Zabranie legitymacji przez konduktora

Pytanie:

"Podczas podróży koleją, na dwutygodniowy wypoczynek, konduktor zakwestionował legitymacje szkolną 17- letniej dziewczyny, zatrzymał dokument i wystawił mandat za jazdę bez biletu. Osoba miała wykupiony bilet zgodnie z przysługującą jej zniżką, legitymacja była ważna, podstemplowana przez szkołę, do której uczęszczała. Czy urzędnik koleji miał prawo pozbawić niepełnoletniej osoby jedynego dokumentu tożsamości stwierdzając, że dokument jest nieczytelny, i to w okresie kiedy przebywa poza miejscem zamieszkania? Czy pozbawienie dokumentu uprawniającego do zniżek i dokumentu tożsamości nie jest przekroczeniem kompetencji, a co za tym idzie ograniczeniem praw? W jaki sposób mogę wystąpić o zwrot dokumentu, zwrot kosztów za niekorzystanie z przysługujących zniżek w podróży i przy zakupie biletów wstępu do np. muzeów? "

Odpowiedź prawnika: Zabranie legitymacji przez konduktora

Zgodnie z prawem przewozowym przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona ma prawo w razie uzasadnionego podejrzenia, że dokument przewozu albo dokument uprawniający do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego jest podrobiony lub przerobiony - zatrzymać dokument za pokwitowaniem oraz przesłać go prokuratorowi lub Policji, z powiadomieniem wystawcy dokumentu. Jeżeli zatem dokument budził uzasadnione podejrzenie, że jest podrobiony lub przerobiony, jego zatrzymanie (jeżeli nastąpiło zgodnie ze sposobem wskazanym powyżej) było zgodne z prawem. Jeżeli jednak dokument nie budził uzasadnionego podejrzenia, że jest przerobiony (kwestia wykazania tego w ewentualnym postępowaniu sądowym), nie było podstawy prawnej do jego zatrzymania i można żądać od PKP odszkodowania za poniesioną szkodę w postaci konieczności opłacania całych biletów, i niemożliwości skorzystania z przysługującej ulgi. Tego typu sprawy dobrze jest załatwiać polubownie, dlatego radzimy osobiście (lub poprzez pełnomocnika) udać się do odpowiednich władz PKP i przedstawić (także pisemnie) fakt poniesienia szkody i uzasadnić, dlaczego PKP ponosi odpwoedzialność za taką szkodę.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika