Umorzenie zwrotu kosztów studiów podyplomowych

Pytanie:

"Pracodawca podpisał z pracownikiem umowę na sfinansowanie studiów podyplomowych. W ww. umowie znalazł się zapis o konieczności zwrotu zapłaconych przez pracodawcę kosztów w ściśle określonych przypadkach. Ze względu, iż jedna z takich przesłanek zaistniała, pracodawca zażądał od pracownika zwrotu poniesionych kosztów. Pracownik z kolei zwrócił się z prośbą o umorzenie tak powstałego zobowiązania w wysokości 50%. Czy wartość umorzonego zobowiązania pracownika do zwrotu kosztów studiów podyplomowych stanowi przychód pracownika i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?"

Odpowiedź prawnika: Umorzenie zwrotu kosztów studiów podyplomowych

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu, podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl art. 11 ww. ustawy - przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów i w świetle przeważających opinii organów podatkowych (por. postanowienie Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 3 sierpnia 2006 r., sygn. IX-005/214/Z/K/06) umorzenie pracownikowi jego zobowiązania powoduje zwolnienie dłużnika z długu, a pracownik otrzymuje świadczenie nieodpłatne. Wartość tego świadczenia stanowi przychód ze stosunku pracy, a więc podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika