Wzruszenie ugody sądowej

Pytanie:

"W lutym2008 (po 2,5 latach od rozwodu) zawarłem z byłą żoną ugodę przed Sądem dotyczącą podziału majątku dorobkowego. W jej wyniku była żona ma mi spłacać zobowiązanie w ratach przez 3lata: 01.2009-12tys., 01.2010-12tys., 01.2011-14tys. Decyzja mężczyzny była jak zazwyczaj "dla świętego spokoju i wyjść z sali" - mdlała, szlochała, itp. Ale wobec sytuacji gospodarczej, ekonomicznej, kryzysu czy Bóg wie czego, strefa euro, obawiam się, że te raty będą nic nie warte za 3 lata. Ponadto, wobec gwałtownie pogarszającego się stanu mojego zdrowia i spadku dochodów, mam ograniczone możliwości finansowe realizacji własnych celów życiowych. Mam na utrzymaniu córkę z 1-go małżeństwa i synka z obecnego związku. Nasz dochód - 4,5 tys./4os. W obecnym stanie to my żyjemy na kredyt. Pozycja zawodowa i status finansowy byłej żony jest w jak najlepszym stanie (naczelnik oddziału banku) dochód ok. 5 tys. zł, żyje w związku z partnerem - dochód ok. 5 tys. zł. Czyli 10 tys./ 2os. Czy istnieje możliwość "wzruszenia" ugody majątkowej, w celu przymuszenia do jak najszybszej spłaty zobowiązania lub wręcz jednorazowej? Niech weźmie kredyt i sama go spłaca! "

Odpowiedź prawnika: Wzruszenie ugody sądowej

Odpowiadając na powyższe pytanie należy zwrócić uwagę na charakter ugody sądowej. Do ugody zawartej przed sądem stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, które mówią, że zawierając ugodę strony wzajemnie czynią sobie ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego aby zapewnić jego wykonanie lub uchylić spór. Zawarcie przez strony ugody wiąże sąd, który w jej rezultacie musi umorzyć postępowanie w zakresie ją objętym jako bezprzedmiotowe. Istnieją dwie drogi wzruszenia ugody sądowej : poprzez uchylenie się od zawartego w niej oświadczenia woli z powołaniem się na jego wadę lub poprzez wzruszenie postanowienia o umorzeniu postępowania na skutek ugody. Uchylenie się od skutków prawnych ugody może nastąpić na skutek wady oświadczenia woli w postaci groźby lub podstępu w terminie rocznym od wykrycia błędu lub ustania stanu obawy wywołanego groźbą. Jeżeli chodzi o błąd to to uchylenie się możliwe jest tylko gdy błąd dotyczył stanu faktycznego, który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy, a spór czy niepewność nie byłyby powstały gdyby strony wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy. Postanowienie o umorzeniu postępowania podlega zaskarżeniu przez zażalenie, wniesionym w terminie tygodnia od doręczenia lub ogłoszenia postanowienia. Zażalenie powinno czynić zadość ogólnym przepisom o pismach procesowych oraz zawierać wskazanie skarżonego postanowienia z uwzględnieniem wniosku o jego uchylenie lub zmianę i uzasadnieniem. Jeżeli chodzi o wykonalność ugody to jest ona z chwilą uprawomocnienia postępowania tytułem egzekucyjnym, co do którego w sytuacji niewywiązywania się dłużnika z obowiązku świadczenia, można dochodzić egzekucji przy udziale komornika.

W niniejszej sytuacji była żona może z własnej woli spłacić należność wcześniej. Nie jest możliwe jednak przymuszenie jej do tego, gdyż terminy spłat (na które Pan się zgodził) zostały ustalone w zawartej przed sądem ugodzie.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika