Odpowiedź prawnika: Usługi rzeczoznawstwa a zwolnienie z VAT
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Jak stanowi art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.
Zatem, o ile podatnik VAT był podatnikiem VAT przez okres dłuższy niż 3 lata i jednocześnie jego wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, to taki podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują kierowania do urzędu skarbowego specjalnego wniosku w sprawie skorzystania ze zwolnienia podmiotowego. Należy jednak podkreślić, że przepis art. 96 ust. 12 ustawy o VAT nakłada na podatnika obowiązek zgłaszania urzędowi skarbowemu wszelkich zmian danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Zatem podatnik, który podejmie decyzję o skorzystaniu z przysługującego mu na mocy art. 113 ust. 11 ustawy prawa ponownego zwolnienia od podatku od towarów i usług, obowiązany jest zgłosić tę zmianę urzędowi skarbowemu, składając w tym celu formularz VAT-R ze wskazaniem miesiąca, od którego zamierza korzystać ze zwolnienia (tak: Informacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z dnia 31 stycznia 2005 r., sygn. PP/443-1/05).
Wykaz rodzajów dostaw i usług, do którego nie stosuje się zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zawiera art. 113 ust. 13 ustawy. Wskazuje on m. in. na świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie, ale nie wskazuje na usługi rzeczoznawców, dlatego należy przyjąć, iż rzeczoznawcy mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
Przepis art. 113 ustawy o VAT ani inne przepisy ustawy o VAT nie przewidują konieczności dokonania korekt odliczonego VAT w przypadku skorzystania przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy o VAT.
