Odpowiedź prawnika: Składka zdrowotna - wolny zawód
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej nie obejmuje działalności wykonywanej osobiście, co nie oznacza, że pojęcie to jest rozumiane tak samo przez ustawy ubezpieczeniowe. Wręcz przeciwnie, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zalicza działalność wykonywaną w ramach wolnego zawodu do pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wprawdzie w art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (weszła on w życie z dniem 1.10.2004 r.), który określa kto podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego nie wskazano, że osobę prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć tak jak w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (a więc, że będzie nią również osoba wykonująca wolny zawód), jednakże taki sposób rozumienia tego pojęcia może wynikać z art. 82 ust. 5, zgodnie z którym, jednym z rodzajów działalności jest wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a w myśl art. 82 ust. 3, jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności.

Wolny zawód w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście, między innymi, przez tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
Tak więc w rozumieniu ustaw ubezpieczeniowych można Panią uznać za osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.
Można również dodać, że zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt. 1 lit. e ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby, które są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub osobami z nimi współpracującymi.
