Wyrok w sprawie cywilnej bez podstawy prawnej

Pytanie:

"W 2005 r. został wydany wyrok w Sądzie I instancji (sprawa cywilna, pozew złożony był w 1998 r.), w którym Sąd wydał wyrok, w którym (sprawa dotyczyła nadpłacenia wynagrodzenia i zwrotu odprowadzonych do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek dochodowy) zasądził zwrot powodowi nadpłaty wynagrodzenia, a oddalił sprawę dotyczącą zwrotu zaliczek na podatek dochodowy. W uzasadnieniu pisemnym omówił bardzo ogólnie stan sprawy i dlaczego tak postanowił, ale nie podał żadnej podstawy prawnej tego wyroku (żadnego artykułu z kodeksu cywilnego, ani nawet ogólnie, czy to jest kradzież, czy nielegalne wzbogacenie itp.). Czy złożenie apelacji do Sądu apelacyjnego jest zasadne podając jako zarzut brak podstawy prawnej wyroku oraz omówienia tej podstawy? Czy Sąd apelacyjny uwzględniając taką apelację może od razu wskazać sam od siebie podstawę prawną tego uzasadnienia Sądu I instancji, czy sprawa musi wrócić do Sądu I instancji, który to wskaże podstawę prawną tego uzasadnienia (czy w tym wypadku sprawa jest w całości na nowo rozpatrywana)? Czy są w tym temacie jakieś uzasadnienia Sądu Najwyższego?"

Odpowiedź prawnika: Wyrok w sprawie cywilnej bez podstawy prawnej

Z przedstawionego pytania wynika, iż w głównej mierze chodzi o ustalenie, czy rzekomy brak podstawy prawnej w uzasadnieniu wyroku jest i może być podstawą do wniesienia (skutecznego) apelacji.

W pierwszej kolejności skoro była to sprawa cywilna, to sąd nie mógł zakwalifikować sytuacji jako przestępstwa kradzieży (czy jakiegokolwiek innego), albowiem sprawy karne rozstrzyga zawsze tylko sąd karny (choćby sytuacja wypełniała także znamiona przestępstwa).

Reguły dotyczące postępowania cywilnego określają przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego artykułem 325 „sentencja wyroku powinna zawierać wymienienie sądu, sędziów, protokolanta oraz prokuratora, jeżeli brał udział w sprawie, datę i miejsce rozpoznania sprawy i wydania wyroku, wymienienie stron i oznaczenie przedmiotu sprawy oraz rozstrzygnięcie sądu o żądaniach stron”.

Natomiast zgodnie z artykułem 328 kodeksu postępowania cywilnego (paragraf 2) „Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa”.

Wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa polega na wskazaniu nie tylko przepisów regulujących sporny stosunek prawny, ale także wyjaśnieniu, dlaczego w konkretnej sytuacji prawnej mają zastosowanie powołane przepisy i w jaki sposób wpływają one na rozstrzygnięcie sprawy rozpatrywanej przez sąd. Nie jest zatem wystarczające jedynie ogólnikowe powołanie się na poglądy doktryny (tak orzeczenie SN z 11 sierpnia 1981 r., I PRN 41/81, OSPiKA 1982, nr 7-8, poz. 105).

Niestety nie sposób stwierdzić z całą pewnością, czy brak przytoczenia konkretnych przepisów jako podstawy prawnej stanowi naruszenie powyższego przepisu, a zatem jednocześnie podstawę do wniesienia apelacji, gdyż nawet orzecznictwo Sądu Najwyższego nie jest w tej materii jednoznaczne. Z całą pewnością koniecznym jest zawarcie wyjaśnienia podstawy prawnej, ale przytoczenie konkretnych przepisów już niekoniecznie, co potwierdza Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 28 czerwca 2001 r.

I PKN 498/2000 „1. Wykonywanie w sklepie pracy sprzedawcy „na wezwanie” pracodawcy w celu zastępstwa pracowników nieobecnych w pracy z powodu urlopu lub choroby, bez ustalenia warunków zatrudnienia, przemawia przeciwko istnieniu stosunku pracy. 2. Obowiązek wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku (art. 328 § 2 kpc) nie polega na przytoczeniu przepisów prawa, lecz na wskazaniu, dlaczego sąd zastosował określony przepis i w jaki sposób wpłynął on na rozstrzygnięcie sprawy”.

Taka interpretacja wynika także z literalnego brzmienia zacytowanego na początku przepisu: „... oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa”. W przepisie tym brak sformułowania, zgodnie z którym niezbędnym i obowiązkowym byłoby zamieszczenie konkretnego artykułu aktu prawnego.

Naszym zdaniem przytoczenie konkretnych przepisów nie jest koniecznym elementem uzasadnienia orzeczenia sądu cywilnego, czyli ich brak nie jest wystarczającą podstawą do wniesienia skutecznej apelacji.

Prosimy także o zapoznanie się z treścią artykułu

Jak złożyć apelację od wyroku sądu cywilnego?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • z Łodzi 2016-12-14 22:16:54

    W Polsce sądy rodzinne w ogóle nie przytaczają podsatwy parwnej wyroku. Jest to reguła.

  • MJ 2014-04-09 23:41:19

    Autor artykułu coś poplątał. W uzasadnieniu przytoczonego wyroku SN I PKN 498/00 wyraźnie napisano: Jak więc wynika z użytego wyrażenia "wyjaśnić", nie chodzi o podanie przepisu, który sąd miał na uwadze, gdyż ta powinność została ujęta w słowach: "przytoczenie przepisów prawa", lecz o wytłumaczenie, dlaczego sąd zastosował określony przepis. Istota tego uzasadnienia jest taka, że (absolutnie niezbędne) przytoczenie przepisów prawa jest niewystarczające: należy (dodatkowo) wytłumaczyć, dlaczego sąd zastosował określony przepis. Zob. też art. 7 i art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika