Zajęcie rzeczy w postępowaniu karnym

Pytanie:

"W grudniu 2000 roku Prokurator Prokuratury Rejonowej dokonał zajęcia samochodu, który był w moim posiadaniu jako w komisie mojego przedsiębiorstwa, ale nie był moją własnością a stanowił własność osoby trzeciej. Następnie Prokurator nie wydał następnie w żadnym czasie stosownego postanowienia w zakresie zajętego pojazdu. Następnie w maju 2001 roku do tej samej Prokuratury Rejonowej zgłosiła się faktyczna właścicielka zajętego pojazdu i złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przeciwko mojej osobie o to, iż to ja przywłaszczyłem tej osobie ten samochód. Następnie ten sam Prokurator Prokuratury Rejonowej skierował do Sądu przeciwko mojej osobie akt oskarżenia zarzucając mojej osobie przywłaszczenie rzeczy ruchomej, co było oczywistym absurdem, ponieważ ten sam pojazd był w posiadaniu bezprawnym tegoż prokuratora. Czy takie zachowanie prokuratora jako bezprawne podlega kontroli przez sąd, i czy za bezprawne i bezpodstawne oskarżenie mojej osoby mogę złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na tegoż Prokuratora za bezprawne oskarżenie mojej osoby i za przywłaszczenie pojazdu?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie rzeczy w postępowaniu karnym

W razie popełnienia przestępstwa, za które można orzec grzywnę, przepadek, nawiązkę lub świadczenie pieniężne albo nałożyć obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, może z urzędu nastąpić zabezpieczenie wykonania orzeczenia na mieniu oskarżonego.

W razie popełnienia przestępstwa przeciwko mieniu lub wyrządzenia przestępstwem szkody w mieniu, może z urzędu nastąpić zabezpieczenie roszczeń o naprawienie szkody. Przestępstwem przeciwko mieniu jest między innymi przywłaszczenie rzeczy w postaci samochodu. Zabezpieczenie następuje w sposób wskazany w Kodeksie postępowania cywilnego. Postanowienie o zabezpieczeniu wydaje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator. W postanowieniu określa się zakres i sposób zabezpieczenia. Skoro został zajęty cały samochód to zakresem zajęcia jest samochód jako całość. Nie ma potrzeby określania tego zakresu w jakiś inny sposób poprzez opis poszczególnych części samochodu np. koła, silnik itp.

Z opisanego stanu faktycznego nie jesteśmy w stanie w żaden sposób wywnioskować, aby działanie prokuratora było bezprawne. Zabezpieczeniu uległ pojazd, który znajdował się w Pana posiadaniu. Osoba trzecia (właściciel) składając doniesienie musiał zatem podać, że nie jest w stanie odzyskać utraconego pojazdu, gdyż Pan nie chce go zwrócić. Zatem w takim przypadku doszło do wszczęcia postępowania przygotowawczego o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia. Prokurator miał zatem prawo do zabezpieczenia rzeczy. Poprzez zabezpieczenie rzecz nie stała się jego własnością. A o zwrocie rozstrzyga dopiero sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie.

Pamiętać należy, że na postanowienie co do zabezpieczenia przysługuje zażalenie. Zażalenie na postanowienie prokuratora o zabezpieczeniu rozpoznaje sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika