Uzupełnienie apelacji w zakresie nowych dowodów

Pytanie:

"Pytam ponownie o uzupełnienie apelacji. Nie chodzi mi jednak o jej braki formalne, lecz sytuację, w której np. adwokat złożył już apelację do sądu, po czym zaszła potrzeba zgłoszenia dodatkowych wniosków. Jak to się sporządza? Czy należy sporządzić apelację od początku, czy tylko wskazać nowe wnioski, dowody z zaznaczeniem jej uzupełnienia? "

Odpowiedź prawnika: Uzupełnienie apelacji w zakresie nowych dowodów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby strona zgłosiła nowe wnioski dowodowe po wniesieniu apelacji do sądu. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na treść art. 381 kpc, wedle którego sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później. Ustawodawca przewidział jeszcze jedno ograniczenie w powoływaniu nowych dowodów, mianowicie w postępowaniu apelacyjnym nie można rozszerzyć żądania pozwu ani występować z nowymi roszczeniami. Jednakże w razie zmiany okoliczności można żądać zamiast pierwotnego przedmiotu sporu jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się można nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy.

Strona postępowania cywilnego uprawniona jest zatem do zgłoszenia nowych wniosków lub dowodów w postępowaniu apelacyjnym już po wniesieniu apelacji do sądu. Nie ma potrzeby sporządzania apelacji na nowo. Wystarczy uczynić to w odrębnym piśmie procesowym lub na rozprawie apelacyjnej, pamiętając wszakże, iż niezbędne będzie wykazanie przez stronę, iż potrzeba powołania nowych okoliczności wynikła po zakończeniu postępowania przed sądem I instancji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika