Składka zdrowotna - wolny zawód

Pytanie:

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Pracuję w państwowej szkole w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponadto, udzielam korepetycji z języka angielskiego. Zarejestrowałam je w Urzędzie Skarbowym. Udzielam ich w ramach działalności wykonywanej osobiście (nie mam ani nr REGON ani wpisu do KRS-u, nie odprowadzam do ZUS składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe itd.) i rozliczam się z US na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Wypełniam także zeznanie podatkowe PIT-36. Czy mam obowiązek, w ramach owej działalności wykonywanej osobiście, odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS? Moja macierzysta szkoła oczywiści odprowadza za mnie, w ramach mojej umowy o pracę, wszelkie składki do ZUS. Chciałabym też wiedzieć jak ta kwestia wyglądała w latach ubiegłych. Bardzo proszę też wskazać mi stosowne przepisy odnoszące się do mojej sytuacji.

Masz inne pytanie do prawnika?

1.8.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Składka zdrowotna - wolny zawód

Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej nie obejmuje działalności wykonywanej osobiście, co nie oznacza, że pojęcie to jest rozumiane tak samo przez ustawy ubezpieczeniowe. Wręcz przeciwnie, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zalicza działalność wykonywaną w ramach wolnego zawodu do pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wprawdzie w art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (weszła on w życie z dniem 1.10.2004 r.), który określa kto podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego nie wskazano, że osobę prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć tak jak w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (a więc, że będzie nią również osoba wykonująca wolny zawód), jednakże taki sposób rozumienia tego pojęcia może wynikać z art. 82 ust. 5, zgodnie z którym, jednym z rodzajów działalności jest wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a w myśl art. 82 ust. 3, jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności.

Porady prawne

Wolny zawód w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście, między innymi, przez tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Tak więc w rozumieniu ustaw ubezpieczeniowych można Panią uznać za osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Można również dodać, że zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt. 1 lit. e ustawy o  świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają  osoby, które są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub osobami z nimi współpracującymi.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców w 2023 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców w 2023 r.

W artykule przedstawiono informacje w sprawie podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. Przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym płacą składkę zdrowotną proporcjonalną do dochodu, (...)

Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 2022 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 2022 r.

Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składki Obecnie obowiązują jednolite zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz korzystających z ulgi na start. Od nowego roku zasady te będą różne (...)

Składka zdrowotna w 2022 roku według Polskiego Ładu

Składka zdrowotna w 2022 roku według Polskiego Ładu

Zmiany w sposobie obliczania składki zdrowotnej to jedna z kluczowych zmian Polskiego Ładu. Od 2022 roku przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym zapłacą składkę proporcjonalną do dochodu, natomiast opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (...)

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować. ##baner## Co jest działalnością (...)

Podatkowy pakiet Polskiego Ładu po konsultacjach

Podatkowy pakiet Polskiego Ładu po konsultacjach

Zakończyły się konsultacje podatkowej części Polskiego Ładu. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, zasad rozliczania ulg podatkowych, konstrukcji ulgi na powrót oraz stawek w Estońskim CIT. Koszt zmian na korzyść MŚP częściowo pokryje (...)

Rozliczanie zryczałtowanego podatku dochodowego w 2023 r.

Rozliczanie zryczałtowanego podatku dochodowego w 2023 r.

Zmiany terminów rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego Od rozliczenia 2022 roku PIT-28 i PIT-28S składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Ryczałt za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. jest płatny do końca lutego 2023 r. W kolejnych latach ryczałt (...)

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. (...)

Składka na ubezpieczenie zdrowotne objętych „zerowym PIT dla młodych”

Składka na ubezpieczenie zdrowotne objętych „zerowym PIT dla młodych”

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za osoby ubezpieczone, które nie ukończyły 26 roku życia i są zwolnione z podatku dochodowego PIT ZUS poinformował, że osoby do 26. roku życia, objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, których przychody zostały zwolnione z podatku dochodowego (...)

Etat, czy samozatrudnienie?

Etat, czy samozatrudnienie?

Żeby ustalić, co w danej sytuacji korzystniejsze – etat, czy samozatrudnienie - warto dokładnie przeanalizować różnice m.in. w wysokości płaconych podatków, składek na ubezpieczenia, jak też prawa do urlopu. Samozatrudnienie – działanie na własny rachunek Przechodząc (...)

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

  Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń br. dla przedsiębiorców, którzy zmienili formę opodatkowania

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń br. dla przedsiębiorców, którzy zmienili formę opodatkowania

Przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2023 r. zmienili formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, opłacają składkę za styczeń 2023 r. (płatną w lutym 2023 r.) zgodnie z zasadami obowiązującymi dla nowej formy opodatkowania. ##baner## Zmiana z formy opodatkowania (...)

Jak zmiany podatkowe wpłyną na wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS od 2022 r.?

Jak zmiany podatkowe wpłyną na wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS od 2022 r.?

Od nowego roku zmieni się m.in. sposób ustalania zaliczki na podatek i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Może to mieć wpływ na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez ZUS w 2022 r. Zmiany podatkowe Do najważniejszych zmian podatkowych od 2022 r. należy podwyższenie: rocznej (...)

Ważne informacje w sprawie składki zdrowotnej

Ważne informacje w sprawie składki zdrowotnej

Przeczytaj informację dotyczącą stanowiska Ministerstwa Zdrowia w sprawie odliczenia składki zdrowotnej od dochodu/przychodu dla celów ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych (...)

Ubezpieczenie zdrowotne - Kogo dotyczy i kiedy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie zdrowotne - Kogo dotyczy i kiedy jest obowiązkowe?

Co oznacza powszechne ubezpieczenie zdrowotne? Prawo do ochrony zdrowia oraz do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych to podstawowe prawa zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. System ubezpieczenia zdrowotnego (...)

Składka zdrowotna przedsiębiorców

Składka zdrowotna przedsiębiorców

Jakie nowe przepisy dotyczą ubezpieczeń zdrowotnych?27 marca 2009 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ile wyniesie składka na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców?Zmiany w przepisach mają na celu ułatwienie (...)

Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?

Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 W poniedziałek, 2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpoczęło zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około (...)

Jakie świadczenia opieki zdrowotnej będą finansowane ze środków publicznych?

Jakie świadczenia opieki zdrowotnej będą finansowane ze środków publicznych?

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych zacznie obowiązywać 1 października 2004 r. O ustawie jest głośno w mediach już od dłuższego czasu - powodem jest oczywiście fakt, iż treść tego aktu będzie miała wpływ na bardzo istotną sferę naszego życia - zdrowie (...)

Zaległe składki na ZUS też obniżą podatek

Zaległe składki na ZUS też obniżą podatek

Minimalne roczne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla przedsiębiorców przekraczają w tym roku 12 tys. zł, ale ok. 36% tej kwoty działalność odzyskują w formie niższych podatków. Przedsiębiorcy, którzy wpłacają zaległe składki, także mają prawo odliczyć je od przychodu (...)

Zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców

Zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców

Dziś, 13 kwietnia 2022 r. wchodzą w życie zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowanych na zasadach (...)

Składki ZUS przedsiębiorcy - ile wynoszą w 2015 roku?

Składki ZUS przedsiębiorcy - ile wynoszą w 2015 roku?

Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla przedsiębiorców zależą od pensji minimalnej lub przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Płaca minimalna wzrosła w 2015 roku, wyższe jest też przeciętne wynagrodzenie pracowników w Polsce. A to oznacza, (...)

Składki emeryta prowadzącego działalność lub będącego pracownikiem – opinia prawna

Składki emeryta prowadzącego działalność lub będącego pracownikiem – opinia prawna

  Stan faktyczny W przyszłym tygodniu, z początkiem kwietnia, przechodzę na emeryturę. W najbliższą sobotę ustaje mój stosunek pracy – w grudniu zeszłego roku podjąłem pracę, więc miałem dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Od kilku lat prowadzę także własną (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Składka zdrowotna dla ryczałtowców

Składka zdrowotna dla ryczałtowców

Składka zdrowotna w przeciwieństwie do pozostałych składek na ZUS wynosi 8% dochodu podatnika. Czy w przypadku korzystania osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą z opodatkowania w formie ryczałtowej istnieje możliwość przejścia na ryczałtową formę opłacania tej składki? (...)

Kilka rodzajów działalności a składka zdrowotna

Kilka rodzajów działalności a składka zdrowotna

Pracuję na pełnym etacie w spółce z o.o. Oprócz tego mam po 10% udziałów w dwóch sklepach zarejestrowanych jako spółka cywilna. Dodatkowo prowadzę biuro tłumaczeń zarejestrowane na mnie. Z wszystkich tych rodzajów działalności odprowadzam składkę na ubezpieczenie zdrowotne czyli 4 razy (...)

Składka zdrowotna z kilku tytułów

Składka zdrowotna z kilku tytułów

Jestem zatrudniony na pełnym etacie z wynagrodzeniem przewyższającym średnią krajową, oprócz tego prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna - płacę więc składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Zawiązuję spółkę cywilną. Czy ponownie mam zgłaszać się do następnego czyli (...)

Wysokość emerytury na rękę

Wysokość emerytury na rękę

Pracownica w wieku 55,5 lat, z ponad 30-letnim stażem pracy, otrzymała decyzję o wysokości przyznanej emerytury. Jak obliczyć emeryturę netto, a więc kwotę otrzymywaną \"na rękę.\" Z emerytury będzie potrącona składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób (...)

Składka zdrowotna z dwóch źródeł przychodów

Składka zdrowotna z dwóch źródeł przychodów

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko i w spółce cywilnej, obie działalności mają inny charakter i są prowadzone na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Osoba ta jest zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego (...)

Ubezpieczenie zdrowotne osoby po szkole zawodowej

Ubezpieczenie zdrowotne osoby po szkole zawodowej

Osoba 19-letnia ukończyła Zasadniczą Szkołę Zawodową. W czasie nauki pracowała jako młodociany sprzedawca na umowę o prace w celu przegotowania zawodowego (taki był warunek uczęszczania do szkoły) -umowa od 1.09.2004 do 31.08.2006 i w tym czasie posiadała legitymację ubezpieczeniową wydana (...)

Pobyt na zwolnieniu lekarskim a składka zdrowotna

Pobyt na zwolnieniu lekarskim a składka zdrowotna

Jestem zatrudniona w szkole na pełnym etacie (nauczycielka) dodatkowo prowadzę firmę i opłacam składkę zdrowotną w swojej firmie. Od października 2005 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim, które dostarczam do szkoły - ta sama choroba przez wszystkie miesiące. ZUS twierdzi, że powinnam nadal (...)

Opodatkowanie ryczałtem a składka zdrowotna

Opodatkowanie ryczałtem a składka zdrowotna

Czy osoba będąca opodatkowana na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (17% stawka) odlicza składkę na ZUS (ubezpieczenie zdrowotne) od przychodu czy też od kwoty podatku jaką powinna zapłacić? Zgodnie z art. 13 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów (...)

Składka zdrowotna rencisty przedsiębiorcy

Składka zdrowotna rencisty przedsiębiorcy

Czy rencista prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli tak czy są od tego jakieś odstępstwa? Emeryt lub rencista, którzy prowadzą działalność pozarolniczą, nie muszą płacić obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne (...)

Umowa o dzieło a składka zdrowotna

Umowa o dzieło a składka zdrowotna

Czy umowa o dzieło z firmą inną niż mój pracodawca, gdzie jestem zatrudniony na umowę o pracę, powoduje konieczność zapłaty od tej umowy składki na ubezpieczenie zdrowotne? Jeśli nie jaka jest podstawa prawna nie naliczania składki zdrowotnej? Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają (...)

Obowiązek opłacania składki zdrowotnej od firmy

Obowiązek opłacania składki zdrowotnej od firmy

Zarejestrowałem działalność - wpis do ewidencji z przewidywanym terminem rozpoczęcia: 01.04. Sposób rozliczeń: książka. Zwolnienie z VAT. Z uwagi na brak zleceń, faktycznie nie rozpocząłem działalności (miała to być działalność uboczna - jestem na etacie). Mam sprzeczne informacje (...)

Wniosek o przyznanie emerytury

Wniosek o przyznanie emerytury

W październiku ukończyłem 60 lat. Mam prawie 44 lata składkowe i półtora roku nieskładkowych. Od 1992 roku prowadzę działalność gospodarczą. Od marca tego roku jestem również zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca zamierza z końcem roku rozwiązać stosunek pracy. (...)

Dodatkowe ubezpieczenie pracownika kosztem

Dodatkowe ubezpieczenie pracownika kosztem

Firma wykupiła dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika. Nie będzie ono kosztem uzyskania przychodu dla firmy. O kwotę tego ubezpieczenia zostało powiększone wynagrodzenie brutto pracownika i zostały naliczone składki na ZUS i podatek dochodowy. Czy takie zwiększone wynagrodzenie (...)

Oskładkowanie świadczeń urlopowych

Oskładkowanie świadczeń urlopowych

Czy od świadczenia urlopowego powinna być naliczona składka zdrowotna i ewentualnie składki na ubezpieczenie społeczne? Stosownie do przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód, w rozumieniu przepisów (...)

Wykazana strata a składka zdrowotna w PIT 5

Wykazana strata a składka zdrowotna w PIT 5

Jeżeli firma wykazuje stratę, a więc nie płaci podatku, czy muszę w druku PIT-5 wpisać 7,75% podstawy składki na ubezpieczenie społeczne? Czy jeżeli tego nie zrobię to skutkuje to jakimiś konsekwencjami? Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest odliczana od podatku (w czasie roku podatkowego (...)

Umowa o pracę i zlecenie a składka zdrowotna

Umowa o pracę i zlecenie a składka zdrowotna

Zatrudniam na umowę zlecenie pracownika, który ma podpisaną umowę o pracę z innym pracodawcą. Czy pracownik ten podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu i co jest podstawą wymiaru składki zdrowotnej? Zarówno stosunek pracy, jak i umowa zlecenie są obowiązkowymi tytułami (...)