Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie prezesa jako koszt spółki z o.o.
W przypadku wydatków na rzecz prezesa zarządu nie mają ograniczenia wskazane przepisami art. 16 ust. 1 pkt 38 (a więc ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców lub akcjonariuszy) oraz art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji; zarząd jest bowiem organem zarządzającym, a nie stanowiącym Spółki).
Dlatego przy ocenie możliwości zaliczenia wymienionych wydatków do kosztów należy mieć na uwadze wyłącznie ogólną zasadę wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy, a więc zasadę, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodów.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że z pewnością do kosztów uzyskania przychodów może zostać zaliczone wynagrodzenie wypłacane Prezesowi Spółki. Pewne wątpliwości budzi zaliczanie do kosztów wszystkich wymienionych kosztów związanych z eksploatacją samochodu służbowego Prezesa. Chodzi mianowicie o wydatki związane z dojazdem do pracy Prezesa. W piśmie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego z dnia 1 marca 2004 r. (Nr PUS.I/423/18/2004) czytamy, że „ponoszenie przez spółkę kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do siedziby spółki (...) prezesa zarządu nie znajduje racjonalnego uzasadnienia do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu, a więc nie mają związku przyczynowego z osiąganiem przychodu. Wobec powyższego wydatki związane z dojazdami do siedziby spółki (...) ponoszonymi na rzecz prezesa zarządu powinno się traktować w rachunku podatkowym jako koszty, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki”.
Odnośnie wydatków na noclegi w czasie wyjazdów służbowych oraz kolacji służbowych zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu pod warunkiem, że wydatki te będą prawidłowo udokumentowane, a Spółka będzie w stanie wykazać bezpośredni ich związek z prowadzoną działalnością (tak przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 12 maja 2004 r., Nr PD-005U-286/EP/04).
Moim zdaniem do kosztów uzyskania przychodu mogą być również zaliczone diety wypłacane Prezesowi Zarządu. Odmienne zdanie na ten temat mogą mieć organy podatkowe. W przytoczonym powyżej piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie czytamy, że „odnośnie diet i ryczałtów za dojazdy należy zgodzić się z Naczelnikiem Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, iż nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów, gdyż nie są to wydatki udokumentowane, a tylko takie mogą stanowić koszt uzyskania przychodów”.
