Udział w sesji rady gminy

Pytanie:

"Przewodnicząca Rady Miejskiej skierowała do mojej osoby zaproszenie na sesję celem złożenia ślubowania przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radnego. Jednocześnie wraz z zaproszeniem na sesję otrzymałem z biura obsługi rady miejskiej porządek obrad XLVIII sesji Rady Miejskiej wyznaczony na dzień sesji. Jednak do informacji o porządku obrad nie dołączono mi pełnej dokumentacji dotyczącej poszczególnych punktów podejmowanych w tym dniu uchwał rady miejskiej. Czy w takim przypadku, kiedy nie otrzymałem pełnej dokumentacji celem dokładnego zapoznania się z treścią podejmowanych uchwał rady miasta, mam prawo odmówić udziału w tej sesji, czy też mam prawo do złożenia wniosku o dostarczenie mi dokumentacji i złożenia wniosku o odroczenie sesji, abym mógł się dokładnie zapoznać z całością materiału w sprawie porządku obrad?"

Odpowiedź prawnika: Udział w sesji rady gminy

Radny ma obowiązek brać udział w pracach rady gminy. Odbiciem jego obowiązku jest obowiązek gminy umożliwiania wypełniania radnemu jego prac i nie może ich w jakikolwiek sposób utrudniać. Nie oznacza to jednak, że radnemu, oprócz informacji obrad, ma być doręczana dokumentacja dotycząca poszczególnych sprawa. Opisane w pytaniu działanie gminy nie stanowi uzasadnionej przyczyny nieobecności radnego na posiedzeniu rady. Radny będzie mógł bowiem zapoznać się dokładnie ze sprawą w trakcie sesji. Nieobecność z takiej przyczyny na sesji, na której radny ma składać ślubowanie, powinna być potraktowana jako odmowa jego złożenia i zrzeczenie się mandatu.

Przed sesją radny, który chce dokładnie zapoznać się ze sprawami, które mają być poruszone na sesji, może udać się do urzędu i na miejscu sprawdzić dokumenty. Jednakże fakt, iż radny potrzebuje czasu na zapoznanie się ze sprawami, nie jest podstawą do odroczenia sesji. W takiej sytuacji może on po prostu wstrzymać się od głosowania.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika