Ustanowienie pełnomocnika procesowego

Pytanie:

"Jestem stroną pozwaną w postępowaniu sądowym. Odbyła się już pierwsza rozprawa, na której stawiłam się osobiście. Wyznaczono II termin rozprawy. Chciałabym w tym momencie ustanowić pełnomocnika procesowego - czy wystarczy, że pismo podpisze mój radca prawny i załączy pełnomocnictwo, czy potrzebne jest dodatkowe pismo o przystąpieniu do sprawy? "

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie pełnomocnika procesowego

Strona w postępowaniu sądowym może działać sama lub przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym. W zależności od woli strony postępowania, może ona działać przez pełnomocnika od samego początku postępowania lub ustanowić pełnomocnika już w toku procesu. Pełnomocnik procesowy obowiązany jest przedstawić pełnomocnictwo przy pierwszej czynności procesowej, którą dokonuje. Nie jest przy tym wymagane dokonywanie specjalnej czynności procesowej polegającej na wskazaniu przystąpienia do sprawy pełnomocnika. Pełnomocnik strony i tak nie staje się kolejną stroną postępowania, a tylko zastępuje stronę, działa w jej imieniu. Tak więc jeżeli w toku postępowania strona ustanawia pełnomocnika procesowego, wystarczające jest, aby przy pierwszej dokonywanej przez niego czynności procesowej (np. przy składaniu pisma przygotowawczego) dołączy on do pisma pełnomocnictwo.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika