warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane to wyspecjalizowany rodzaj umowy o dzieło. Posiada zresztą podstawowe cechy umowy o dzieło. Na czym polegają więc różnice? Dowiesz się z porady.   Jakie są główne cechy charakterystyczne umowy o roboty budowlane? Stronami tej umowy są wykonawca i (...)

Gdy w przepisach jest luka, stosujemy analogię

Gdy w przepisach jest luka, stosujemy analogię

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy w powiększonym składzie zagadnienia, czy art. 629 k.c. i art. 632 § 2 k.c. mają zastosowanie w drodze analogii do umowy o roboty budowlane, gdy zastrzeżono w jej ramach wynagrodzenie ryczałtowe lub kosztorysowe. W (...)

Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna

Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna

Stan faktyczny Zawarłem z firmą umowę na budowę domu. Inwestycja jest w trakcie wykonywania. Jednak pojawiają się coraz większe problemy z jakością wykonywanych prac, skłaniające mnie do potrącenia pewnej kwoty od przewidzianej umową należności za jeden z etapów budowy. Właściciel firmy, (...)

Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane

Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane

Jedną z podstawowych reguł prawa cywilnego jest przedawnianie się roszczeń  majątkowych. Wyrażona ona została w art. 117 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. (...)

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

W dobie intensywnego rozwoju gospodarczego, tworzenia nowoczesnej infrastruktury przemysłowej i drogowej oraz zaplecza mieszkaniowego w Polsce, umowy o roboty budowlane, uregulowane w art. 647 i nast. k.c., nabierają coraz istotniejszego znaczenia zarówno dla inwestorów, wykonawców (...)

Jak dokończyć budowę, gdy deweloper nie wywiązuje się z umowy

Jak dokończyć budowę, gdy deweloper nie wywiązuje się z umowy

Deweloper nie wywiązał się w terminie z umów zawartych z przyszłymi właścicielami lokali (wnioskodawców w postępowaniu przed Sądem Rejonowym). Nie zakończył w umówionym terminie budowy domu mieszkalno-usługowego, nie wyodrębnił odrębnej własności lokali i nie przeniósł tego (...)

SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...

SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...

Wyrokiem z 16 lipca 2021 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną pozwanej w sprawie o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane. Znaczenie klauzuli integracyjnej (merger clause) dla wykładni umowy o roboty budowlane  Odnosząc się do zawartej w kontrakcie (...)

Gwarancja za roboty budowlane niekonstytucyjna

Gwarancja za roboty budowlane niekonstytucyjna

27 listopada 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący wolności działalności gospodarczej - gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że: - art. 1-3, art. 4 ust. 1-3, art. 5 ust. 3 oraz art. 6-8 ustawy z dnia 9 lipca (...)

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r.   Dlaczego warto poznać objaśnienia resortu finansów (...)

Podstawowe definicje w zamówieniach publicznych - co powinieneś wiedzieć?

Podstawowe definicje w zamówieniach publicznych - co powinieneś wiedzieć?

Jakie pojęcia zdefiniowane są w ustawowym słowniku? Artykuł 2 ustawy Prawo zamówień publicznych definiuje pojęcia: robót budowlanych, dostaw, usług, dynamicznego systemu zakupów, zamówień publicznych, zamawiającego, wykonawcy, środków publicznych, najkorzystniejszej (...)

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

  Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia będące przedmiotem uchylonej ustawy zostały przeniesione do Kodeksu cywilnego w art. (...)

Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

Oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, jako podmiotowy środek dowodowy Zgodnie z art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej jako: „ustawa Pzp”), warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej (...)

Procedury budowlane

Procedury budowlane

Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle te wszystkie pojęcia prawne są Ci do czegokolwiek potrzebne? Czy musisz znać prawo (...)

Koncesje na roboty budowlane (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

Koncesje na roboty budowlane (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

  Co to są koncesje na roboty budowlane? Zgodnie z definicją ustawową koncesje na roboty budowlane to zamówienia publiczne na roboty budowlane, z tą różnicą, że wynagrodzeniem wykonawcy jest prawo do eksploatacji obiektu budowlanego albo takie prawo wraz z zapłatą. Zatem koncesje (...)

Projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Dostosowanie przepisów ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi do nowego Prawa zamówień publicznych, a także doprecyzowanie regulacji nowego Prawa zamówień (...)

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. Zmiany wejdą w życie 19 września 2020 r. ##baner## Nowy podział projektu budowlanego Projekt budowlany (...)

Ulga na zabytki w PIT

Ulga na zabytki w PIT

Podatkowy "Polski Ład" to również działania nakierowane na ochronę dziedzictwa kulturowego naszego kraju.     Najważniejsze informacje o nowej preferencji Z ulgi na zabytki mogą skorzystać członkowie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy (...)

Sprzedaż materiałów budowlanych wraz z usługą montażu - opinia prawna

Sprzedaż materiałów budowlanych wraz z usługą montażu - opinia prawna

Stan faktyczny Prowadzimy handel detaliczny i hurtowy materiałów hydraulicznych i sanitarnych. Jak wiadomo na materiały budowlane jest VAT 22%. W sądzie Spółka zarejstrowaną ma działalność gospodrczą jako: handel PKD 51 oraz budownictwo PKD 45.Czy możemy zawierać umowy z naszymi (...)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

W jakich wypadkach oferenci mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Ustawa czyni z żądania wniesienia zabezpieczenia uprawnienie zamawiającego. Jednak rozporządzenie wykonawcze Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 lipca 2002 r. w pewnych wypadkach uprawnienie przekształca w obowiązek (...)

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

Kto może się ubiegać o zwrot VAT?  Zwroty osobom fizycznym części wydatków, poniesionych przez nie na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynków mieszkalnych czy ich części wraz z infrastrukturą, mają być pokryte z budżetu państwa i (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Faktura VAT a umowa z ustawy Prawo zamówień publicznych

Faktura VAT a umowa z ustawy Prawo zamówień publicznych

Czy faktura VAT może pełnić funkcję umowy w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych? Zamówieniem publicznym jest umowa odpłatna zawierana między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. Wydaje (...)

Wykonanie zastępcze w razie zwłoki dłużnika

Wykonanie zastępcze w razie zwłoki dłużnika

Wspólnota Mieszkaniowa zawarła z Wykonawcą umowę na remont dachu. Po przekroczeniu terminu i opuszczeniu placu budowy przez podwykonawcę Wspólnota wypowiedziała umowę Wykonawcy. W myśl umowy należy rozliczyć stan robót. Wykonawca twierdzi, że wykonał 50% robót. Inspektor nadzoru ze strony (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Wynająłem pewnego Pana, który ma firmę budowlaną do wybudowania mi domu jednorodzinnego mieszkalnego. Prace wykonał, od fundamentów zbudował dom, ściany dach, stropy itd. Jednak prace są bardzo wadliwe. Aktualnie wynająłem inną firmę, żeby zrobiła poprawki po tym pierwszym Panu. Są to (...)

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Firma przeprowadziła remont łazienki u osoby fizycznej. Nie spisała jednak umowy na roboty budowlane. W związku z tym, że firma ta prowadzi również różnego rodzaju szkolenia, podczas wykonywanych prac filmowała poszczególne czynności. Odbywało się to za zgodą właściciela nieruchomości. (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Na czym polega umowa o roboty budowlane? Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych (...)

Odmowa odbioru robót budowlanych

Odmowa odbioru robót budowlanych

Firma budowlana wykonała elewację bloku mieszkalnego. Inspektor nadzoru nie chce podpisać odbioru robót, ponieważ na elewacji pojawiły się niewielkie rysy, nie wpływają one na bezpieczeństwo użytkowania elewacji, nie pogarszają też efektu wizualnego, ponieważ widać je jedynie z bardzo (...)

Rękojmia a gwarancja zasady odpowiedzialności

Rękojmia a gwarancja zasady odpowiedzialności

Czy na roboty budowlane remontowe wykonawca winien udzielić gwarancji czy też rękojmi za wady? Jakie przepisy regulują te sprawy? Jaka jest długość okresu gwarancyjnego? Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego regulującymi umowę o roboty budowlane, na mocy odesłania, do skutków opóźnienia (...)

Kaucja gwarancyjna za roboty budowlane

Kaucja gwarancyjna za roboty budowlane

W umowie o budowę budynku wielorodzinnego (umowa o roboty budowlane między inwestorem a wykonawcą) nie było zapisu o kaucji gwarancyjnej. Wartość budowy 3,5 miliona złotych netto, 250 tysięcy złotych było spłacane w okresie roku po zakończeniu budowy. Czy tą kwotę można traktować jako (...)

Odpowiedzialność za wady materiałów

Odpowiedzialność za wady materiałów

Wykonawca budowlany wykonał prace budowlane zgodnie z projektem architekta. Po ich wykonaniu okazało się, że w projekcie zalecono użycie niewłaściwych materiałów a wykonane prace z tego powodu obarczone są wadami istotnymi. Kto ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy: wykonawca czy architekt? (...)

Związanie przedłożoną ofertą handlową

Związanie przedłożoną ofertą handlową

Podwykonawca określonych robót budowlanych zamówił u nas taki nietypowy produkt. Wartość zamówienia wynosiła ok. 200 tys PLN. Zamówienie zostało przez nas potwierdzone faksem, z prośbą o akceptację warunków realizacji. Klient zaakceptował wszystkie warunki poza opcją płatności w której (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy o roboty budowlane

Przedawnienie roszczeń z umowy o roboty budowlane

Została zawarta umowa na budowę budynku jednorodzinnego wg. określonego projektu na określonej działce. Umowa została zawarta z firmą dewelopersko-budowlaną przez osobę fizyczną. W ramach umowy firma budująca miała wykonać wszelkie formalności. Określony w umowie termin zakończenia prac (...)

Odpowiedzialność wykonawcy budowlanego

Odpowiedzialność wykonawcy budowlanego

Jaka jest odpowiedzialność wykonawcy budowlanego za jakość prac przez niego wykonanych w następującej sytuacji. Inwestor dostarczył wykonawcy materiał, który posłużył do wykonania elementów budynku. Jakiś czas po wykonaniu prac okazało się, że prace te zostały źle wykonane (element (...)

Podwykonawca zagraniczny

Podwykonawca zagraniczny

Polska firma budowlana wykonuje kontrakt krajowy i zamierza zlecić część robót podwykonawcy zagranicznemu - firmie z Ukrainy. W wyniku zawarcia takiego kontraktu fachowcy z Ukrainy wykonywać będą wydzieloną część prac na naszej budowie. Jaki warunki musza być spełnione aby legalnie taki (...)

Umowy trójstronne

Umowy trójstronne

Firma A jest inwestorem, podpisuje umowę na wykonanie robót z wykonawcą - firmą B. Firma B zleca prace podwykonawcy - firmie C. Po zakończeniu robót firma B zwleka z zapłatą firmie C. Czy można w drodze trójstronnego porozumienia doprowadzić do sytuacji, żeby płatność odbyła się bezpośrednio (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

W ramach umowy-zlecenia wykonano roboty budowlane. Wystawiono faktury. Ostatnia faktura była wystawiona w dniu 19.11.2002 r., a termin jej zapłaty określony w umowie zleceniu - 14 dni tj. płatność do dnia 3.12.2002 r. W obliczu braku zapłaty złożono w dniu 10.12.2004 r. do sądu z pozew o zapłatę. (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Wynająłem pewnego Pana, który ma firmę budowlaną do wybudowania mi domu jednorodzinnego mieszkalnego. Prace wykonał, od fundamentów zbudował dom, ściany dach, stropy itd. Jednak prace są bardzo wadliwe. Aktualnie wynająłem inną firmę, żeby zrobiła poprawki po tym pierwszym Panu. Są to (...)

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Firma przeprowadziła remont łazienki u osoby fizycznej. Nie spisała jednak umowy na roboty budowlane. W związku z tym, że firma ta prowadzi również różnego rodzaju szkolenia, podczas wykonywanych prac filmowała poszczególne czynności. Odbywało się to za zgodą właściciela nieruchomości. (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Na czym polega umowa o roboty budowlane? Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych (...)

Odmowa odbioru robót budowlanych

Odmowa odbioru robót budowlanych

Firma budowlana wykonała elewację bloku mieszkalnego. Inspektor nadzoru nie chce podpisać odbioru robót, ponieważ na elewacji pojawiły się niewielkie rysy, nie wpływają one na bezpieczeństwo użytkowania elewacji, nie pogarszają też efektu wizualnego, ponieważ widać je jedynie z bardzo (...)

Rękojmia a gwarancja zasady odpowiedzialności

Rękojmia a gwarancja zasady odpowiedzialności

Czy na roboty budowlane remontowe wykonawca winien udzielić gwarancji czy też rękojmi za wady? Jakie przepisy regulują te sprawy? Jaka jest długość okresu gwarancyjnego? Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego regulującymi umowę o roboty budowlane, na mocy odesłania, do skutków opóźnienia (...)

Kaucja gwarancyjna za roboty budowlane

Kaucja gwarancyjna za roboty budowlane

W umowie o budowę budynku wielorodzinnego (umowa o roboty budowlane między inwestorem a wykonawcą) nie było zapisu o kaucji gwarancyjnej. Wartość budowy 3,5 miliona złotych netto, 250 tysięcy złotych było spłacane w okresie roku po zakończeniu budowy. Czy tą kwotę można traktować jako (...)

Odpowiedzialność za wady materiałów

Odpowiedzialność za wady materiałów

Wykonawca budowlany wykonał prace budowlane zgodnie z projektem architekta. Po ich wykonaniu okazało się, że w projekcie zalecono użycie niewłaściwych materiałów a wykonane prace z tego powodu obarczone są wadami istotnymi. Kto ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy: wykonawca czy architekt? (...)

Związanie przedłożoną ofertą handlową

Związanie przedłożoną ofertą handlową

Podwykonawca określonych robót budowlanych zamówił u nas taki nietypowy produkt. Wartość zamówienia wynosiła ok. 200 tys PLN. Zamówienie zostało przez nas potwierdzone faksem, z prośbą o akceptację warunków realizacji. Klient zaakceptował wszystkie warunki poza opcją płatności w której (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy o roboty budowlane

Przedawnienie roszczeń z umowy o roboty budowlane

Została zawarta umowa na budowę budynku jednorodzinnego wg. określonego projektu na określonej działce. Umowa została zawarta z firmą dewelopersko-budowlaną przez osobę fizyczną. W ramach umowy firma budująca miała wykonać wszelkie formalności. Określony w umowie termin zakończenia prac (...)

Odpowiedzialność wykonawcy budowlanego

Odpowiedzialność wykonawcy budowlanego

Jaka jest odpowiedzialność wykonawcy budowlanego za jakość prac przez niego wykonanych w następującej sytuacji. Inwestor dostarczył wykonawcy materiał, który posłużył do wykonania elementów budynku. Jakiś czas po wykonaniu prac okazało się, że prace te zostały źle wykonane (element (...)

Podwykonawca zagraniczny

Podwykonawca zagraniczny

Polska firma budowlana wykonuje kontrakt krajowy i zamierza zlecić część robót podwykonawcy zagranicznemu - firmie z Ukrainy. W wyniku zawarcia takiego kontraktu fachowcy z Ukrainy wykonywać będą wydzieloną część prac na naszej budowie. Jaki warunki musza być spełnione aby legalnie taki (...)

Umowy trójstronne

Umowy trójstronne

Firma A jest inwestorem, podpisuje umowę na wykonanie robót z wykonawcą - firmą B. Firma B zleca prace podwykonawcy - firmie C. Po zakończeniu robót firma B zwleka z zapłatą firmie C. Czy można w drodze trójstronnego porozumienia doprowadzić do sytuacji, żeby płatność odbyła się bezpośrednio (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

W ramach umowy-zlecenia wykonano roboty budowlane. Wystawiono faktury. Ostatnia faktura była wystawiona w dniu 19.11.2002 r., a termin jej zapłaty określony w umowie zleceniu - 14 dni tj. płatność do dnia 3.12.2002 r. W obliczu braku zapłaty złożono w dniu 10.12.2004 r. do sądu z pozew o zapłatę. (...)

Przetarg a pozwolenie na budowę

Przetarg a pozwolenie na budowę

Ogłaszając przetarg na budowę ulicy, ze środków budżetowych z 70% udziałem środków unijnych, zamawiający nie posiadał prawomocnego pozwolenia na budowę, uzyskał je dopiero po rozstrzygnięciu przetargu tuż przed podpisaniem umowy. Czy postępowanie inwestora było zgodne z ustawą o zamówieniach (...)

Ustalenie wartości zamówienia na roboty budowlane

Ustalenie wartości zamówienia na roboty budowlane

Czy słusznym jest organizowanie przetargu nieograniczonego na poszczególne prace: - naprawa pokryć i wiązań dachowych, - naprawa instalacji elektrycznych i aparatury elektrycznej, - naprawa elementów stolarki budowlanej (drewnianej, metalowej i z tworzyw sztucznych), - pokrywanie podłóg i ścian (...)