Umorzenie pożyczki dla byłego pracownika spółki

Pytanie:

"Decyzją zarządu umorzono byłemu pracownikowi niespłaconą część pożyczki mieszkaniowej w kwocie 14.000 zł. Faktycznie - pracownik ten nie spełniał żadnych warunków na skorzystanie z pomocy z ZFŚS. Odpis na ZFŚS w spółce był dokonany w pełnej wielkości dopuszczonej ustawą i w całości został zaliczony w koszty. Wykorzystanie środków z ZFŚS odbywa się na podstawie planu wydatków, w tym m.in. wydatkami tymi częściowo są pożyczki mieszkaniowe dla pracowników, ale pożyczki te dotychczas zawsze były spłacane, faktycznie więc nie obciążały ZFŚS, a wręcz przeciwnie - przynosiły niewielki przychód z oprocentowania tych pożyczek. Czy zatem umorzona część pożyczki powinna zostać wyłączona z odpisu na ZFŚS jako NKUP, skoro pracownik, któremu umorzono tę pożyczkę, nie spełniał kryteriów dla skorzystania z dofinansowania w takiej formie? Jakie odzwierciedlenie powinno mieć takie umorzenie w podatku dla osób fizycznych i składce ZUS? A jakie w podatku od osób prawnych i VAT spółki, która tego umorzenia dokonała?"

Odpowiedź prawnika: Umorzenie pożyczki dla byłego pracownika spółki

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa siÄ™ za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpÅ‚at na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów sÄ… jednak odpisy i zwiÄ™kszenia, które w rozumieniu przepisów o zakÅ‚adowym funduszu Å›wiadczeÅ„ socjalnych obciążajÄ… koszty dziaÅ‚alnoÅ›ci pracodawcy, jeżeli Å›rodki pieniężne stanowiÄ…ce równowartość tych odpisów i zwiÄ™kszeÅ„ zostaÅ‚y wpÅ‚acone na rachunek Funduszu.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakÅ‚adowym funduszu Å›wiadczeÅ„ socjalnych, odpisy i zwiÄ™kszenia, o których mowa w art. 3-5 i 6a, oraz kwoty wypÅ‚aconych Å›wiadczeÅ„ urlopowych, o których mowa w art. 3, obciążajÄ… koszty dziaÅ‚alnoÅ›ci pracodawcy.

Podstawowym zatem warunkiem uznania za koszty podatkowe pracodawcy odpisów i zwiÄ™kszeÅ„ w rozumieniu przepisów o zakÅ‚adowym funduszu Å›wiadczeÅ„ socjalnych, jest ich wpÅ‚acenie na rachunek Funduszu.

Zgodnie z art. 10 ustawy o zakÅ‚adowym funduszu Å›wiadczeÅ„ socjalnych, Å›rodkami Funduszu administruje pracodawca. Zatem ma on również prawo umarzania pożyczek udzielonych z Å›rodków Funduszy. Nie bÄ™dzie to miaÅ‚o jednak wpÅ‚ywu na możliwość zaliczenia odpisów i zwiÄ™kszeÅ„ na Fundusz do kosztów podatkowych, a zatem umorzenie pożyczki z Funduszu nie powinno mieć wpÅ‚ywu na rozliczenia pracodawcy z tytuÅ‚u podatku dochodowego od osób prawnych i VAT.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych od umorzonej pożyczki należy wskazać, iż - zgodnie z treÅ›ciÄ… art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegajÄ… wszelkiego rodzaju dochody, z wyjÄ…tkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myÅ›l art. 11 ww. ustawy - przychodami sÄ… otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniÄ…dze i wartoÅ›ci pieniężne oraz wartość otrzymanych Å›wiadczeÅ„ w naturze i innych nieodpÅ‚atnych Å›wiadczeÅ„.

W Å›wietle powyższego w przypadku umorzenia pożyczki z ZFÅšS przychód po stronie pożyczkobiorcy powstaje w momencie jej umorzenia.

W przypadku, gdyby umorzenie dotyczyÅ‚o aktualnego pracownika, pracodawca byÅ‚by pÅ‚atnikiem podatku dochodowego od umorzonej pożyczki.  Zgodnie z art. 31 w zw. z art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pÅ‚atnicy sÄ… obowiÄ…zani obliczać i pobierać w ciÄ…gu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskujÄ… od nich przychody ze stosunku pracy. Kwoty pobranych zaliczek na podatek pÅ‚atnicy przekazujÄ… w terminie do dnia 20 miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po miesiÄ…cu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzÄ™du skarbowego, którym kieruje naczelnik urzÄ™du skarbowego wÅ‚aÅ›ciwy wedÅ‚ug siedziby pÅ‚atnika, gdy pÅ‚atnik nie jest osobÄ… fizycznÄ….

Jeżeli jednak umorzenie dotyczy byÅ‚ego pracownika, byÅ‚y pracodawca nie jest już zakÅ‚adem pracy pracownika, a zatem nie jest już pÅ‚atnikiem podatku dochodowego i skÅ‚adek ubezpieczeniowych za byÅ‚ego pracownika. ByÅ‚y pracownik, któremu umorzono pożyczkÄ™, powinien zatem samodzielnie dokonać rozliczenia (wykazać i opodatkować w zeznaniu rocznym przychód z tytuÅ‚u umorzenia pożyczki).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika