Zaświadczenie ze spółdzielni

Pytanie:

"Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni, względem której wszczęto zostało postępowanie upadłościowe (z możliwością zawarcia układu). Spółdzielnia wystawiła mi niezbędne do założenia KW dla tego prawa zaświadczenie do celów wieczystoksięgowych. Czy spółdzielnia odpowiada za treść tego zaświadczenia? Czy sąd wieczystoksięgowy sprawdza prawdziwość twierdzeń takiego zaświadczenia? Wzięłam kredyt, który ma zostać zabezpieczony hipoteką na moim mieszkaniu. W akcie notarialnym kupna mieszkania zobowiązałam się do założenia KW i obciążenia mieszkania hipoteką na rzecz banku. Zobowiązanie to podjęłam będąc pewna, iż moje mieszkanie nie będzie w żaden sposób obciążone. Tymczasem wiem, iż nieruchomość, na której stoi budynek, w którym znajduje się moje mieszkanie jest obciążona hipoteką. Czy zatem moje mieszkanie także jest nią obciążone? Czy można moje mieszkanie wyłączyć spod tej hipoteki? A może możliwe jest obciążenie mieszkania (nie poniosę z tego tytułu negatywnych konsekwencji) pomimo obciążenia całej nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Zaświadczenie ze spółdzielni

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż nie ma najmniejszych przeszkód do obciążania kilkoma hipotekami. Istnieje taka możliwość, jednak w takich sytuacjach należy liczyć się z koniecznością zastosowania przepisów o pierwszeństwie. To zagadnienie nie dotyczy jednak Pani. W Pani przypadku bowiem będzie Pani ustanawiać – z punktu widzenia prawa – hipotekę na zupełnie innym przedmiocie niż ustanowiła to spółdzielnia. Spółdzielnia uczyniła to na nieruchomości, Pani ustanowi hipotekę na rzecz banku na prawie, konkretnie na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Zatem jedno z drugim wcale nie stoi ze sobą w konflikcie. Nie ma żadnych przeszkód, aby w pełni wywiązała się Pani z podjętego zobowiązania.

Z punktu widzenia interpretacji prawnej Pani sytuacja wygląda tak, iż posiada Pani prawo do lokalu (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) mieszczącego się w budynku, stanowiącym własność spółdzielni. Pani prawo jest niepodaważalne i może Pani to prawo do mieszkania (nie mieszkanie) obciążać, zbywać itp. W związku z taką sytuacją, nie ma możliwości, aby Pani mieszkanie zostało wyłączone spod hipoteki ustanowionej przez samą spółdzielnię, jednak jak już wcześniej zostało podkreślone nie ma to znaczenia dla rozporządzania nim przez Panią.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów założenia księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego dokonuje się na podstawie wniosku zawierającego w szczególności:

  1. oznaczenie miejsca położenia i powierzchni lokalu, 

  2. wymienienie osoby, której przysługuje to prawo (przez wskazanie imienia (imion), nazwiska oraz imienia ojca i matki), 

  3. powołanie tytułu nabycia tego prawa (w Pana przypadku jest to wspomniany przez Pana wypis aktu notarialnego) oraz oświadczenie zarządu spółdzielni o przyjęciu w poczet członków spółdzielni, 

  4. wyszczególnienie obciążających to prawo ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w rozporządzaniu tym prawem albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń.

Ponadto do wniosku powinny być dołączone dokumenty stwierdzające nabycie praw wymienionych powyżej oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia lokalu (gdyż zgodnie z § 30 powołanego rozporządzenia podstawą oznaczenia lokalu, do którego przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego jest zaświadczenie o powierzchni i położeniu lokalu, wydane przez właściwą spółdzielnię mieszkaniową, z oznaczeniem nieruchomości, z którą lokal jest związany).

Jak wynika z powyższego nie ma w zasadzie potrzeby dokonywania sprawdzenia treści zaświadczenia, owo zaświadczenie nie wpływa zasadniczo na możliwość założenia księgi wieczystej. Nie pozostawia jednak wątpliwości, iż każde poświadczenie nieprawdy może implikować negatywne konsekwencje (w tym wypadku dla spółdzielni). Zgodnie bowiem z artykułem 271 kodeksu karnego funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Poświadczenie rozumieć należy jako stwierdzenie (potwierdzenie), poręczenie prawdziwości, wiarygodności, tożsamości czegoś lub kogoś, zaświadczenie właśnie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika