Urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego

Pytanie:

"Zatrudniam na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego uczennicę II roku szkoły zawodowej. Jako pracownik młodociany, ile ma urlopu i jak się oblicza urlop? Czy tylko dni praktyki czy na kolejne dni tygodnia?"

Odpowiedź prawnika: Urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego

Zgodnie z art. 205 kodeksu pracy pracownik młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu, o którym mowa wyżej pracodawca może, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych.

 

Pamiętać należy, że pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Niezwykle ważnym uregulowaniem jest odesłanie do działu siódmego. Mianowicie w sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszego rozdziału do urlopów przysługujących młodocianym stosuje się przepisy działu siódmego. Oznacza to nic innego, jak w odniesieniu do kwestii poruszonych w pytaniu, że urlopu udziela się w dni będące dla pracownika młodocianego dniami roboczymi. Przy czym w pierwszej kolejności należy udzielić młodocianemu urlopu w okresie ferii (zimowe, letnie).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika