Wniosek o przywrócenie terminu

Pytanie:

"Pełnomocnik złożył wniosek o przywrócenie terminu do odpowiedzi na pozew. Uzasadnieniem była choroba pełnomocnika potwierdzona zwolnieniem lekarskim. Odpowiedź na pozew została złożona jeden dzień po terminie w trakcie trwania zwolnienia, wniosek o przywrócenie terminu zaś w ciągu 7 dni od końca zwolnienia i powrotu pełnomocnika. Sąd odrzucił wniosek bez uzasadnienia. Czy jest możliwe zażalenie tego postanowienia? Czy powinienem najpierw wystąpić o uzasadnienie? Czy wniosek o uzasadnienie postanowienia przerwie bieg terminu do złożenia zażalenia? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o przywrócenie terminu

W myśl art. 168 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli strona nie dokonała czynności procesowej bez swojej winy w terminie, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu. Równocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu strona powinna dokonać czynności procesowej.

Sąd może odrzucić na posiedzeniu niejawnym wniosek o przywrócenie terminu, jeżeli jest on spóźniony lub niedopuszczalny z mocy ustawy (art. 171 kpc). Na postanowienie sądu o odrzuceniu wniosku o przywróceniu terminu nie przysługuje zażalenie. Wynika to z tego, iż po pierwsze odrzucenie wniosku o przywrócenie terminu nie wchodzi w skład katalogu czynności przewidzianych w art. 394 par. 1 kpc, w przypadku których przysługuje zażalenie. Postanowienie takie nie jest również postanowieniem kończącym postępowanie w sprawie. Nadto, przepisy kpc dotyczące przywrócenia terminu milczą w kwestii dopuszczalności zażalenia na postanowienie sądu o odrzuceniu wniosku o przywróceniu terminu. Stąd należy uznać, iż na postanowienie sądu o odrzuceniu wniosku o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej nie przysługuje zażalenie.

Z tego wynika również fakt, iż sąd wydał przedmiotowe postanowienie bez uzasadnienia. Stosownie bowiem do treści art. 357 kpc, postanowienia wydane na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia jedynie na żądanie zgłoszone przez stronę i to wówczas, gdy przysługuje od nich środek zaskarżenia; postanowienia sądu wydane zaś na posiedzeniu niejawnym sąd doręcza stronie z urzędu, lecz uzasadnia tylko w wypadku, gdy służy od nich środek zaskarżenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Rubin 2011-11-05 08:59:15

    Odrzucenie wniosku o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej bez możliwości zaskarżenia tego postanowienia bywa zbyt rygorystycznym posunięciem. Taki przypadek wystąpił np. w sprawie przywrócenia terminu do odwołania od decyzji odmawiającej prawa do odszkodowania za wypadek przy pracy. Poszkodowany sam nie mógł i nie może bronić swojej sprawy - jest sparaliżowany /nie chodzi i nie mówi/. Dopiero po przeszło 180 dniach dostał rentę i to w zatrważającej wysokości 295 złotych/m-c. Był pozbawiony własnych środków finansowych przez opieszałość ubezpieczyciela. Pełnomocnik przekroczył termin do odwołania od decyzji odmawiającej odszkodowania, a Sąd nie biorąc pod uwagę szczególne okoliczności - stan zdrowia poszkodowanego i jego dobro - "ukarał" chorego pozbawieniem możliwości dochodzenia należnego mu odszkodowania. Tym samym Sąd - sędzia wydający postanowienie - utrudnia jego skuteczniejszą rehabilitację i szybszy powrót do zdrowia. Odszkodowanie byłoby także namiastką zadośćuczynienia za pozostawienie go bez własnych środków finansowych do życia i życie, rehabilitację i opiekę ze strony innych. "Temida" ślepą machiną jest i basta. Jednak sędziowie są ludźmi, a może tylko urzędnikami - trybikami w "maszynerii sprawiedliwości". Myślę, że jest niewielu sędziów, którzy w przedstawionej sprawie wydaliby podobny "wyrok" na człowieka, który sam (z uwagi na stan zdrowia) nie mógł bronić swojej sprawy. Ps. Pełnomocnik był zajęty pracą, zarabianiem pieniędzy na potrzeby rehabilitacji, opieki nad chorym (bez środków do życia), staraniami o przyznanie renty a Sąd nie przychylił się do przywrócenia terminu... Nie potrafię przejść obok takich spraw obojętnie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika