Odpowiedź prawnika: Sprzedaż premiowa
Ze sprzedażą premiową mamy do czynienia w przypadku transakcji, w której w momencie sprzedaży towaru lub usługi nabywca otrzymuje premię (nagrodę). Najczęściej jest nieodpłatnie wydany towar lub nieodpłatnie świadczona usługa. Jej idea zakłada, że premia przysługuje każdemu klientowi po spełnieniu ustalonych warunków. Nagrodą nie są pieniądze ani towary czy usługi będące przedmiotem transakcji - i to właśnie ta cecha odróżnia sprzedaż premiową od upustu i rabatu towarowego.
Sprzedaż premiowa ma za zadanie zachęcić do zakupu. Nie należy jednak mylić jej z reklamą. Zasadniczo różnica w tej materii polega na tym, iż reklama z założenia wyprzedza transakcję, natomiast nagroda w ramach sprzedaży premiowej jest wręczana równolegle lub po dokonaniu przez nabywcę zakupu. Warto zauważyć także, iż sprzedaż premiowa nie ma charakteru losowego. Nagrodę otrzymuje klient spełniający z góry określone kryteria promocji. Reklama, szczególnie publiczna, ma charakter powszechny i trafia do anonimowych odbiorców, którzy niekoniecznie zakupią towar lub usługę będącą jej przedmiotem.
Sprzedaż premiowa jest akcją promocyjną z nagrodami, w której warunkiem przyznania nagrody jest zakup towaru (lub usługi) objętego tą promocją. Istotnym warunkiem jest, iż nagrodę – premię – może otrzymać osoba dokonująca zakupu w ramach danej promocji. Musi być zachowana tożsamość kupującego i nagrodzonego.
Wobec powyższego, wydaje się więc, iż dystrybucja kuponów rabatowych w omawianym stanie faktycznym nie będzie sprzedażą premiową. Należy potraktować ją jako reklamę. Ponadto, ze względu na adresatów kuponów, należy określić, czy będzie to reklama publiczna, czy też niepubliczna. Warte przypomnienia jest także, iż wydatki poniesione na reklamę niepubliczną, czyli skierowaną do określonego, konkretnego odbiorcy podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów do wysokości nieprzekraczającej 0,25% przychodu.
Podatek VAT jest podatkiem obciążającym konsumpcję. Zatem nie może być płacony w kwocie wyższej niż wynikająca z ceny zapłaconej przez ostatecznego nabywcę. Podstawą opodatkowania VAT w takiej sytuacji będzie cena sprzedaży pomniejszona o kwotę wskazaną na kuponach rabatowych.