Ubezpiecznie uczestnika szkolenia

Pytanie:

"Ośrodek szkoleniowy organizuje i prowadzi szkolenia z zakresu: kierowca operator wózków widłowych. Czy wymagane jest obligatoryjne ubezpieczenie takiego kursu - uczestników kursu przez organizatora? "

Odpowiedź prawnika: Ubezpiecznie uczestnika szkolenia

Z naszego rozeznania wynika, że ubezpieczenie takie nie jest obowiązkowe. Kursanci mogą się ubezpieczać we własnym zakresie. Mowa oczywiście o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, jakim mogą ulec uczestnicy szkolenia.

Wydaje się jednak, że zaoferowanie przyszłym kursantom ubezpieczenia będzie korzystne- organizator z pewnością uzyska zniżki w zakładzie ubezpieczeń (duża ilość zgłoszonych osób, częstotliwość szkoleń itp.), ubezpieczenie takie zazwyczaj zawierane jest zbiorowo na wniosek organizatora szkolenia.

Ponadto, na ogół w przetargach organizowanych na szkolenie (np. przez Powiatowe Urzędy Pracy) jednym z wymogów stawianych organizatorom szkoleń jest obowiązkowe ubezpieczenie kursantów.  

Poszukując najkorzystniejszej umowy ubezpieczenia warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na wysokość maksymalnej kwoty, jaką ubezpieczyciel ma wypłacić w razie wypadku, a także przypadki, w których wyłączona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Ponieważ wózek widłowy należy uznać za maszynę lub urządzenie przystosowane do poruszania po drodze. Wózek widłowy może zatem uczestniczyć w ruchu drogowym. Z tego właśnie względu wynika obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nałożone na posiadacza pojazdu mechanicznego ustawą z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Jeśli natomiast chodzi o ubezpieczenie kursantów, to zgodnie z Rozporządzeniem Ministra gospodarki z dnia 20 wrzesnia 2001r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych:  

§ 1. Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych przeznaczonych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, zwanych dalej "maszynami roboczymi".

§ 25. Szkolenie (...)  może prowadzić podmiot, który posiada:

  1)   warunki lokalowe do prowadzenia wykładów,

  2)   park maszynowy wraz z placem manewrowym,

  3)   kadrę wykładowców,

  4)   warunki socjalne i wyposażenie dydaktyczne. 

W załączniku do rozporządzenia wśród maszyn i urządzeń technicznych stosowanych przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych wymienione są także wózki jezdniowe. Oznacza to, że wymóg obowiązkowego ubezpieczenia nie wynika z aktu prawnego regulującego kwestie szkoleń. 

Wskazać jednak należy, że brak ubezpieczenia oznacza brak wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w razie nieszczęśliwego wypadku. Dochodzone odszkodowanie będzie musiał pan wypłacic z własnej kieszeni. Jednocześnie- dla kursantów i podmiotów zamawiających przy przetargach-  może oznaczać, że taka firma edukacyjna nie jest zainteresowana problemami bezpieczeństwa lub (co gorsza) ze względu na zły stan bezpieczeństwa nie może uzyskać ubezpieczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika