Składanie wyjaśnień przez oskarżonego

Pytanie:

"Odbyła się pierwsza rozprawa z art. 286 kk. Przed rozprawą były złożone wyjaśnienia na policji, ale one nie są pełne. Oskarżony chciał złożyć swoje wyjaśnienie na pierwszej rozprawie wraz z dokumentami potwierdzającymi linię obrony, natomiast sędzia w ogóle nie zezwolił na przedstawienie dowodów w tej sprawie. Oskarżony również nie mógł głośno przeczytać swoich wyjaśnień. Kiedy własnymi słowami próbował opisać jak sytuacja wyglądała - sędzia zadawał tylko pytanie - "no to jak - przyznaje sie Pan do winy "tudzież" dokonał Pan tego przestępstwa?". Zastraszony w ten sposób oskarżony, postępując wbrew własnej woli prosi o łagodny wyrok i dostaje, po konsultacji telefonicznej z prokuratorem dwa lata w zawieszeniu na trzy za coś, czego nie popełnił. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odwołanie? Czy tylko dotyczące meritum sprawy, czy może ze skargą na działania sędziego, chcącego szybko zamknąć sprawę? Jaka jest procedura składania wyjaśnień przez oskarżonego? Czy może on nie zostać dopuszczony do głosu? Czy mogą nie zostać dopuszczone jego dowody w sprawie? Czy na dostarczenie dowodów jest jakiś termin? Czy jest możliwość złożenia skargi na zachowanie sędziego?"

Odpowiedź prawnika: Składanie wyjaśnień przez oskarżonego

Przewód sądowy rozpoczyna się od odczytania przez oskarżyciela aktu oskarżenia. Po odczytaniu aktu oskarżenia przewodniczący poucza oskarżonego o prawie składania wyjaśnień, odmowy wyjaśnień lub odpowiedzi na pytania, po czym pyta go, czy przyznaje się do zarzucanego mu czynu oraz czy chce złożyć wyjaśnienia i jakie. Po przesłuchaniu oskarżonego przewodniczący poucza go o prawie zadawania pytań osobom przesłuchiwanym oraz składania wyjaśnień co do każdego dowodu. Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego; jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu. Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku. Przychylając się do wniosku sąd może uznać za ujawnione dowody wymienione w akcie oskarżenia lub dokumenty przedłożone przez stronę. Jeżeli wniosek złożono przed rozpoczęciem rozprawy, sąd rozpoznaje go na rozprawie. Przedastawienie dowodów i złożenie wyjaśnień w pewnych sytuacjach nie jest potrzebne dla wydania wyroku skazującego. Jeśli się Pan nie przyznawał do winy, to działanie sądu było sprzeczne z prawem. Jeśli jednak przyznawał się Pan to pominięcie dowodów w pewnych przypadkach wyżej opisanych nie jest naruszeniem prawa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika