Testament notarialny, w którym nie jest zawarty cały majątek a stwierdzenie nabycia spadku

Pytanie:

Mój zmarły ojciec sporządził wraz z notariuszem testament, w którym zapisał część majątku mojemu bratu. W testamencie tym nie napisała o reszcie majątku, w skład której wchodzi m.in. książeczka mieszkaniowa. Czy, żebym mógł dziedziczyć tę książeczkę, trzeba przeprowadzić jakieś postępowanie w tej sprawie? Czy też bank będzie mógł od razu wypłacić mi odpowiednią sumę?

Masz inne pytanie do prawnika?

17.6.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Testament notarialny, w którym nie jest zawarty cały majątek a stwierdzenie nabycia spadku

Zakładając ważność testamentu sporządzonego przez Pana ojca (jest to założenie bliskie pewności ze względu na notarialną jego
formę) z chwilą otwarcia spadku (zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego jest to moment śmierci spadkodawcy) -
Pana brat nabył spadek z tytułu dziedziczenia testamentowego. Zgodnie jednak z przedstawionym pytaniem testament Pana ojca nie wyczerpał całości spadku ze względu na to, że środki zgromadzone na tzw. książeczce mieszkaniowej nie zostały w nim ujawnione. Podkreślić należy, że zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, kwestia nabycia spadku nie jest związana z zachowaniem żadnych procedur i dokonuje się z chwilą śmieci spadkodawcy.

Natomiast w stosunku do osób trzecich (np. wobec banku w celu wypłacenia środków na tzw. książeczce mieszkaniowej), swój status spadkobiercy wykazać mogą jedynie powołując się na sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialne poświadczenie dziedziczenia (art. 1025 par. 2 Kodeksu cywilnego).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: