Rozwiązanie umowy z nauczycielem mianowanym

Pytanie:

"Jak poprawnie ustosunkować się do rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem mianowanym na jego wniosek w związku z przejściem na emeryturę z dniem 28-02-2006 r., czy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 z uwzględnieniem art. 88 ust. 1 KN, czy tylko na podstawie art. 88 ust. 1 KN? Czy w/w nauczycielowi oprócz odprawy emerytalnej należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop (w ferie zimowe wykorzystał 14 dni na urlopu)?"

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy z nauczycielem mianowanym

Jeśli nauczyciel dokonał wypowiedzenia to nie ma żadnej potrzeby odnoszenia się do takiego oświadczenia woli. Jeśli jednak nauczyciel złożył propozycję rozwiązania za porozumieniem stron stosunku pracy na podstawie mianowania rozwiąże się w razie dojścia stron do porozumienia. Treść takiego porozumienia ustalają strony stosunku pracy tj. pracownik i pracodawca. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega między innymi rozwiązaniu na wniosek nauczyciela albo w razie ukończenia przez nauczyciela 65 lat życia; jeżeli z ukończeniem 65 lat życia nauczyciel nie nabył prawa do emerytury, dyrektor szkoły przedłuża okres zatrudnienia, nie dłużej jednak niż o 2 lata od ukończenia przez nauczyciela 65 lat życia. Z uwagi na odwołanie się do art. 88 w pytaniu wnioskujemy, że okoliczność związana z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn nie zachodzi. Zatem w porozumieniu jeśli o takie chodzi należy wskazać przyczynę rozwiązania stosunku pracy (przejście na emeryturę bez względu na wiek). Pracownik ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i odprawy emerytalnej. Prawa tego nie może się zrzec nawet w porozumieniu. Może go nie dochodzić, lecz nie może się zrzec.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika