stosunek mianowania funcjonariusza Policji

Pytanie:

"Czym różni się stosunek mianowania funkcjonariusza Policji od stosunku mianowania w Kodeksie Pracy?"

Odpowiedź prawnika: stosunek mianowania funcjonariusza Policji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że "stosunek służbowy policjanta powstaje w drodze mianowania, które nie jest „mianowaniem” w rozumieniu Kodeksu pracy. Między stosunkami prawnymi powstałymi na skutek mianowania na podstawie każdego z powyższych aktów prawnych powstają różnice w ich treści. Istotne cechy tych stosunków prawnych są inaczej uregulowane w obu odrębnych aktach prawnych, tj. w ustawie o Policji i Kodeksie pracy. Dotyczy to w szczególności występujących w stosunku służbowym policjanta elementów o charakterze władczego kształtowania sytuacji funkcjonariusza, które nie występują w stosunku pracy. Policjanci podlegają zarządzeniom i rozkazom służbowym przełożonych, mogącym kształtować i zmieniać bez ich zgody treść istotnych elementów stosunku służbowego, które w stosunku pracy mogą być modyfikowane tylko z uwzględnieniem woli stron i zasady równości obu podmiotów stosunku pracy. Stosunki służbowe funkcjonariuszy Policji oparte są na hierarchicznym podporządkowaniu funkcjonariusza przełożonym służbowym i elementami administracyjnej podległości"1. W konsekwencji należy uznać, że policjant nie świadczy swojej pracy na podstawie stosunku pracy, do którego maja zastosowanie przepisy prawa pracy, lecz na podstawie stosunku służbowego uregulowanego w ustawie o Policji i posiłkowo w Kodeksie postępowania administracyjnego.

1. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 maja 2008 r., IV SAB/Po 3/2008, LexPolonica nr 2064935


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika