Ustalenie składu majątku wspólnego i udziałów

Pytanie:

"Moja żona stara się przy podziale majątku udowodnić jej większy wkład przy powstawaniu tego majatku. Ten większy wkład miałby polegać na tym, że jej matka przez cały czas pomagała jej finansowo, udostepniła jej konto, z którego mogła korzystać, przysyłała paczki zagraniczne, itp. i teraz tłumaczy, że dzięki tej pomocy nasz wspólny majątek, który powstał dzięki naszej wspólnej pracy jest teraz większy i jej się należy więcej. Moi rodzice pomagali nam w mniejszym stopniu. Czy taka pomoc teściowej ma wpływ na zasądzenie większego udziału mojej żony w powstaniu tego majątku i jeżeli tak to jakie formy tej pomocy mogą mieć na to wpływ a jakie nie? Pod formą pomocy rozumiem np.prezenty, opłacenie szkoły, kwoty pieniężne, wykupienie wycieczki, pożyczka pieniężna. Dodam, że dzięki tej pomocy komfort życia był trochę większy niż gdyby jej nie było. Wspólny majątek z żoną mamy jednak duży i boję się, że przy podziale z uwzględnieniem większego udziału żony będzie on podzielony nieadekwatnie do tej pomocy teściowej. Jakimi kryteriami może kierować się sąd w tej sprawie i w jaki sposób procentowo czy kwotowo może ewentualnie być zasadzony ten nierówny udział?"

Odpowiedź prawnika: Ustalenie składu majątku wspólnego i udziałów

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym obowiązuje zasada, zgodnie z którą oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Dopiero § 2 art. 43 stanowi, iż z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Ponadto proszę pamiętać, iż przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. Ustalenie nierównych udziałów może dotyczyć tylko całego majątku wspólnego. Nie można żądać ustalenia nierównych udziałów w poszczególnych składnikach tego majątku. Warunkiem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym jest łączne spełnienie następujących dwóch przesłanek: 1) istnienia ważnych powodów i 2) przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu. Ogólnie rzecz biorąc wspomniane „ważne powody” to okoliczności, które oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego przemawiają za nieprzyznawaniem jednemu z małżonków korzyści z tej części majątku wspólnego, do powstania której małżonek ten nie przyczynił się. Przy ocenie istnienia „ważnych powodów" należy mieć na uwadze całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny, którą przez swój związek założyli. Ważne powody ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym zachodzą nie w każdym wypadku faktycznej nierówności przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego, lecz przede wszystkim w tych wypadkach, gdy małżonek, przeciwko któremu skierowane jest żądanie ustalenia nierównego udziału, w sposób rażący lub uporczywy nie przyczynia się do powstania dorobku stosownie do posiadanych sił i możliwości zarobkowych (tak w postanowieniu SN z dnia 26 listopada 1973 r.) Przy ocenie, w jakim stopniu każde z małżonków przyczyniło się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. Proszę zauważyć, że w przepisie jest mowa o "przyczynianiu się małżonka" do zwiększenia majątku wspólnego, a nie osoby trzeciej (choćby to był rodzic małżonka). Zatem w opisanych w stanie faktycznych okolicznościach nie można mówić o tym, iż takim przyczynianiem się żony była pomoc ze strony jej matki. Wprawdzie pomoc teściowej miała wpływ na majątek małżeński, ale nie może to być podstawą do zastosowania w/w przepisu w przypadku ustalania wielkości udziałów małżonków w majątku małżeńskim. Pomoc ta mogła być wyrazem dobrej woli osoby trzeciej. Toteż w takim wypadku naszym zdaneim nie ma tu podtsaw do tego, by stwierdzić, iż żona Pana bardziej przyczyniła się do powstania wspólnego majątku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • daro 2014-08-21 12:57:53

    dodam jeszcze że była żona nie płaci alimentów na dzieci jak do tej pory nie otrzymałem ani razu z tego tytułu jakichkolwiek pieniędzy

  • daro 2014-08-21 11:50:37

    witam moja była żona wyprowadziła się jakiś czas temu i jest wymeldowana z naszego wspólnego domu { który jest na kredyt hipoteczny } i ja go spłacam w całości od dłuższego czasu natomiast była żona nigdzie nie pracowała od początku naszego małżeństwa teraz jesteśmy po rozwodzie i ja wychowuję nasze dzieci już od 3 lata { i od tego okresy płacę sam raty za dom } była żona w pozwie rozwodowym wniosła iż zrzeka się kredytu jak i praw do domu czy w związku z tym może żądać połowy majątku ? a ja czy ewentualnie mogę żądać zwrotu kosztów rat kredytu które płacę sam od jakiegoś czasu bo jakby nie było to jest współwłaścicielką wpisaną do księgi wieczystej jak również jest jej podpis na umowie kredytowej ? proszę o poradę w tej sprawie i jak mam napisać taki wniosek o podział tego majątku ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika